Wyprawa czarownic

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 12)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 026
Witches Abroad
PaniKa

Inne wydania

Wyprawa czarownic to kolejna już, dwunasta, przetłumaczona na język polski książka Terrego Pratchetta w cyklu "Świat Dysku". Jest to opowieść o opowieściach, o tym, co to znaczy być wróżką i matką chrzestną, ale przede wszystkim o zwierciadłach i odbiciach. Magrat Garlick dziedziczy magiczną różdżkę, która potrafi wyczarowywać dynie (i właściwie nic więcej...) i z pozostałymi wiedźmami udaje...

Magrat Garlick dziedziczy magiczną różdżkę, która potrafi wyczarowywać dynie (i właściwie nic więcej...) i z pozostałymi wiedźmami udaje się do Genui, żeby pewne dziewczę nie poślubiło księcia. Wbrew Przeznaczeniu i Happy-endyzmowi.

źródło okładki: www.empik.com

książek: 2089

Podróż, w którą wyruszyły trzy czarownice: autorytarna babcia Weatherwax, wiecznie pijana niania Ogg i nieporadna "zmokła kura" Magrat Garlic, prowadzi przez zaklęte rejony baśni. Przeplata się tam wątek Roszpunki, czerwonego kapturka, siedmiu krasnoludków, kopciuszka. Schematy baśniowe zostają odarte z magicznej otoczki - oto czytelnik dowiaduje się, że wszystko jest mniej lub bardziej udaną opowieścią. Gdzieś między baśnie wplecione zostają hiszpańska corrida czy haitańskie voodoo... Wszystko mocno doprawione odautorską ironią (porte parole autora to chyba babcia Weatherwax) i puszczaniem oka do czytelnika, jakby pytał: I co? Nadążasz?...

Cudo!

iga | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Szalone czarownice w misji ratunkowej, które nie zawahają się użyć kota w celu ratowania księżniczki...
A do tego aligatory, voo doo, krasnoludy i dynie czyli Prattchet taki jakiego lubię. :-)

herodot83 | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Opowieści nie dbają o to, co będzie później, po prostu chcą się skończyć. Idealne podsumowanie kulturowych zachowań, pragnień, czy stereotypów. Tekst niesie tak uśmiech jak i refleksję, przede wszystkim zostawia nas mądrzejszymi, przynamjniej we własnym mniemaniu. Wiedźmy osiągnęły stan kultowości, podobnie jak epizody, w których występuje Śmierć. Gdzieś w umyśle, całkowicie z tyłu głowy zagnieździła mi się myśl, że babcia Weatherwax byłaby doskonałym Ministrem Edukacji.

Tomocerus | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

W tej części cyklu Świata Dysku, Terry Pratchett wziął na warsztat wróżki, będące matkami chrzestnymi, splótł treść historiami baśniowymi (wyłapałem z całą pewnością "Królewnę Śnieżkę, "Śpiącą królewnę" i "Czerwonego Kapturka"), całość okraszając odrobiną voodoo...
Puenty u Pratchetta jak zwykle błyskotliwe i więcej nie zdradzam, żeby nie psuć zabawy...

Ag2S | 2010-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Ta książka to pierwsze moje spotkanie z Pratchettem, myślę, że całkiem udane i nieostatnie:) Bardzo fajne przygody połączone z opowieściami (z ulubionymi bajkami).
Miła i przyjemna lektura.

P.S. I muszę jeszcze koniecznie dodać: okładki są prześliczne, urocze i przezabawne, są po prostu świetne!!

No i ta niesamowita babcia Weatherwax:):)

Emma | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

"I ludzie z miasta-nie ci mieszkający w wielkich białych domach i jeżdżących na bal pięknymi karocami, ale ci drudzy. Ci, o których nie mówią opowieści. To byli ludzie, dzięki którym funkcjonowało magiczne królestwo, którzy gotowali posiłki, zamiatali podłogi, wywozili nieczystości, którzy byli twarzami w tłumie i których pragnienia i marzenia, choć skromne, nie miały żadnego znaczenia. To... niewidzialni. I ja między nimi."
Zafascynowała mnie filozofia świata dysku, świata wymyślonego, lecz prawdziwego do bólu, świata, gdzie jak w zwierciadle odbija się nasza rzeczywistość. Ten świat stworzony przez Pratchetta ma wyższość nad naszym: tam nawet złe historie mają szanse na dobre zakończenie, gdzie wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie.
Świetna książka, którą się czyta z przyjemnością. Pozwala nam na spojrzenie z dystansem na nas i nasze życie. Książka napełniona specyficznym humorem.Polecam ją zamiast leków na depresję. Pomaga.

Degamisz | 2014-04-12
Przeczytana: 20 lipca 2013

Kolejny przykład fenomenalnego poczucia humoru :) a Babcia Weatherwax i Niania Ogg bezsprzecznie wyrastają na moje ulubione bohaterki świata Dysku :)

SarmatAE | 2017-02-07
Przeczytana: 18 listopada 2015

Jak autor pisze niemal na samym początku - to jest opowieść o opowieściach, czyli o tym czym różnią się losy prawdziwej osoby od losów baśniowej, w tym przypadku bohaterki.
Lokalny sabat czarownic z Lancre znany z Trzech Wiedźm, wyrusza na wyprawę na drugi koniec dysku gdy najmłodsza z nich, Magrat zostaje chcąc nie chcąc matką chrzestną osieroconej księżniczki (formalnie baronówny) z dalekiej Genoi. Babcia Weatherwax i niania Ogg zostają wmanewrowane aby z własnej woli wyruszyć na doczepkę, w końcu w opowieściach trójka jest bardzo ważną liczbą, więc jak by inaczej. Podczas barwnej i pełnej przygód wyprawy stają się katalizatorem do obśmiania wszelakich stereotypów, a zatem opowiastek na temat Tych Nieznośnych Turystów. Zabawne i pouczające.
Genoa jawi się jako miejsce będące magiczną mieszaniną Luizjany i Karaibów, miejsc mających własne legendy, baśnie i opowieści jakże różne choć spokrewnione z tradycyjnymi europejskimi baśniami. Ich wymieszanie daje świetny efekt sprawiający,...

Nitager | 2016-04-27

Wyprawa trzech, znanym nam już czarownic: Babci Weatherwax, Niani Ogg i Magrat Garlick. Towarzyszy im wyliniały, jednooki kot Niani - Greebo - którego tylko ona uważa za uroczego kociaka. Wszystkie inne stworzenia na ziemi albo się go boją, albo się nim brzydzą. Z wyjątkiem kotek, które za nim szaleją. Dlaczego? Dowiemy się!
A dokąd? Wprawdzie cel jest jasny, ale czytelnik odnosi wrażenie, że podróżuje po baśniach. A raczej prawdziwych wydarzeniach, pokazanych tak, jak się zdarzyły w rzeczywistości, zanim obrosły legendą i zamieniły się w baśnie.
Humor na bardzo wysokim poziomie.

Bartosz | 2016-05-09
Przeczytana: 06 maja 2016

Kolejne przygody babci, Niani i Magrat. TYm razem nasze wiedźmy dowiedzą się czym są obce strony, co najlepiej się komponuje z bananami oraz że mięso to nie najlepszy materiał na obiad. Grebo z kolei całkiem przypadkiem pomorze pewnej sterroryzowanej wiosce, za co wszyscy będa wdzięczni naszym przyjaciółką... Ponadto poznamy trochę historię babciniej rodziny oraz dlaczego jest jaka jest... ogólnie polecam.

Czytamy w weekend

Wiecie jaki jest największy przywilej wynikający z pracy w LC? Po pierwsze zna się większość plotek ze świata książek - tylko, że nikomu nie można ich zdradzić. Po drugie dostaje się książki na długo przed datą publikacji. I np. w ten weekend Iza będzie czytać nową książkę o Harrym Hole, która swoją oficjalną premierę będzie miała dopiero 29 marca! I gdzie tu sprawiedliwość?

Czytamy w weekend

Dzisiaj do kin wchodzi „Ciemniejsza strona Greya”! Więc cała redakcja postanowiła spędzić weekend czytając (lub oglądając) coś innego. Niektórzy sięgają po nowe pozycje, inni wygrzebują spod sterty nowości długo odkładane lektury, a jeszcze inni biorą na tapet jeszcze niewydane książki. Zobaczcie co czytamy my i pochwalcie się, co sami czytacie!