Księga Tatr

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisma Wybrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
inaya

Po Witkiewicza książce "Na przełęczy" i po "Skalnym Podhalu" Tetmajera trzecie epokowe dzieło o Tatrach i o Zakopanem, najbogatsze w prawdę i przykuwające ta prawdą, owoc wielkiej miłości całego życia i pełni poznania Tatr. Zarazem kronika i epopeja, przemawia dojrzałością prostoty, a mimo że tyle w nią wnikło i tragizmu, i smutku, i żalu (śmierć Klimka Bachledy i nadzwyczajna reakcja łez znieczulonej staruchy) ma pomnikowy spokój i hart (postaci ks. Stolarczyka pokrewny) i działa uspokajająco i urzekająco. Prof. Juliusz Kleiner o "Księdze Tatr".

madziaila | 2015-01-11
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Piękna, surowa i taka prawdziwa… „Księga Tatr” jest swoistą kopalnią wiedzy na temat historii góralszczyzny tatrzańskiej i Zakopanego. Pięknie napisana powieść pióra Jalu Kurka, ze szczegółami opowiada o wspaniałych ludziach, ludziach gór i ludziach którzy w owych górach kochali się bez pamięci. Powieść na wpół prawdziwa, na wpół fikcyjna… Poznajemy losy samego Sabały, górala z krwi i kości oraz doktora Chałubińskiego, który ukochał sobie ziemię zakopiańską i w niej zapragnął pozostać na zawsze. Jednak najpiękniejsza, najbardziej wzruszająca ze wszystkich jest postać Klimka Bachledy. To przez niego przewracałam kartki bez opamiętania z ciekawości co będzie dalej z biednym, porzuconym „bęsiem” (dziecko z nieprawego łoża), którego matka w bardzo młodym wieku umierając pozostawiła na pastwę losu…

Gorąco polecam wszystkim! Nie tylko tatromaniakom kochającym góry i Zakopane… Nie mogłam się oderwać od lektury. To jedna z moich ukochanych książek, stała się bardzo bliska mojemu sercu…

Selene | 2014-10-05

Nie jest to książka łatwa w odbiorze, bo spore fragmenty są pisane gwarą, ale po kilkunastu stronach można do tego przywyknąć. Książka ta opisuje dzieje Zakopanego od czasu, gdy było tylko wioską pasterzy, historie pierwszych zdobywanych szczytów, pierwszych wypadków górskich, świetnie przybliża też postacie Sabały, Tytusa Chałubińskiego, czy Stanisława Witkiewicza. Bardzo niesamowite jest czytanie tej książki w Tatrach, na szlakach które opisuje. Tęskni się wtedy za czasami gdy te piękne góry nie były rozdeptane przez niedzielnych turystów.

Arturion | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Książka pomnikowa. Szkoda, że trochę zapomniana. Nawet miłośnicy Tatr i góralszczyzny rzadko ją obecnie przywołują. Tymczasem autor - prócz tego, że poetą i pisarzem - był taternikiem-praktykiem. Jest o ks. Stolarczyku, Tytusie Chałubińskim, Sabale, Klimku Bachledzie i wielu innych. Czasami książka ma wymiar anegdotyczny, czasami ciut nie metafizyczny. Poznajemy ludzi, miejsca i czasy w sposób naturalny, a dodatkowo wzmocniony do gór odautorskim afektem.

Anaki | 2013-07-17

Dla miłośników Tatr i Zakopanego, książka napisana ciekawym językiem, opisuje jak zmieniało się życie górali podhalańskich i samo Zakopane,postrzeganie Tatr przez mieszkańców Podhala,również przez osoby przyjezdne, zarówno kuracjuszy jak i turystów. Możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat Sabały, M.Karłowicza, K.Bachledy i wielu innych.

K8W | 2013-08-05

Plastyczna opowieść o dziejach Zakopanego i jego mieszkańcach żyjących w cieniu gór. Wspaniała książka o góralach, miłośnikach gór i innych ważnych osobowościach Tatr. Napisane cudownym językiem.

| 2012-04-24
Przeczytana: 02 sierpnia 1996

Bardzo ciekawa ksiązka dla miłośników zakopiańczyzny, podhalańszczyzny i tatrzańszczyzny :)

Loba | 2012-01-21
Przeczytana: 2009 rok

Podstawowa lektura dla ludzi interesujących się Tatrami

Goliardus | 2014-05-28

Dla prawdziwych miłośników gór