Okładka książki Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka Roman Żuchowicz
Roman Żuchowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
2018-03-09
2018-03-09

Bardzo rzetelnie Autor rozprawia się z mitem Wielkiej Lechii. Książka jest ciekawa, ale też wiarygodna, bo napisał ją historyk, który udzielił też głosu osobom specjalizującym się w innych dziedzinach, by rzucić światło na tę kwestię.

Lechia nie jest fikcja, jest w zapisach kronik Persów oraz wielu innych starożytnych cywilizacji. Moja kobieta jest z Iranu i wielokrotnie wspominałą, że na Polskę w Iranie mówiło sie Lechistan, Nie wzięło się to z nikąd. Widziałem wiele archiwalnych map narysowanych przez tamtejszych kartografów i wszystko się pokrywa.

Wygląda na to że starożytna historia Naszego Pięknego Kraju jest dużo lepiej zachowana na Bliskim Wschodzie aniżeli u nas. Na szczęscie jest paru odważnych historyków którzy są na tyle odważni aby wydać lepsze pozycje. Pseudonaukowcem to jest Pan który się pod tym podpisał.

A trole / troglodyci z głowami spranymi panującym systemem oraz propagandą hisotryczna nigdy w to i tak nie uwierzą bo najdalej gdzie byli to sąsiadująca gmina a ich głównym źródłem informacji jest postkomunisty system edukacji ;)

Wygląda na to że starożytna historia Naszego...

Książka fajnie ukazująca jak ciężko bredzą turbolechici.

UWAGA! Mamy tu wandala, turbolechickiego pisarczyka o nazwisku Tomasz Józef Kosiński - to multikoncierz i hejter, na tym portalu występuje jako: Wedun, Misza, tamaszek, Jozef, Tadek, Feliks, Lambert. Nie kierujcie się opiniami spod tych nicków, to po prostu psychiczne zaburzenia dają znać o sobie.

A tu coś o poziomie Kosińskiego:

Książka fajnie ukazująca jak ciężko bredzą turbolechici.

A tu coś o...

Nie wiem po co powstała ta książka, ale czytałem gdzieś, że autor sam powiedział że dla zarobku na fali zainteresowania Wielką Lechią i jej treść zdaje się to potwierdzać. Sam autor prowadzi bloga którego hasłem przewodnim jest m.in. hejting, w czym sie lubuje i ta pozycja to potwierdza. Tylko jaki jest sens drukowac rzeczy które publikowało się w formie hejterskich postów na swym blogu? Zabawne jest to, iż wielu akademików poleca tę pozycję jako oręż walki z turbolechitami, choć argumenty Żuchowicza może obalic średnio oczytany licealista. Może to jednak książka dla naiwniaków i staruszków z uniwersytetów, którzy też bywają jak dzieci plotąc od lat cosik ze swych poźółconych kartek jak M. Parczewski wciąż bredzi o allochtonizmie Słowian, mimo że ta skompromitowana nazizmem koncepcja została nawet ostatnio kompletnie obalona przez wyniki badań archeogenetycznych (m.in. P. Underhill, T, Grzybowski, J. Piontek) czy paleolingwistów (F. Kortland, M. Alinei). Ale tacy jak Żuchowicz czy jego plagiator A. Wójcik, który wydal książkę o tym samym, nie mają o tym pojęcia i tkwią z uszami w postzaborczej retoryce swoich profesorów, którzy żyją z grantów zza Odry.

Książka bardzo potrzebna, z rozmachem zamierzona (bo i historia, i archeologia, genetyka, językoznawstwo),celnie wybierająca kilka kluczowych elementów tej zadziwiającej i przerażającej wielkolechickiej konstrukcji. Niestety zarazem niekonsekwentna w stylu (popularyzacja, gawędziarskie metafory i trudne w odbiorze, przeładowane fachowym słownictwem wywiady) i nie zawsze trzymająca jednolity układ treści (teza Lechitów-konsekwentna krytyka-wnioski). Pisząc o konsekwentnej krytyce mam na myśli zbicie wszystkich składowych analizowanego przypadku (a nie prześlizgiwanie się, jak np. casus: Zygmunt III Waza jako 44. władca) i podawanie wielu przykładów i kontekstów historycznych, źródłoznawczych czy metodologicznych. Powiecie: "argumenta non numeranda, sed ponderanda sunt", ale zarazem warto pamiętać i o innej sentencji: "testis unus testis nullus". Na ten typ mentalności trzeba zadziałać masą. Wreszcie unikanie błędów. Użyty arsenał krytycznej argumentacji bywa niewystarczający. Na koniec zaś coś, co moim zdaniem zawsze powinno znaleźć się w książce naukowej i popularnonaukowej, tj, pozytywny (co nie oznacza wszak kompletny i ostateczny) obraz rzeczywistości. Bo jakie wrażenie może mieć przeciętny czytelnik? Ano Lechici mają zapierającą dech wizję przystępnie podaną, a ich przeciwnicy mają cząstkowe badania i hipotezy, a nade wszystko wątpliwości, poczucie wyższości i zawiły język. Otóż w przypadku takiego głodu wiedzy i takich kontrowersji dekonstrukcja nie wystarcza, ale to szerszy problem, zerknijcie pod tym kątem na skądinąd świetną książkę D. Sikorskiego o religii Słowian.

Dobra książka, polecam.

Dobra książka, polecam.

Ta książka jest monologiem, zbiorem połajanek, reprymend, itd, wobec historyków, badaczy, którzy nie maja oficjalnie tytułów prof. czy dr. hab. W obecnej dobie internetu nawet zapalony entuzjasta jest w stanie sformułować zasadna tezę w oparciu o wielorakie informacje niedostępny albo dostępne z trudem przedtem. Czyli to nie jest żaden argument, ze korzystanie z internetu świadczy o niecelności jakiejś tezy. W obecnej dobie dużo prac naukowych dokonuje się w oparciu własnie o internet. Ponadto, nie można wsadzić wszystkich autorów z którymi się nie zgadzamy do jednego kontenera i z zadowoleniem na twarzy przejść do czegoś innego. Termin "turbosłowiaństwo" jest logicznie obliczone na pejoratywny efekt żeby komuś dołożyć i zamknąć usta. W ten sposób ma się udowodnić, ze dokonało się wielkiego czynu rozłożenia kogoś na łopatki. Dlatego te wszystkie metody profesjonalnych historyków na temat dawnej Lechii, Sarmacji są podejrzane. W jednym z wywiadów na ten temat prof Żuchowicz stwierdził, ze np poglądy Janusza Bieszka były już wałkowane i porzucone w XIX w. Ale to jest kolejny przykład jak nieuczciwe jest podejście profesjonalistów, bo zamiast odpowiadać na zarzuty Bieszka merytorycznie buduje się argument typu "nie wato się tym zajmować". Ile czasu upłynęło od XIXw? Czy nic się nie zmieniło historiografii od tamtego czasu? Ano własnie, może nic się nie zmieniło dla tytułowanych historyków. Może własnie nadszedł czas aby im przypomnieć, ze każda nauka to progres i w związku z tym uzupełnianie danych a nawet rewolucyjne zmiany.

Książka nierowna, ale potrzebna. Szczegóły recenzji na moim blogu: http://sigillumauthenticum.blogspot.com/?m=1

• Historyczne
  • Słowianie