Krótki sznur

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Cykl: Gibson Vaughn (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Short Drop
Ag2S

Najlepsza książka grudnia 2015 według Amazona i Goodreads. Skomplikowana, wielowarstwowa intryga, nieoczekiwana głębia emocji – Krótki sznur jest pod każdym względem wspaniałą niespodzianką. Nierozwiązane tajemnice, hakerstwo komputerowe, polityka, a wszystko opisane lekkim piórem, z gracją. Ta powieść jest dowodem na to, że FitzSimmons ma ikrę. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Penny...

Najlepsza książka grudnia 2015 według Amazona i Goodreads.

Penny Mann

FitzSimmons wymyślił odrażającego socjopatę.
„The Washington Post”.

Ta elektryzująca powieść zaczyna się od obiecującego tropu w sprawie zaginionej przed laty córki wiceprezydenta, a potem, gdy pojawiają się coraz to nowe teorie spiskowe, obłudni politycy oraz szukający zadośćuczynienia skompromitowany haker, jej akcja przyspiesza jak obłąkana kolejka górska. Trzymajcie się; miłej jazdy!
„People”

Więcej niż wyjątkowa. Matthew FitzSimmons to ostry gość!
Andrew Peterson, autor bestselerowego cyklu powieści z Nathanem McBride’em.

Nieokiełznana siła, nieprzejednane pragnienie zemsty i wciągająca intryga. Złożona postać Gibsona ma potencjał na cykl powieści.
SouthFlorida.com

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 155

Klik, klik – i już Cię nie ma

Ameryką wstrząsa informacja o porwaniu nastoletniej córki wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Po dziesięciu latach od zaginięcia Suzanne, pojawia się nowy trop w sprawie – mail ze zdjęciem plecaka dziewczynki. Służby specjalne na nowo podejmują się rozwiązania problemu, jednak tym razem proszą o wsparcie Gibsona Vaughna – legendarnego hakera, a prywatnie najlepszego przyjaciela zaginionej z dziecięcych czasów. Czy zaangażowanie w śledztwo bliskiej osoby Suzanne pomoże w rozwiązaniu go?

Dużym plusem „Krótkiego sznura” jest główny bohater. Matthew FitzSimmons nadał Gibsonowi Vaughn ciekawą przeszłość, ponieważ jako nastolatek był jednym z najbardziej poszukiwanych hakerów w Ameryce, później został żołnierzem piechoty morskiej, a to nie wszystko, co autor zdradza na jego temat w książce. Podstać Gibsona jest dobrze przemyślana, czytelnik chce poznać jego historię, która nie jest nierealna.

Przeszkadzali mi za to agenci prowadzący śledztwo Suzanne. Momentami wydają się być naiwni, choć wykonują tę pracę już od wielu lat. Wydaje mi się, że jak na doświadczonych specjalistów czasami działali po omacku i nie kierowali się zdobytym już doświadczeniem. Albo to ja naczytałam się już za dużo kryminałów, przez co mam już „sprawdzone” sposoby na rozwiązywanie podobnych problemów.

Po pozycji o nadzwyczaj zdolnym hakerze spodziewałam się nieco bardziej komputerowych wątków. Zdań brzmiących na informatyczną czarną magię, na które wyjaśnienie bym czekała. Ponadto, po zapytaniu znajomego informatyka o jedną z metod wykorzystanych w fabule, okazało się, że istnieją o wiele prostsze sposoby na rozwiązanie problemów niż te przedstawione w książce.

Pomimo kilku potknięć, książka fabularnie jest spójna. Dobrze się ją czyta, chociaż warto mieć na uwadze, iż jest to debiut autora, więc niektóre fragmenty mogą wydawać się niepotrzebne bądź niedopracowane (jak te prze chwilą wspomniane). Pozostaje mieć nadzieję, że następna część z serii o Gibsonie będzie tylko lepsza.

Katarzyna Muszyńska

blurppp | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 05 maja 2017

Są książki, które na pierwszych stronach chwytają za gardło a potem najczęściej wleką się prawie do końca. Są też pozycje zaczynające się powoli, budujące nastrój i dopiero potem, gdy kontekst i bohaterowie zostaną przedstawieni gwałtownie przyspieszają tempa. Te drugie są zwykle ciekawsze, bardziej złożone i zwyczajnie przynoszące czytelnikowi więcej frajdy. Właśnie taką powieścią jest „Krótki sznur” autorstwa Matthewa Fitzsimmons’a.
Autor zabiera nas w świat waszyngtońskiej polityki. Punktem startowym są wydarzenia mające swoje miejsce 10 lat przed tymi opisanymi w powieści. To wówczas w niewyjaśnionych okolicznościach została uprowadzona córka wówczas wpływowego senatora a dziś Vice prezydenta i kandydata na najwyższy urząd Benjamina Lombarda.
W przededniu dziesiątej rocznicy tamtejszych, nigdy niewyjaśnionych wydarzeń prywatna fundacja zajmująca się poszukiwaniem zaginionych dzieci otrzymuje tajemniczy e-mail. Dołączono do niego zdjęcie dziewczyny zrobione jakiś czas po...

ola2909 | 2018-05-08
olka86 | 2017-08-22