rozwiń zwiń

O bąkologii słów kilka

Arnika Arnika
29.05.2018
Okładka książki Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Pierdzenie, choć zupełnie naturalne i powszechne, raczej nie zajmuje naszych myśli zbyt często. W europejskiej kulturze, w dużym stopniu ukształtowanej wiktoriańską moralnością, ten aspekt życia wciąż stanowi temat tabu. Tymczasem zagadnienie to jest niezwykle ciekawe z biologicznego punktu widzenia. I pod tym kątem puszczaniu bąków przyjrzeli się autorzy niniejszej książki.

Wszystko zaczęło się od pytania, czy wąż pierdzi. Usłyszała je zoolożka Dani Rabaiotti od jednego z członków rodziny. Poszukując odpowiedzi, zdała sobie sprawę, że podobne wątpliwości dotyczące gazowego życia zwierząt ma wiele osób. Wraz z naukową społecznością Twittera utworzyła tabelę, w której wpisywano nazwy zwierząt i odpowiedź na pytanie zawarte w hashtagu #DoesItFart. Z tej właśnie tabeli we współpracy z ekologiem Nickiem Caruso powstała książka opisująca kwestie związane z puszczaniem bąków przez różne zwierzęta – od ukwiała po goryla i człowieka.

Autorzy nie ograniczają się tylko do odpowiedzi na pytanie, czy dane zwierzę pierdzi. Każdemu gatunkowi (bądź rodzajowi czy rodzinie) poświęcają całą stronę, zwięźle wyjaśniając przebieg trawienia pokarmu, przedstawiając zwyczaje jedzeniowe, a nawet pokrótce charakteryzując co bardziej egzotyczne stworzenia. Ponadto nie skupiają się tylko na zwierzętach występujących współcześnie, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czy dinozaury puszczały bąki. A nawet podejmują próbę naukowego opisu mitycznego jednorożca, kończąc żartobliwym podsumowaniem: „(…) gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, czy pierdziałyby tęczą i brokatem”.

Niezwykle ciekawym opisom zwierząt towarzyszą urocze rysunki ilustratora Ethana Kocaka. Wykonane w stylistyce komiksowej stanowią świetne uzupełnienie treści nie zawsze poważnej. Bo choć zagadnienie z punktu widzenia biologicznego jest ważne, autorzy podchodzą do niego z dystansem i szczyptą humoru (czego dowodem jest chociażby wspomniany jednorożec). Dzięki temu, że za stworzenie książki odpowiadają naukowcy, można być pewnym, że informacje w niej zawarte są prawdziwe. Niejednokrotnie pojawia się uwaga, że odpowiedź na pytanie, czy opisywane zwierzę puszcza bąki, jest hipotetyczna, gdyż nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań. Obok naukowych wyjaśnień występują także ciekawostki, jak na przykład ta o tragicznych skutkach przewożenia wyrzuconego na brzeg ciała wieloryba, które uległo rozerwaniu przez nagromadzone w nim gazy trawienne.

„Czy to pierdzi?” jest interesującą lekturą nie tylko dla dzieci. Dorośli również mogą poznać wiele fascynujących faktów (wiedzieliście, że wiatry puszczane przez larwę sieciarki działają paraliżująco na termity?). Stanowią one świetne uzupełnienie wiedzy zdobytej na lekcjach biologii. W dodatku te ilustracje… aż się proszą o pokolorowanie!

Ewa Jemioł