Pustynia

Pelikan
1989-01-01
1989-01-01

1960

Monumentalna i refleksyjna opowieść o Mojżeszu, który wyprowadził plemię Lewitów z egipskiej niewoli.
Wędrówka przez pustynię trwająca przez 40 lat, przepojona była bólem, krwią i potem . Dopadały ich różne plagi, głód i pragnienie ale także napady innych plemion nie chcących przepuścić ich przez swe ziemie , obawiające się, że Izraelczycy posiądą ich terytoria. Jedni umierali , drudzy się rodzili. Charyzmatyczny Mojżesz, błagający Boga o łaskę dla swego ludu, nie ustrzegł się buntu swoich współplemieńców, a nawet chęci powrotu do poprzednich bożków.
Nie dane było jednak Mojżeszowi wejść do Ziemi Obiecanej, jaką była ziemia Kanaan.
Mojżesz, żył prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e.wychowywany przez egipską księżniczkę. Pewnego dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu uwolnić Izraelitów, zmarł mając 120 lat.
Bardzo interesująca powieść, odnosząca się do wielu postaci i zdarzeń biblijnych. Nie ukrywam jednak, że bardzo trudna.
Jan Dobraczyński, pisał przeważnie powieści opierające się na motywach biblijnych i katolickim wychowaniu moralnym . Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, członkiem AK i powstania warszawskiego. Po wojnie czynnie się udzielał w różnych organizacjach. Odznaczany wieloma nagrodami, także zagranicznymi. Niestety, po roku 1980, obrał drogę propagandy PRL-skiej, został członkiem prezydium Frontu Jedności Narodu, a następnie PRON-u, powołanej w związku ze stanem wojennym. Należał do Rady Krajowej Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Mianowany generałem i odznaczony przez Jaruzelskiego. Po upadku komunizmu w 1989 roku, odsunięty od życia publicznego i zapomniany, jako ten, który popierał "juntę" Jaruzelskiego. Podobnie jak Wojciech Żukrowski.
Należy jednak czytać jego powieści, gdyż wiele jest wartościowych, nie tylko z nurtu katolickiego.

Książka dobra , bo przybliża wizerunek i trud Mojżesza, żeby przeprowadzić wszystkich wybranych do celu. Oj było ciężko:).

Książka opowiadająca o Mojżeszu i wyjściu Izraelitów z Egiptu. Autor pokazuje w niej tło społeczno - polityczne wydarzenia , jednak najwyraźniej dzieło odczytuje się jako rekolekcje , które każdy z nas może odnieść do siebie.

Wspaniała książka i ciekawa

Wspaniała książka i ciekawa