Zawsze mieszkałyśmy w zamku

Wydawnictwo: Replika
We Have Always Lived in The Castle
horror
Marczewek

Niesamowita gotycka opowieść autorki Nawiedzonego Domu na Wzgórzu! Merricat Blackwood wraz z siostrą Constance i wujem Julianem zamieszkują rodzinną posiadłość. Nie tak dawno temu rodzina liczyła siedmiu członków – do czasu, kiedy pewnej nocy do cukiernicy trafiła śmiertelna dawka arszeniku. Uwolniona od zarzutu morderstwa Constance wróciła do domu, gdzie Merricat robi wszystko, by uchronić ją...

Niesamowita gotycka opowieść autorki Nawiedzonego Domu na Wzgórzu!
Merricat Blackwood wraz z siostrą Constance i wujem Julianem zamieszkują rodzinną posiadłość. Nie tak dawno temu rodzina liczyła siedmiu członków – do czasu, kiedy pewnej nocy do cukiernicy trafiła śmiertelna dawka arszeniku. Uwolniona od zarzutu morderstwa Constance wróciła do domu, gdzie Merricat robi wszystko, by uchronić ją przed natarczywością i wrogością miejscowej społeczności. Dni upływają w dosyć szczęśliwym odosobnieniu, aż pewnego dnia do posiadłości przybywa kuzyn Charles…
Na 2018 rok zaplanowano premierę ekranizacji książki.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52257/zawsze-mieszkalysmy-w-zamku

źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52257/zawsze-mieszkalysmy-w-zamku

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 605

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Jeśli słyszy się o Shirley Jackson zawsze jako pierwszy w kolejności wypływa „Nawiedzony dom na wzgórzu”. I rzecz jasna jest to interesująca pozycja, szafująca grozą w o wiele mniej oczywisty, psychologiczny sposób. Jednak po przeczytaniu „Zawsze mieszkałyśmy w zamku” jestem cokolwiek zdziwiony, że to „Dom” stoi wyżej w rankingu rozpoznawalności czy też największych dokonań. Ale może zacznijmy od początku.

Wiemy niewiele, w zasadzie tyle, co nic. Za sprawą Mary Katherine Blackwood, najmłodszej w rodzie, dowiadujemy się niezbędnych podstaw. Nieprzychylnego stosunku mieściny do jej rodziny, tego, że mieszka z starszą siostrą Constance i wujem Julianem w domu zaryglowanym na kilka spustów, a gdzieś w tle unosi się tajemnica. Coś ciężkiego i stęchłego, możemy co najwyżej dostrzec jej zarysy, ale pewnego kształtu nie sposób, a nawet gdy objawi się w pełni, nie oferuje stuprocentowych rozwiązań.

Sam fakt użycia jako przekaźnika emocji i doznań dziewczynki, której zdecydowanie bliżej do dziecka niż nastolatki sprawia, że cała atmosfera staje się mimowolnie złowieszcza. Zza fasady słodyczy i niewinności wyziera czasem bardziej, czasem mniej pewna podskórna niechęć. Trudno powiedzieć na ile to kaprysy rozpieszczonego dzieciaka, na ile zaś coś więcej. Niewiele przychodzi też z kontaktów z Constance czy Julianem, którzy bardziej przypominają pionki w pewnej z góry zaplanowanej grze, niż samodzielnie myślące byty, choć potrafią chwilami wyrwać się z tego narzuconego jarzma.

Zaprawdę...

Zaprawdę trudno opowiadać o tym dokonaniu Jackson bez użycia spoilerów. Wynika to być może z tego, że pozycję tę charakteryzuje niezwykła wręcz przewrotność, a przede wszystkim szerokie pole do interpretacji. Na dobrą sprawę niczego nie można być tutaj pewnym. Pewne fasady pękają, wychodzące na światło dzienne sekrety nie wyjaśniają tak naprawdę niczego w pełni, całość spowija wrażenie z pogranicza jawy i snu.

Pozornie to pozycja napisana prostym, przejrzystym językiem. Objawiająca pewne zmiany bez szczególnego emocjonalnego zadęcia, a mimo to ma w sobie pierwiastek nieokreśloności, swoistego zawieszenia, któremu nie sposób się oprzeć. I nie jest to kwestia bohaterów, choć Mary Kateherine ma tu swój czas antenowy, który wykorzystuje w pełni i mistrzowsko nim manipuluje, ale poza nią reszta to fasady. Całość kreuje ulotność, niewiadoma, utrzymująca się na długo po odłożeniu książki na półkę.

Nie miałem żadnych oczekiwań związanych z kolejnym spotkaniem z Shirley Jackson. „Dom na nawiedzonym wzgórzu” był niezły, ale nie spodziewałem się, że wypróbowaną metodą zostanę wyrzucony na mieliznę i ta dezorientacja będzie tak słodkim uczuciem. Wciąż zastanawiam się cóż było realne, a cóż wymyślone, gdzie zatarła się empatia społeczności a zdrowy rozsądek mieszkańców zamkniętej twierdzy. Po tym poznaje się pozycję, które mają to coś, a „Zawsze mieszkałyśmy w zamku” z pewnością to coś posiada.

Patryk Rzemyszkiewicz

Nie z każdej książki, pisząc recenzję o niej, da się wycisnąć milion słów. Tym razem, jak widać będę oszczędny w słowach, ale jednocześnie postaram się zostawić jak najwięcej powodów, argumentów przemawiających za tym, aby bez wahania sięgnąć po tę książkę...

Po pierwsze...
Anormalny, wręcz maniakalny klimat książki zalewa naszą wyobraźnię schizofreniczną, obłąkaną treścią, w której nie brakuje wyszukanej, ironiczno - łagodnej treści, o wysublimowanej estetyce słów...

Po drugie...
Bohaterowi są tak fantastycznie naszkicowani, z tak wielką wyrazistością, intensywnością osobowości, charyzmą bijącą z daleka, że ręce same składają się do oklasków...Zachowują się jakby trwali w jakimś amoku, stanie dziwnej, niepokojącej psychozy, na wpół rąbnięci, konkretnie zwichnięci psychicznie.
Izolują się przed światem, zamykając się niewidzialnym murem...Każde z nich ma ku temu określony i zgoła odmienny powód...
Merricat Blackwood zatrzaśnięta we własnym ciele, snuje w myślach makabryczne...

Magnis | 2018-08-06
Na półkach: Przeczytane, Klasyka grozy
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Zawsze mieszkałyśmy w Zamku jest drugim moim spotkaniem z twórczością Shirley Jackson oprócz Nawiedzonego, którego wcześniej miałem przyjemność czytać. Sięgając po nią miałem nadzieje dostać powieść gotycką z prawdziwego zdarzenia. Z klimatem grozy i niesamowitymi wydarzeniami. Już wcześniej miałem ochotę do zapoznania się z nią, a teraz nadarzyła się do tego okazja jakiej nie zmarnowałem. Ciekawy opis jeszcze bardziej sprawił, że chętnie sięgnąłem po tą książkę.
Trójka domowników Mary, Constance i wuj Julian zamieszkujących posiadłość wiedzie swoje życie z dala od mieszkańców miasteczka, którzy pamiętają rodzinną tragedie. Młodsza Mary robi wszystko, aby uchronić Constance przed wrogością miejscowej społeczności. Żyjące na uboczu wraz z wujem w samotności wydają się szczęśliwe. Wszystko jest w porządku do czasu przybycia kuzyna Charlesa, którego pojawienie doprowadza do dramatycznych wydarzeń.
Autorka wykorzystuje rekwizyty znane nam z powieści gotyckiej. Ogromna posiadłość z...

_____ | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Cieszy mnie, że wydawnictwo przypomniało sobie o Shirley i ponownie wydało jej dwie najbardziej znane pozycje:) Po ‘Nawiedzonym’ bardzo pragnęłam przeczytać ‘Zawsze mieszkałyśmy’ w zamku i nareszcie mi się to udało.

Przyznam, że miałam w głowie różne teorie na temat fabuły, ale żadna z nich nie mogła się równać z tym co przeczytałam! Od początku towarzyszy nam ciężka, przytłaczająca i tajemnicza atmosfera, owiana grozą. Bohaterowie są wykreowani jak żywi, ich dialogi i postępowanie wskazują na to, że są jacyś obłąkani. Autorka przez całą książkę wodzi nas za nos, prawie niczego nie wyjaśnia więc pozostaje się tylko domyślać dlaczego stało się tak a nie inaczej. Można przypuszczać, że nic się nie dzieje a jednak dzieje, pokręcone to wszystko może dlatego ciężko wyrazić dobrą opinię:)

Książka czasami mnie drażniła, ale ma w sobie coś takiego co sprawia, że nie można przejść obok niej obojętnie. Życzyłabym sobie czytać więcej takich, styl pisania autorki jest wyjątkowy a historia...

Łukaszo | 2018-06-27

Zamek pogrążył się w mroku. Zawsze był nam domem. Nikt obcy nie miał prawa tu być. Byliśmy jednością, byliśmy scaleni nierozerwalną nicią. Każdy zakamarek nie miał przed nami tajemnic, każdy szczegół był przez to jeszcze bardziej bliski. Nie istniało nic po za tym, po za naszym całym światem, który był tym miejscem. Zamek pogrążył się w mroku, a w nim nasze dusze, niegdyś czyste i białe, teraz mroczne jak ciemność, która zawładnęła okolicą na wieki.

Mam co do tej książki bardzo ambiwalentne odczucia. Z jednej strony czytało się ją całkiem nieźle i jakoś specjalnie nie nużyła, z drugiej zaś strony była dość dziwna pod względem fabularnym i przedstawienia postaci. Coś w tym całym ciągu zdarzeń nie zgadzało mi się. Odnoszę wrażenie, że do końca nie zrozumiałem się z Panią Jackson. Bywały chwilę, kiedy...

konto_usuniete | 2018-05-11

Moje drugie spotkanie z tą autorką będzie ostatnim. Niestety i tym razem zamiast ciekawej powieści otrzymałem nudną opowieść w zasadzie o niczym. Ale po kolei. Zaczyna się ciekawie bo poznajemy dziwną rodzinę zamieszaną w morderstwo. Są napiętnowani w swoim miasteczku i żyją w odosobnieniu. Tyle ciekawych rzeczy jeśli chodzi o fabułę.
Dalej mamy olbrzymią ilość dialogów, które zaczynają nudzić bo do niczego nie prowadzą. Taka gadanina dla samego gadania o jedzeniu i arszeniku w większości przypadków. Główna bohaterka, która życzy wszystkim śmierci jest tak płytka i nieciekawa że po pewnym czasie zaczyna irytować.
Reszta postaci jest równie intrygująca i ciekawa jak instrukcja obsługi deski do prasowania.
I to chyba tyle. Całkowicie nie mój klimat i nie moje czytelnicze rewiry.
U mnie 4 na 10 ocena jest zawyżona o jeden stopień ze względu na to że zdołałem się przebić do końca co uważam spory za sukces.

WMagdalena | 2018-10-10

W książce przede wszystkim na uwagę zasługuje akcja, która jest stonowana, mroczna, budząca niepokój momentami wręcz schizofreniczna. Tak naprawdę cała powieść oparta jest na emocjach i doznaniach dziewczynki, której zdecydowanie bliżej do dziecka niż nastolatki. Książka zawiera mnóstwo świetnych opisów, które oddziałują na wyobraźnię czytelnika, a nawet angażują go niekiedy w samą historię. Mamy wrażenie, że niemal wszędzie czai się coś złowrogiego i tylko czeka, ażeby zacisnąć się wokół bohaterów niczym drut kolczasty i pozbawić ich rodzinnego szczęścia, które z trudem zdołali odzyskać po tragicznym wydarzeniu.

McRap1972 | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 07 maja 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Shirley Jackson. Przyznam się, że mam mieszane uczucia. Powieść napisana jest raczej ciekawym stylem. Jest tez tutaj niezły, tajemniczy klimat. Zabrakło jednak konkretów i zdecydowanie liczyłem na więcej grozy. Mimo wszystko nie żałuję i zamierzam sięgnąć po inne powieści autorki.

Aniaczyanka | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Liczyłam na trochę więcej grozy, ale i z pozornie powolną akcją, ta książka bardzo wciąga. Ciekawy, mroczny styl, pokręceni bohaterowie. Mimo, że na co dzień wolę inne rodzaje książek, to z przyjemnością sięgnę jeszcze nie raz po historię w takim stylu

Marcin Knyszyński | 2018-09-07
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Narrator niesamowity

„Zawsze mieszkałyśmy w zamku”, ostatnia powieść Shirley Jackson, wraz z „Nawiedzonym domem na wzgórzu”, uznawana jest za jej najdojrzalszy utwór. Historia Mary Katherine „Merricat” Blackwood wymyka się prostemu szufladkowaniu. Teoretycznie jest to całkowicie realistyczna powieść z akcją osadzoną mniej więcej w połowie dwudziestego wieku. Dlaczego w takim razie po odłożeniu książki na półkę, gdy minie już trochę czasu i gdy wrócimy myślami do wydarzeń w niej opisanych, czujemy ciarki na plecach? Chyba jeszcze silniejsze niż w przypadku „Nawiedzonego domu na wzgórzu”?

Osiemnastoletnia Merricat, żyje, ze swoją starszą o dziesięć lat siostrą o imieniu Constance oraz z chorym i niepełnosprawnym stryjem Julianem, w swojej wielkiej, rodowej posiadłości nieopodal małego miasteczka. Sześć lat temu, cała reszta rodziny umarła przy stole – ktoś dosypał arszeniku do cukru. Stryj Julian zjadł najmniej, więc przeżył – odbiło się to jednak poważnie na jego zdrowiu. Mała...

Mirko1981 | 2018-07-29
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Przeczytałem tą książkę ze względu na dobre opinie. Niestety w żaden sposób mnie nie zaskoczyła. Mało zwrotów akcji, przewidywalna. Może dlatego taka niska ocena bo po prostu chyba to nie jest gatunek w którym ja gustuję.