Miłość za kilka włosów

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Love with a few hairs
literatura marokańska, Tanger

Egzotyczna historia miłości pary siedemnastolatków, pełna gorących arabskich emocji i... czarów, które sprawiają, że Mohammed i Mina zakochują się w sobie. Lecz rzeczywistość nie jest już taka bajkowa. Chłopak chce, by żyli na zachodni sposób i namawia dziewczynę do alkoholu i swobodnego seksu. Pewnego dnia dowiadują się o tym rodzice Miny... Przejmująca opowieść o wolności, z której młodość...

Przejmująca opowieść o wolności, z której młodość nie umie mądrze korzystać.

źródło opisu: [Świat Książki, 2008]

allison | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

"Miłość za kilka włosów" to zbiór czterech opowieści, których akcja rozgrywa się w Maroku.

Tytułowy utwór jest najobszerniejszy, obejmuje on ponad dziewięćdziesiąt procent całości. To pełna magii, romantyczna opowieść o miłości, czarach, zabobonach, bogatych obyczajach i tradycjach opartych na Koranie.
Temu arabskiemu światu przeciwstawiona jest europejska mentalność, która jawi się tu jako moralne zepsucie i bogactwo sprowadzone do materializmu.
Między tymi dwiema sferami rozdarty wydaje się główny bohater, jednak gdy bliżej go poznamy, odnosimy wrażenie, że to nie tyle rozdarcie, ile wyrachowane sięganie po te elementy, które są wygodne w danej chwili.

Trzy końcowe opowiadania bardzo przypominają baśnie, w których tradycyjnie zło musi zostać ukarane, a dobro nagrodzone. Mają one swój urok, ale - w przeciwieństwie do tytułowego utworu - są dla dorosłego czytelnika przewidywalne.

Całość napisana jest prostym językiem, większość tekstu stanowią dialogi, które czasem mogą...

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: styczeń 2010

„ Miłość za kilka włosów” marokańskiego pisarza Mohammeda Mrabeta jest pierwszą powieścią tego pisarza wydaną w Polsce. Jest to opowieść rozgrywająca się w Tangerze o miłości, magii i zderzeniu kultury marokańskiej z zachodnim stylem życia. Zbiór tworzą cztery opowiadania oraz barwne obrazy malowane przez pisarza.
17 letni chłopak Mohammed zakochuje się w Minie, towarzyszce zabaw z dzieciństwa. Chcąc zapewnić sobie jej wzajemną miłość udaje się do starej wróżbiarki, która spalając kilka włosów dziewczyny wróży i zapewnia uczucie. Romans rozkwita, ale wkrótce zaczynają piętrzyć się problemy. Młodzi ludzie zafascynowani kulturą świata zachodniego pragną zmienić swój styl życia , ubierają się na sposób europejski , bywają w kawiarniach dla obcokrajowców, nie mieszkają z rodzicami. Jednak tradycja rodzinna, kultura arabska w której zostali wychowani , przesądy i wierzenia nie pozwalają na przetrwanie zawartego małżeństwa. Odczuwa to szczególnie dotkliwie Mohammed, który w...

Monika | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Cztery opowiadania marokańskiego pisarza, z których pierwsze, tytułowe - "Miłość za kilka włosów" to 95% objętości całej książki.
Książki, która mnie się spodobała. Jest bardzo arabska i w ciekawy sposób pokazuje nieszczęścia, jakie mogą wynikać (i często wynikają) ze zbytniego zachłyśnięcia się europejską kulturą i naszym stylem życia przez muzułmanów.

Ewa | 2016-07-04
Na półkach: Wyzwanie 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2016

Jeżeli ktoś lubi historie miłosne, z przewagą dialogów, skąpymi opisami i szczyptą orientu- ta książka jest dla niego.

Historia mężczyzny, który z pomocą starej czarownicy i pukla włosów rozkochuje w sobie koleżankę z dzieciństwa.

***
Sięgając po tę książkę myslałam, że poznam kawałek kultury arabskiej - i chyba to sprawiło, że doczytałam to opowiadanie do końca.
Niestety (moim zdaniem) płytka fabuła sprawiła, że nie mam już siły na dalszą część.

julia | 2012-03-14
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Jest to prosta historia o życiu i miłości. Doprawiona szczyptą magii i zabarwiona szarością życia. Historia o aromacie islamskich baśni, i dotknięta nutą współczesnych problemów. Dobro i zło nie są ściśle rozdzielne niczym biały i czarny, lecz stanowią wielobarwny świat.
Jest to historia o dwojgu młodych, on zakochuje się w niej bez pamięci, ona nie chce go znać. A jednak w niewyjaśniony sposób ona staje się jego "żoną". Jednak nawet magia wykorzystana w dobrym celu traci swoją moc. Tak samo obarczeni szarością młodzi gubią uczucie, które dopiero co zaczęło się budować. Efekt końcowy: słodko-gorzka książka obyczajowa z przypowieścią na końcu, którą naprawdę warto przeczytać

Madeleine | 2012-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Była dla mnie pewnym źródłem informacji, jako że interesuje mnie kultura islamska. Niektóre sprawy dla nas wychowanych w kulturze europejskiej wydają się niezrozumiałe czy też po prostu głupie.

Książka napisana prostym językiem. Szybko się ją czyta, również z racji układu. Interesująca, ale nie wywarła na mnie większego wrażenia.

cynaderki | 2013-04-08

Ustna gawęda Marokańczyka spisana przez przyjaciela, Paula Bowlesa. Pozorna prostota może zwieść czytelnika europejskiego.
Jako ciekawostka z arabskiej strony świata.

tanya | 2011-03-22
Przeczytana: 22 marca 2011

Rozentuzjazmował mnie początek, inność kultury, możliwość poznania czegoś, czego być może w życiu nigdy nie doświadczę. Dostałam zaś zlepek histerycznych potyczek dwojga nastolatków o miłość, małżeństwo, dziecko, jej roszczenia, jego drugie życie. Może historia ma swoją głębie, ja jej nie znalazłam.

domi | 2012-09-06

Prosta i oryginalnie prosto napisana historia, która w pewnych momentach może stanowić wyciskacza łez. Polecam.

Natala | 2011-07-13