Kosmos. Dziesięć rzeczy, które należy o nim wiedzieć

Okładka książki Kosmos. Dziesięć rzeczy, które należy o nim wiedzieć Becky Smethurst
Okładka książki Kosmos. Dziesięć rzeczy, które należy o nim wiedzieć
Becky Smethurst Wydawnictwo: Marginesy popularnonaukowa
popularnonaukowa
Space: 10 Things You Should Know
Marginesy
2021-10-20
2021-10-20
Jan Dzierzgowski
fizyka nauka kosmos

Krótkie i słodkie ale raczej dla "początkujących" w tematach kosmosu. Dla osób które czytały Hawkinga, deGrasse Tysona czy też często wspominaną przeze mnie książkę "Wszechświat w twojej dłoni" jest to pozycja całkowicie zbędna. Dla nowicjuszy natomiast może być fajną, krótką i prostą formą wprowadzającą w najważniejsze zagadnienia tej dziedziny.

Sięgnąłem sobie po tę książkę, bo lubię czasem poczytać coś o kosmosie ale nienapisanego zbyt naukowym językiem, bez zbytniego zagłębiania się w temat. Ot, zwykłe popularnonaukowe publikacje napisane przystępnie. „Kosmos. Dziesięć rzeczy, które należy o nim wiedzieć” jest tak napisana. Poza tym jest krótka więc się szybko czyta. I to w sumie koniec zalet.

Niestety całość jest nieciekawa, jak na książkę osoby, która się zarzeka, że tak bardzo kocha kosmos. Wiedzę ma ogromną, pasję rzekomo też, ale wcale nie widać tej pasji. Wyszło takie sobie nudne czytadełko, idealne jak się nie ma pod ręką nic ciekawszego a nie chce się za bardzo wnikać w temat. Nie porwało mnie niestety.

Niestety całość...

jako wstęp do wstępu:)
uproszczona choć nie prostacka wersja książki popularnonaukowej - dla niektórych ta prostota będzie zaletą (np. jak komuś jest potrzebna łopatologicznie wytłumaczona teoria Einsteina czy grawitacja) , a dla niektórych wadą. mi pomogło:)

jako wstęp do wstępu:)

Bardzo przyjemna, króciutka książeczka, omawiająca najważniejsze zagadnienia, które trzeba wiedzieć na temat kosmosu. Jest fajnie i lekko napisana, umiliła mi podróż pociągiem. Króciutkie rozdziały z samą esencją wybranych tematów będą idealne dla początkujących; może nie zaspokoją głodu wiedzy, ale na pewno pobudzą ciekawość. Pojawiło się kilka dziwnych rzeczy, o których więcej piszę na blogu, jednak nie przeszkadzały w odbiorze lektury. Ogólnie okej.

Ciekawa pozycja.

Ciekawa pozycja.

Rzeczywiście dla zabieganych. Mam plan jeszcze raz ją przeczytać z córkami (12-13 lat/VI i VII klasa). Zobaczymy, czy się uda?

To już druga książka przeczytana o tematyce galaktycznej :),ha, żart, o kosmosie. Nie wciągnęła mnie tak, jak to zrobił Tysson, ale wiele rzeczy pozwoliła mi pojąć prościej. A przecież kosmos nie jest taki prosty :).

Tekst na okładce tej zgrabnej książeczki mówi wszystko – „14 miliardów lat dla zabieganych”. Autorka z dużym znawstwem w niezwykle skondensowany i przystępny sposób przedstawia obecny stan wiedzy o Kosmosie. Jest to idealna pozycja, by w weekend zorientować się w podstawach, ale, uwaga, nawet jeśli „coś” wiesz, książka też nieco Cię zaskoczy.

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu." William Blake

14 miliardów lat dla zabieganych. Skondensowana pigułka wiedzy o wszechświecie. Kwintesencja naukowych wniosków. Stan wiedzy współczesnej astronomii. Nie ma opcji, aby się w tym nie odnaleźć, narracja przyjazna, przekazy przejrzyste. Niezbędne minimum, co każdy powinien o kosmosie wiedzieć, bez posiłkowania się zbędnymi szczegółami i zaciemniającym istotę żargonem. Każda informacja i zdanie dokładnie przemyślane, bezwzględnie podporządkowane logicznemu i merytorycznemu ciągowi wypowiedzi. Nie brakuje szalenie trafnie dobranych przykładów, ułatwiają wyobrażenie sobie zjawisk i zrozumienie teorii.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/01/kosmos-10-rzeczy-ktore-nalezy-o-nim.html

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu." William Blake

Skoro w ocenach jest już tradycja w innych opiniach do odbierania gwiazdki za "kwiatki", to i ja się wpiszę w ten trend. U mnie gwiazdka kosztowała informację, że CR7 jest oddalony od nas o 215mld lat świetlnych (przynajmniej w wersji elektronicznej tak stało ;)).
Ale ogólnie dość przyjemna pop-naukowa lektura.

Ale ogólnie dość przyjemna pop-naukowa lektura.

• Kosmos
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Kosmos. Dziesięć rzeczy, które należy o nim wiedzieć