Zawsze mieszkałyśmy w zamku

Okładka książki Zawsze mieszkałyśmy w zamku Shirley Jackson
Okładka książki Zawsze mieszkałyśmy w zamku
Shirley Jackson Wydawnictwo: Replika Seria: Klasyka w wydawnictwie Replika horror
horror
Klasyka w wydawnictwie Replika
We Have Always Lived in The Castle
Replika
2021-06-29
1998-01-01
2006-01-01
Ewa Horodyska
groza horror literatura amerykańska literatura grozy spadek strach śmierć w rodzinie tajemnica

„Zawsze mieszkałyśmy w zamku” to książka, która przekonała mnie do siebie ze względu na intrygującą okładkę (choć zupełnie nie wiedziałam, czego się mogę spodziewać) i nazwisko autorki, które kojarzyłam z innego jej dzieła. Niestety, muszę przyznać, że mimo zauważonych niebywałych zalet opowieści, powieść ta stała się dla mnie rozczarowaniem.

Przez pierwsze pięćdziesiąt stron książkę czyta się niezwykle przyjemnie, intryguje i sprawia, że chce się dowiedzieć o co chodzi w całej intrydze. Klimat, jaki zaserwowała autorka jest niezwykle mroczny, przerażający i wciągający. Bohaterowie od samego początku przyciągają do siebie, przez historię się płynie, ale…dzieje się to tylko do pewnego momentu (coś około 50 strony),bo potem cała fabuła i jej schematyczność niezwykle zaczyna męczyć. Mroczny klimat nadal jest, jakaś intryga też występuje, ale im dalej, tym ciężej się czyta całą książkę. Akcja rozwijana jest bardzo powoli, a bohaterki książki strasznie drażnią swoimi dziwnymi zachowaniami. Zakończenie (jak też główny punkt kulminacyjny) niezwykle mnie rozczarowało. „Zawsze mieszkałyśmy w zamku” to książka bardzo dziwna, która zarówno przyciąga do siebie, jak i odpycha. Spodziewałam się innego rozwoju akcji i wyjaśnień, a to co dostałam zupełnie nie spełniło moich oczekiwań. Z tego względu wymęczyłam lekturę, by ją skończyć, ale nie była to dobra rozrywka. Średnio polecam.

Przez pierwsze pięćdziesiąt...

Gdybym zaczynała ją, wiedząc, ile ma wspólnego z horrorem, zapewne zupełnie inaczej bym ją oceniła. Spodziewałam się czegoś niepokojącego i mrocznego, a dostałam jedynie (lub aż!) powieść do bólu smutną i przygnębiającą. Poznając tragiczną historię dwóch sióstr i odosobnienie, w jakim przyszło im żyć, czułam się sfrustrowana i bezdradna. Postaci z jednej strony wzbudzały we mnie ogromne pokłady współczucia, a z drugiej - strasznie irytowały.

Jeśli miałabym określić tą książkę jednym słowem, to powiedziałabym, że jest dziwna.

Ale spodziewałam się czegoś takiego po przeczytaniu "Nawiedzonego domu na wzgórzu". Niby dwie różne historie, ale jednak bardzo do siebie podobne.

Autorka pisze bardzo specyficznie, zagadkowo, w tej powieści również nie podaje nam rozwiązań na tacy, zostawia wątpliwości i niedopowiedzenia.

Żadna z tych historii nie zrobiła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia, nie są to książki, do których chciałabym kiedyś wrócić (chociaż wyznaję zasadę nigdy nie mów nigdy, bo nigdy nie wiadomo). Cieszę się, że je przeczytałam, ale moim zdaniem nic wyjątkowego w nich nie ma.

Nie nazwałabym tej pozycji gotycką opowieścią, horrorem bądź opowieścią grozy. Jest to raczej opowieść o dramacie rodzinnym, miłości i potrzebie chronienia osoby psychicznie chorej (co powoduje izolację społeczną i własne, powolne staczanie się obłęd),małomiasteczkowych relacjach sąsiedzkich.
Na marginesie warto dodać, że akcja opowieści toczy się w pierwszej połowie XX wieku (końcówka lat 40-tych , maksymalnie początek 60-tych).

Dla mnie bardzo dziwna jest to pozycja. Z jednej strony czuć niepokój, autorka wzbudza też ciekawość historią ale z drugiej strony jest jakoś tak nijako.
Główny wątek: rodzina z małej miejscowości z dziwną tajemnicą, nielubiana, odizolowana.
Klimat: można się wczuć w tą izolację i ogólnie pojętą nienawiść.
Postacie: z chorobami psychicznymi, a więc postępujące dziwnie i nielogicznie.
Książka potrafi zainteresować, jednak tajemnicę szybko można odkryć a postaci nie można polubić. Nie moja bajka.

Klimat: można się wczuć w tą izolację i ogólnie pojętą nienawiść.
Postacie: z chorobami psychicznymi, a więc postępujące dziwnie i...

Nie nazwałabym tego klasyką grozy jak twierdzą niektórzy ale na pewno powieścią tajemniczą i psychologiczną. Po śmierci rodziny otrutej podczas kolacji dwie siostry i ich stary chory stryj mieszkają samotnie w wielkim domu unikając jak mogą kontaktu ze światem zewnętrznym. Zarówno więź łącząca siostry jak i ich dziwne zachowanie czy może charaktery nadają książce swoisty klimat. Dość wciągająca książka na jeden lub dwa wieczory.

Spodziewałam się horroru, a tymczasem wielkie rozczarowanie! Książka mnie nie wciągnęła .

Nic szczególnego, na pewno nie jest to straszny horror, wg mnie nie jest to w ogóle horror.
Główną bohaterką jest nastoletnia dziewczyna, która mentalnie jest jeszcze dzieckiem, widzimy wszystko z jej punktu widzenia, dlatego nie mogłam oprzeć się wrażeniu że to książka dla dzieci. Nie odczuwa się grozy sytuacji, w powietrzu nie wisi ani widmo podejrzanych zgonów członków rodziny Blackwood, ani niechęć mieszkańców miasteczka, kompletnie brak tu klimatu. Już lepszy pod tym względem jest film, czuć tam pewien surrealizm i groteskę sytuacji ale ekranizacja z kolei wypacza niektóre postaci i relacje przez co opowiada zupełnie inną historię.
Książeczka jest cieniutka, około 200 stron.

Shirley Jackson pisze w pewnym stylu i nie każdemu mogą podejść jej książki, ale trzeba przyznać, że ciekawie się czyta, szybko przede wszystkim i co najważniejsze bardzo dobrze pokazuje charakter, osobowość, emocje wokół postaci które przewijają się w historii.

Szczerze po przeczytaniu dużo wcześniej Nawiedzonego domu na wzgórzu, nie mam pojęcia, która jest lepsza, bo oby dwie mają coś w sobie, ale każda z nich jest inna.

Nie znałem tej historii, w dodatku nie czytałem opisu na okładce z tyłu. Tak mnie wciągnęła że pochłonąłem w jeden wieczór. Krótka powieść bo w tym wydaniu tylko 220stron. Ale mega wciąga.

• Horror