Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym

Okładka książki Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym Jana Grcevich, Olivia Koski
Okładka książki Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym
Jana GrcevichOlivia Koski Wydawnictwo: Bellona astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Vacation Guide to the Solar System: Science for the Savvy Space Traveler!
Bellona
2018-05-17
2018-05-17
Bartłomiej Zborski
układ słoneczny fantastyka

Przyjemnie czyta się opisy kolejnych planet i ciał niebieskich, które przygotowano tak, żeby nas nie przytłoczyć ilością danych naukowych, ale jednocześnie przytoczyć sporo ciekawostek. To bardzo dobra lektura dla osób rozpoczynających swoją przygodę z literaturą kosmiczną.

Tę książkę chciałam już tak dawno przeczytać, ale postanowiłam sobie, że wytrzymałam do Kosmicznego Lipca, ot co! Oczywiście jest to książka z polecenia Diany z @bardziejlubieksiazki (a jakżeby inaczej! 😁)
Książka ta jest świetna, bo w taki nieoczywisty sposób opisuje nam wszelkie fizyczne zjawiska zachodzące na poszczególnych planetach, ich najważniejszych księżycach i planetach karłowatych Układu Słonecznego. I faktycznie jest napisana jak przewodnik podróżniczy 😁😊 a do tego ilustracje w stylu futurystycznego retro lat 60. amerykańskiego dreamu, prawdziwe oldskulowe science fiction urzekły mnie bez reszty i są taką wisienką na kosmicznym torcie 😊
Dzięki książce wiem, jaka panuje pogoda i klimat, na której planecie mogę uprawiać wspinaczkę wysokogórską, gdzie zanurkuję w oceanach lub przy kominach hydrotelmalnych, gdzie skoczę na bungee, pojeżdżę na łyżwach, a gdzie pouprawiam terrasurfing 😁
Dodatkowo, jak to w przewodnikach bywa, dowiedziałam się o wszelkich wycieczkach krajoznawczych, miejscach i punktach krajobrazowych, które warto zwiedzić. Nie zabrakło także cmentarzysk i miejsc "pradawnych" lądowań, gdzie można obejrzeć pozostałości martwych automatów ziemskich 🙃
Książka jest rzetelnie napisana i nie można się przy niej nudzić 😊
Po tak opisanych możliwych przygodach do zrealizowania niezwykle trudno mi było wrócić na Ziemię... 😊

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

Cudowane połączenie literatury faktu z fikcją :-) Wciągnęło mnie! W książce znajdują się co prawda ilustracje, ale powodowały one tylko, że chciałam więcej - i dlatego czytaniu towarzyszyło ciągłe wpisywanie haseł do wyszukiwarki i oglądanie zdjęć. Można było puścić wodze fantazji! Po przeczytaniu przewodnika od deski do deski już wiem, ze najchętniej bym zwiedziła niebiańską Wenus, intrygujący Mars z Mount Olympus (znalazłam model 3D w internecie!),lodowy księżyc Jowisza Io oraz krążącego wokół Saturna Tytana. Brawa dla autorek za lekki i przyjemny styl, z dużą dawką humoru. Polecam!

Książka jest napisana w formie przewodnika turystycznego, zachęcającego potencjalnego klienta do wykupu wycieczki w najdalsze rejony Układu Slobecznego. Autorki opisują w dosyć ciekawy sposób jak można spędzić czas na każdej z planet, jakie atrakcje będziemy mogli oglądać, jakie sporty uprawiać np. sandsurfing po Marsie czy skoki na bungee z platformy zawieszonej nad chmurami Jowisza.
W mojej opinii opisanie Układu Slonecznego w ten sposób, z początku jest bardzo ciekawe i nawet sprawia, że może pojawić się wyraz rozmarzenia na twarzy, ale po czasie zaczyna to męczyć. Wiadomości są bardzo rzetelne i można się dowiedzieć ciekawych rzeczy i to jak dla mnie jest największy plus tej książki. Polecam osobom, które nie mają pomysłu na książkę i dużo wolnego czasu, bo nie jest to pozycja obowiązkowa.

Świetny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym, który ucząc – bawi a bawiąc – uczy.
Oparta na aktualnym stanie wiedzy o Układzie Słonecznym, lekko napisana książka, pozostająca w konwencji prawdziwego przewodnika.
I jak na przewodnik przystało: dowiemy się, jak przygotować się do konkretnej podróży, w co się zaopatrzyć, ile czasu przeznaczyć na urlop (z reguły to urlopy wieloletnie),jak optymalnie dobrać porę rozpoczęcia wyprawy, wreszcie – co ciekawego zwiedzić po przybyciu na miejsce, na co zwrócić uwagę podczas wyimaginowanych wycieczek.
Autorki wybiegają też fantazją w przyszłość – zapraszając nas do statków wycieczkowych czy ośrodków wypoczynkowych rozmieszczonych w Kosmosie.
Przewodnik zawiera sporo fotografii wykonanych przez kosmiczne sondy czy łaziki oraz rysunki poglądowe.
Dydaktyczny poziom dostosowany jest do laika, który ma chęć poznać charakterystyki planet, księżyców, grawitacji, atmosfer itp.
Słowem: pozycja lekka, łatwa i przyjemna, a przy tym – pełna merytorycznej wiedzy oraz ciekawostek.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Autorki używając prostego języka oraz nietuzinkowego pomysłu przekazują czytelnikowi szereg informacji i ciekawostek na temat układu słonecznego. Czyta się to bardzo przyjemnie. Pomysł z galaktycznym biurem podróży był strzałem w dziesiątkę. W książce pojawia się też odniesienie do osoby Tima Peake'a autora ksiązki "Zapytaj Astronautę" (również polecam). Warto przeczytać.

Generalnie ok jednak trochę za dużo tej wyimaginowanej fikcji. W szczególności w części "atrakcji turystycznych" przy każdym z opisywanych ciał niebieskich.

Fajnie się czyta. Szkoda tylko, że te podróże pewnie nigdy się nie ziszczą, biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierza ludzkość..

Autorki znalazły moim zdaniem bardzo ciekawy pomysł na przekazanie wiedzy na temat planet (i nie tylko),naszego Układu Słonecznego. Dzięki zabawnej i lekkiej formie, informacje same wpadają do głowy. Strzał w 10!

Świetna książka! Wiedza sama wchodzi do głowy. :)

Świetna książka! Wiedza sama wchodzi do głowy. :)

• Astronomia
  • Na półce