Do Maryi Łempickiej w dzień przyjęcia Komunii Świętej

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

Do Ma­ryi Łem­pic­kiej W dzień przy­ję­cia ko­mu­nii świę­tej Dziś cię za sto­łem swym Chry­stus ugo­ścił,  Dziś Anioł to­bie nie­je­den za­zdro­ścił;  Ty spusz­czasz oczy, któ­re Bó­stwem go­rą!  Jak ty mnie swo­ją prze­ra­żasz po­ko­rą!  Świę­ta i skrom­na!... Grzesz­ni­cy nie­czu­li,  Gdy my w spo­czyn­ku skroń ospa­łą zło­żym,  To­bie, klę­czą­cej przed Ba­ran­kiem Bo­żym,  Ju­trzen­ka...

Do Ma­ryi Łem­pic­kiej
W dzień przy­ję­cia ko­mu­nii świę­tej
Dziś cię za sto­łem swym Chry­stus ugo­ścił,  Dziś Anioł to­bie nie­je­den za­zdro­ścił;  Ty spusz­czasz oczy, któ­re Bó­stwem go­rą!  Jak ty mnie swo­ją prze­ra­żasz po­ko­rą!  Świę­ta i skrom­na!... Grzesz­ni­cy nie­czu­li,  Gdy my w spo­czyn­ku skroń ospa­łą zło­żym,  To­bie, klę­czą­cej przed Ba­ran­kiem Bo­żym,  Ju­trzen­ka usta mo­dlą­ce się stu­li.  Wten­czas zla­tu­je Anioł twój obroń­ca,  Czy­sty i ci­chy jak świa­tło mie­sią­ca:  Za­sło­nę ma­rzeń po­wo­li roz­dzie­la,  A tro­skli­wo­ści pe­łen i we­se­la,  Z ta­kiem nad to­bą schy­la się ob­ję­ciem,  Jak mat­ka nad swem sen­nem nie­mow­lę­ciem. [...\Adam MickiewiczUr. 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka Zm. 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu (dziś: Stambuł) Najważniejsze dzieła: Ballady i romanse (1822), Grażyna (1823), Sonety krymskie (1826), Konrad Wallenrod (1828), Dziady (cz.II i IV 1823, cz.III 1832), Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (1833), Pan Tadeusz (1834); wiersze: Oda do młodości (1820), Do Matki Polki (1830), Śmierć pułkownika (1831), Reduta Ordona (1831) Polski poeta i publicysta okresu romantyzmu (czołowy z trójcy ?wieszczów?). Syn adwokata, Mikołaja (zm. 1812) herbu Poraj oraz Barbary z Majewskich. Ukończył studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wileńskiego; stypendium odpracowywał potem jako nauczyciel w Kownie. Był współzałożycielem tajnego samokształceniowego Towarzystwa Filomatów (1817), za co został w 1823 r. aresztowany i skazany na osiedlenie w głębi Rosji. W latach 1824-1829 przebywał w Petersburgu, Moskwie i na Krymie; następnie na emigracji w Paryżu. Wykładał literaturę łacińską na Akademii w Lozannie (1839), a od 1840 r. literaturę słowiańską w College de France w Paryżu. W 1841 r. związał się z ruchem religijnym A. Towiańskiego. W okresie Wiosny Ludów był redaktorem naczelnym fr. dziennika ?Trybuna Ludów? i organizatorem ochotniczego Zastępu Polskiego, dla którego napisał demokratyczny Skład zasad. autor: Cezary Ryska Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!