Trafiona, zatopiona

White Lies, Black Dare
Akapit Press
2018-05-04
2018-05-04

Początek mnie bardzo zawiódł jak na J. Nadin czasami miałam ochotę zacząć krzyczeć na głupie wybory głównej bohaterki. Jedna gwiazdka więcej za trochę lepsze zakończenie.

Jednak nie polecam książki jak dla mnie strata czasu.

Jednak nie polecam książki jak dla mnie strata czasu.

Asha do tej pory wiodła wspaniałe życie, otoczona mnóstwem przyjaciół, prywatna szkoła i apartament w modnej dzielnicy Londynu. Życie pisze różne scenariusze, mama Ashy zachorowała na raka, jej kariera prawniczki zakończyła się, a dotychczasowy partner ją opuścił. Rodzona musi przenieść się do mniejszego lokum, a nastolatka zmienić szkołę na publiczną. Jak Asha poradzi sobie w nowych warunkach? Czy zdobędzie prawdziwych przyjaciół i jaką cenę będzie miała ta przyjaźń?
Powieść może nie zachwycić starszej młodzieży ani dorosłych, ale skierowałbym ją do osób, które wchodzą w wiek dojrzewania, które będą stawały przed różnymi wyborami, chociażby wybór odpowiedniego towarzystwa. „Trafiona dziewczyna” pokazuje sytuację, w której nastolatka próbuje dopasować się do grupki znajomych. Asha jest postacią mało asertywną, nie powie nie zachowaniu, które nie koniecznie jej pasuje, jest w stanie złamać swoje zasady, na rzecz tego, aby inne dziewczyny ją lubiły. Główna bohaterka jest w stanie, zrezygnować po części z tego, co kocha, za czym przepada, czy literatura, aby iść ze swoimi pseudo przyjaciółkami na zakupy, czy żeby pozwolić sobie zrobić makijaż. Nie będzie to spojler, jeśli powiem, że ta przyjaźń jest fałszywa i toksyczna, można to wywnioskować z opisu, czy już z początkowych zachowań bohaterek. Akcja rozgrywa się w szkole i w domu, przedstawiona jest rzeczywistość nastolatek i ich szkole sprawy. Dziewczyny mają po trzynaście lat, a sytuacje, do których dochodzi, nie są wyolbrzymione, ani zbyt błahe. Przez książkę się płynie i można ją przeczy czytać w jeden wieczór.
Jest to zaledwie dwustustronicowa książka, która porusza ważny temat, a którym warto, aby czytały młodsze osoby. Aby zobaczyły, że nie każde towarzystwo jest dla nas dobre, a dopasowywanie się do innych nie ma sensu. Starając się przypodobać innym, można zranić bliskie nam osoby, które wiedzą, jacy jesteśmy naprawdę, którzy nas rozumieją i kochają. Krótka historia dziewczyny, która po przeczytaniu daje do myślenia i skłania, aby trochę się nad tym tematem zastanowić. Starsze osoby, mogą znaleźć treści, których już są świadomi, ale młodsze jak najbardziej mogą znaleźć w treści coś nowego.
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu https://www.akapit-press.pl/

• SUMMER
  • Rozczarowanie
  • Powieść jednotomowa/jednotomówka
  • TOP 50 które chciałabym przeczytać (JAK NAJSZYBCIEJ)
  • Mam ebooka2 - epub
  • Literatura młodzieżowa