Mit indywidualny neurotyka

Seria: Paradoksy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
psychoanaliza, nerwica

Książka zawiera 3 wystąpienia Jacques’a Lacana. Słynny tytułowy wykład o micie indywidualnym neurotyka to brawurowa i oryginalna interpretacja Freudowskiego przypadku „Człowieka-szczura”. Lacan tropi strukturę pragnienia neurotyka, który nie może nigdy zejść się z własnym pragnieniem, a gdy jego życie miłosne zdaje się wykraczać poza to rozdwojenie, wytwarza narcystycznego dublera, który żyje w jego zastępstwie. W tym samym wykładzie Lacan interpretuje w tym samym kluczu biografię Goethego i jego miłość do Fryderyki.

Pozostałe 2 wykłady dotyczą funkcji porządku symbolicznego i jego znaczenia dla religijnego życia ludzi pierwotnych i współczesnego człowieka.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

julia | 2018-09-20

Mały cytacik z książki, która bardzo prowokuje do myślenia. Można się nie zgadzać, ale nie wolno lekceważyć takiego myśliciela.
"Tyle że wyobrażamy sobie od jakiegoś czasu, że ten rodzaj zamieszania, jakie wprowadzamy w świat, to działanie. Każdy współczesny człowiek zadręcza się tym problemem. "Na początku było Słowo", no ale przecież "Na początku było działanie"! Między jednym, a drugim oscyluje jego serce. Nie ma on doprawdy potrzeby tak bardzo się zadręczać z tej przyczyny, że ludzkie działanie par excelence to jest właśnie mówienie".

comafan | 2015-09-21

Tytułowy esej mnie lekko rozczarował. Natomiast następne dwa to prawdziwe arcydzieła. W pierwszym przedstawiona jest lacanowska teoria symbolu, która może zainteresować nie tylko psychoanalityków ale i etnologów, historyków i literaturoznawców. Trzeci najkrótszy z esejów to perełka, która pomogła mi zrozumieć w końcu esej Levi-Straussa o Strukturze mitów (z Antropologii strukturalnej) i jego prawdziwe znaczenie.