Loteria

Okładka książki Loteria Shirley Jackson
Okładka książki Loteria
Shirley Jackson Wydawnictwo: Replika Seria: Klasyka w wydawnictwie Replika literatura piękna
Klasyka w wydawnictwie Replika
The Lottery or, The Adventures of James Harris (1949)
Replika
2021-06-29
1976-04-01
2022-08-25
Mira Michałowska
opowiadania amerykańskie--I poł. 20 w.

Książka- refleksy dnia codziennego, czasami zaskakujące a czasami nudne. Mimo to warto przeczytać

Tak to już jest z loteriami, że najczęściej rozczarowują.

Tak to już jest z loteriami, że najczęściej rozczarowują.

Ale słabe. Każde! Bez wyjątku. Bez puenty żadnej, bez dreszczyku, w ogóle nieciekawe. A najgorsze są te opisy z tyłu książki i zachwalające jaka to wspaniała pozycja i podpisane przez S. Kinga. Masakra. Takiej lipy się nie spodziewałem totalnie. Taki zbiór obyczajowych sytuacji które mogą się nam przytrafić i ja to rozumiem ale czemu to jest podpięte pod kategorię - horror? Pokazujace naturę ludzką. Ale to nie tłumaczy tego że mimo to ten zbiór opowiadań był kiepski. Jedynie loteria wyróżnia się odrobinę na tle reszty ale też brak w ostatnim opowiadaniu jakiegokolwiek wytłumaczenia dlaczego tak się dzieje, co za tym stoi itd. Po przeczytaniu każdego opowiadania czytelnik ma uczucie niedopowiedzenia i sam właściwie nie wie co autorka miała na myśli. Praktycznie każde zakończenie otwarte.

Nareszcie czytam dobry zbiór opowiadań. Teksty są esencjonalne, treściwe, z ukrytym i faktycznym przekazem.

Zbiór opowiadań, jak dla mnie trochę w klimacie suburbia noir. Opowiadania o kobietach i ich życiu, niektóre dość niewinne a inne zaczynające się niby zwyczajnie po to żeby gdzieś nagle rozwinąć swoją mroczną i dziwną treść.
Sporo wątków feministycznych, trochę satyry. Bardzo mi się podobała, polecam.

Sporo wątków feministycznych, trochę satyry. Bardzo mi się podobała, polecam.

Moja opinia w żadnym stopniu nie będzie odkrywcza. Niektóre z opowiadań czytało się świetnie w punkt, inne już dawno zapomniałam. Niemniej jednak Loteria jest wyśmienita i fantastycznie, że jest ostatnim ze zbioru. Prostota i aktualność jest przytłaczająco trafna, nawet jak na nasze czasy.

Proste, wnikliwe i zaskakująco aktualne. Jednak jako ludzie, mimo upływu wiekow czy dekad, w pewnych kwestiach nie zmieniamy się w ogóle.

Rewelacyjna w swojej prostocie.
Dla mnie odkrycie!

Rewelacyjna w swojej prostocie.
Dla mnie odkrycie!

Jakscon zachwyca. Opowiadanie "Loteria" to dzieło sztuki w kategorii krótka forma. Polecam!

Jakoś nie przemawia do mnie twórczość Shirley Jackson.
Zamiast opowieści grozy czy horroru, którego się po części spodziewałam, mamy tu opowiadania zdecydowanie nastawione na wywołanie uczucia niepokoju w o wiele bardziej subtelny sposób niż typowe "słyszę, że coś się zbliża".
W zbiorze znajdują się zarówno lepsze jak i gorsze pozycje.
Powinno bardziej przypaść do gustu osobom lubiącym wątki bardziej psychologiczne.

Jakoś nie przemawia do mnie twórczość Shirley Jackson.
W zbiorze znajdują się zarówno lepsze jak i gorsze pozycje.
Powinno bardziej przypaść do gustu...

• Horror
  • Literatura amerykańska