Wyprawa czarownic

Okładka książki Wyprawa czarownic Terry Pratchett
Okładka książki Wyprawa czarownic
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 12) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 12)
Witches Abroad
Prószyński i S-ka
2001-05-04
2001-05-04
1998-01-01
Piotr W. Cholewa
czarownice Babcia Weatherwax Niania Ogg Magrat

Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Nauka Świata Dysku I Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Nauka Świata Dysku II. Glob Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Blask fantastyczny Terryego Pratchetta Joe Bennet, Terry Pratchett, Steven Ross
Blask fantasty... Joe Bennet, Terry P...

Sir Pratchett w najlepszym wydaniu. Nie jest to ani pierwsza część cyklu, ani nawet podcyklu, ale nawet jeśli ktoś z was trafił na nią przypadkiem, to odnajdzie się w niej bez problemu. W końcu to opowieść, a opowieści lubią się dziać, prawda? A ta jest wyjątkowo wciągająca i jak zwykle pełna nietuzinkowego humoru w starym dobrym stylu. A no i nie brakuje też banananananów.

Wiedźmy są świetne, bezspoilerowa pogadanka w filmiku :)

Wiedźmy są świetne, bezspoilerowa pogadanka w filmiku :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

"Wyprawa Czarownic" to moja szósta przygoda w Świecie Dysku, a zarazem trzecia przygoda z udziałem Czarownic. Chociaż w tym wypadku, chyba powininem powiedzieć bajka.

Tym razem opuszczamy Lancre i wyruszamy do innej krainy wraz z naszymi trzema Wiedźmami. Ach, no i kotem.

Motyw bajek w książce był fajnym zabiegiem, ich wariacje dobrze oddziaływały na humor, który był jak zawsze na wysokim poziomie.

Przytoczenie historii z przeszłości bohaterów nadało głębi książce, tak samo jak rozwój postaci. No i postać Greebo jest przegenialna!

Niania Ogg zaczna randkować...

Bardzo nie podobało mi sie natomiast porzucenie wątku relacji naszej najmłodszej czarownicy z pewnym błaznem. Został praktycznie pominiony, tak jakby poprzednia książka nie miała najmniejszego znaczenia. Nie jestem fanem tej niekonsekwencji autora.

Nowo nabyta moc Magrat oczarowała niejedną dynię, łącznie z tą moją.
To co, komu bananananaowego daikiri?

Książka interesująca i nietypowa. Czyta się szybko, z lekkością. Bohaterowie rozmaici, bardzo żywi. Łatwo niektórych uwielbiać, a do innych... żywić różne inne emocje. Autor umiejętnie wplótł w fabułę absurd i sporą dawkę humoru, czasem lekko ironicznego. Mimo że akcja została osadzona w innym świecie, świetnie wychwyciłui wytknął pewne wady ludzi i świata. Nie powiedziałabym, że to książka dla dzieci, bo pełna jest podtekstów różnego typu i ma drugie dno.

Należę do osób uwielbiających bajki.A jeżeli jeszcze potrafią śmieszyć ,to już jestem w raju. Wspaniały odpoczynek od realnego świata i nic więcej nie trzeba

Przyznam szczerze, że trochę już zmęczyły mnie książki ze Świata Dysku. No miałam przesyt. Ale szczęśliwie dla mnie dałam sobie jeszcze jedną szansę i sięgnęłam po " Wyprawę czarownic". Jaka to była bomba, i do tego jaka magiczno-baśniowa! Babcia Weatherwax znów wymiata i zamiata (nawet jeśli miotła odpala tylko na pych) a Magrat i Niania Ogg nie pozostają w tyle. Tym razem wiedźmy wplątują się w baśń i niewiele osób ma tu ochotę na szczęśliwe zakończenie.
Jest tu wszystko to co kocham w Świecie Dysku: mądrości Esme Weatherwax, wynurzenia natury seksualnej od Niani Ogg i Magrat, która jest otwarta na wszystko, ma różdżkę i nie zawaha się jej użyć. Choćby po to i tylko po to, by wyczarować dynię. Nie jedną. I niestety nie dwie.
Do tego zwierciadła, Kopciuszek w kryzysie, kot co stał się seksualnym drapieżnikiem w ciele człowieka i sporo feminizmu i głowologii. A może dyniologii? Sama nie wiem. Boję się myśleć dalej. Przeczytajcie koniecznie i dajcie znać, czy macie ochotę na banananowe dajkiriri :)

Pratchetta można albo kochać albo nienawidzić. No może trochę za mocno to powiedziane ale racja w tym jest. A to dlatego, że ma dość specyficzne poczucie humoru, które nie każdego może bawić. Dla mnie to chyba najlepszy z tomów, które do tej pory przeczytałam. I powróciły moje ulubione wiedźmy z Babcią Weatherwax na czele. Co by było gdyby jedna z nich została wróżką chrzestną? No cóż, ten pech spotyka Magrat, która nie może dopuścić by pewna uboga dziewczyna poślubiła księcia. Oczywiście ma do pomocy Babcię Weatherwax i Nianię Ogg. Co w sumie nie obiecuje nic dobrego.
W tym tomie mamy dużo czarnego humoru, długą podróż, naukę gry w karty, dość ciekawe podejście do baśni i trochę
voodoo. Muszę przyznać, że się setnie ubawiłam.

Wyprawa czarownic to opowieść o dalekiej podróży, w której biorą udział trzy udane wiedźmy z Lancre. W lekturze tej z pewnością nie zabraknie alkoholu, hazardu, kłótni między wiedźmami, oraz przede wszystkim pełnych humoru wstawek. Dowiadujemy się także co nieco o historii Babci Weatherwax i poznajemy pewne dzieje z przeszłości. Bardzo dobrym tłem dla tej opowieści są tutaj bajki różnego rodzaju, które w humorystyczny sposób zostają opowiedziane na nowo przez wiedźmowe trio. Świetną postacią jest też w tej książce ukochany Niani Ogg kot Greebo, który w tej historii dostaje także naprawdę ciekawy epizod, a czytelnik może zastanowić się nad iście fantastycznym wątkiem, czyli co by było gdyby mój kot zamienił się w człowieka. Całość to naprawdę udana opowieść, którą czyta się z uśmiechem na ustach, ciekawa fabuła, magia opowieści, kapitalnie skonstruowane postacie, a wszystko to przeplatane przez flirty międzygatunkowe z udziałem Gythy Ogg. To książka, którą trzeba przeczytać, jeżeli wybieramy się na wyprawę po Świecie Dysku.

8 wycieczek na miotle na 10

Podobała mi się, ale jeden wątek może być niekomfortowy.
TW: napaści seksualne

8 wycieczek na miotle na 10

Podobała mi się, ale jeden wątek może być niekomfortowy.
TW: napaści seksualne

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pratchett w formie :)

Pratchett w formie :)