Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym

Okładka książki Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym
Jana GrcevichOlivia Koski Wydawnictwo: Bellona astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Vacation Guide to the Solar System: Science for the Savvy Space Traveler!
Bellona
2018-05-17
2018-05-17
Bartłomiej Zborski
układ słoneczny fantastyka

Cudowane połączenie literatury faktu z fikcją :-) Wciągnęło mnie! W książce znajdują się co prawda ilustracje, ale powodowały one tylko, że chciałam więcej - i dlatego czytaniu towarzyszyło ciągłe wpisywanie haseł do wyszukiwarki i oglądanie zdjęć. Można było puścić wodze fantazji! Po przeczytaniu przewodnika od deski do deski już wiem, ze najchętniej bym zwiedziła niebiańską Wenus, intrygujący Mars z Mount Olympus (znalazłam model 3D w internecie!), lodowy księżyc Jowisza Io oraz krążącego wokół Saturna Tytana. Brawa dla autorek za lekki i przyjemny styl, z dużą dawką humoru. Polecam!

Książka jest napisana w formie przewodnika turystycznego, zachęcającego potencjalnego klienta do wykupu wycieczki w najdalsze rejony Układu Slobecznego. Autorki opisują w dosyć ciekawy sposób jak można spędzić czas na każdej z planet, jakie atrakcje będziemy mogli oglądać, jakie sporty uprawiać np. sandsurfing po Marsie czy skoki na bungee z platformy zawieszonej nad chmurami Jowisza.
W mojej opinii opisanie Układu Slonecznego w ten sposób, z początku jest bardzo ciekawe i nawet sprawia, że może pojawić się wyraz rozmarzenia na twarzy, ale po czasie zaczyna to męczyć. Wiadomości są bardzo rzetelne i można się dowiedzieć ciekawych rzeczy i to jak dla mnie jest największy plus tej książki. Polecam osobom, które nie mają pomysłu na książkę i dużo wolnego czasu, bo nie jest to pozycja obowiązkowa.

Świetny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym, który ucząc – bawi a bawiąc – uczy.
Oparta na aktualnym stanie wiedzy o Układzie Słonecznym, lekko napisana książka, pozostająca w konwencji prawdziwego przewodnika.
I jak na przewodnik przystało: dowiemy się, jak przygotować się do konkretnej podróży, w co się zaopatrzyć, ile czasu przeznaczyć na urlop (z reguły to urlopy wieloletnie), jak optymalnie dobrać porę rozpoczęcia wyprawy, wreszcie – co ciekawego zwiedzić po przybyciu na miejsce, na co zwrócić uwagę podczas wyimaginowanych wycieczek.
Autorki wybiegają też fantazją w przyszłość – zapraszając nas do statków wycieczkowych czy ośrodków wypoczynkowych rozmieszczonych w Kosmosie.
Przewodnik zawiera sporo fotografii wykonanych przez kosmiczne sondy czy łaziki oraz rysunki poglądowe.
Dydaktyczny poziom dostosowany jest do laika, który ma chęć poznać charakterystyki planet, księżyców, grawitacji, atmosfer itp.
Słowem: pozycja lekka, łatwa i przyjemna, a przy tym – pełna merytorycznej wiedzy oraz ciekawostek.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Autorki używając prostego języka oraz nietuzinkowego pomysłu przekazują czytelnikowi szereg informacji i ciekawostek na temat układu słonecznego. Czyta się to bardzo przyjemnie. Pomysł z galaktycznym biurem podróży był strzałem w dziesiątkę. W książce pojawia się też odniesienie do osoby Tima Peake'a autora ksiązki "Zapytaj Astronautę" (również polecam). Warto przeczytać.

Spędzacie uziemieni czas w domu i nie możecie znaleźć sobie jakiegoś ciekawego zajęcia?
Co w takim razie powiecie na podróż turystyczną na nasz Księżyc i pozostałe planety Układu Słonecznego?

Nie dosłownie oczywiście!
Z „Wakacyjnym przewodniku po Układzie Słonecznym” wydawnictwa Bellona, i przy odrobinie wyobraźni właśnie, możecie jednak taką podróż jak najbardziej możecie odbyć.

Książkę serdecznie polecam, zwłaszcza teraz, na te monotonne dni w atmosferze ziemskiego problemu, jakim jest epidemia. Szczególnie teraz taki "wypad" między gwiazdy ma ten swój magiczny posmak i beztroskę ✨

Autorki tego tytułu w bardzo humorystyczny, ale interesujący sposób przedstawiły wiele nieznanych ogółowi ciekawostek i faktów naukowych o naszych kulistych sąsiadach.

Czyta się to bardzo sprawnie, można potem błysnąć wśród swoich znajomych kilkoma naukowymi ciekawostkami o kosmosie, a sama lektura skłania po wszystkim do myślenia o tym, jak jednak mimo wszystko ta nasza planeta jest bezpiecznym i sympatycznym środowiskiem do życia...i jak nic nieznaczącym pyłkiem jesteśmy w obliczu potęgi kosmosu

Dołujące ale i fascynujące jednocześnie! Nie wiem jak wy, ale ja już pakuję się na wylot na Pluton by spędzić tam rok wakacji.

Nie dosłownie oczywiście!

Kiedyś, jako wielka fanka konkursów wszelkich, na pytanie o wymarzone wakacje odpowiedziałam opisując podróż po planetach Układu Słonecznego. Niemożliwe? Co z tego, skoro mowa o marzeniach :) Ku mojemu zdziwieniu czytam więc teraz tę książkę, która doskonale odwzorowuje moje nastroje. "Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym" wydawnictwa Bellona to pozycja z przymrużeniem oka, która w oryginalny sposób - bo pretekstem są tu przygotowania na wakacyjny wyjazd - opowiada o wszechświecie, jego tajemnicach i urokach. Pozycja bogata w ilustracje, rysunki i ciekawostki.

Lubię w tej książce wszystko - od wspaniałych grafik wewnątrz, ciekawostek, rzetelnych informacji o wszechświecie, aż po ten zwariowany pomysł zamienienia książki w międzyplanetarny przewodnik. Ja się na takie wakacje piszę! Książka zawiera omówienie każdej z planet naszego Układu oraz rozdział o Księżycu. Oczywiście, temat jest potraktowny z przymrużeniem oka, ale właśnie dlatego ta pozycja jest taka zabawna, a przy tym dostarcza wiedzy. Wstęp, w którym autorki tłumaczą jak się przygotować do takiej wyprawy jest uroczy. Urzekła mnie, i może kiedyś faktycznie na półce w marsjańskiej bibliotece kolejne pokolenia odnajdą tę książkę. Świat zmienia się tak szybko :)

Plusy:

- przekazuje wiedzę w przystępny, oryginalny sposób
- piekne wydanie
- piękne grafiki i zdjęcia
- zwariowany pomysł na przewodnik, który kupuje mnie w stu procentach
- ciekawa, oryginalna, świeża

Minusy ? Brak!

"Najlepsze w tej książce jest to, że dzięki niej dowiadujemy się mnóstwo o planetach, a równocześnie świetnie się bawimy, na co wpływ na prosty język, ogromna wyobraźnia autorek i ich poczucie humoru. Zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać, że w pierścieniach Saturna krążą bryłki lodu, składające się prawie wyłącznie z zamrożonej wody, gdy wyobrazimy sobie, że będąc tam na wczasach, pijemy w barze koktajl z dodatkiem kostek lodu pochodzących właśnie z pierścieni tej planety, niż gdy przeczytamy o tym suchą informację w podręczniku do fizyki, prawda?"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/09/20/wakacyjny-przewodnik-po-ukladzie-slonecznym-o-koski-j-grcevich/ :)

Generalnie ok jednak trochę za dużo tej wyimaginowanej fikcji. W szczególności w części "atrakcji turystycznych" przy każdym z opisywanych ciał niebieskich.

Fajnie się czyta. Szkoda tylko, że te podróże pewnie nigdy się nie ziszczą, biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierza ludzkość..

Dodaj cytat z książki Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym