Wampir z KC

Cykl: Cykl z Wampirem (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Piotr

Komuna ustępuje miejsca krwiożerczemu kapitalizmowi, co jednak wcale nie oznacza, że wszystko nagle układa się świetnie. To był taki dobry plan, co mogło się nie udać?! Miały być zyski z wyśrubowanych norm i wakacje w Bułgarii. Miał być wyzysk i poganianie klasy robotniczej batogiem przez spasionego burżuja z cygarem w zębach. Miało być tak pięknie. Miało, ale się... Wampiry przeżywają szereg...

Wampiry przeżywają szereg traum: najpierw Zakład Pracy wysyła je na urlop. Wiadomo, że najgorsze we wczasach jest to, że nie ma nic do roboty. A bez roboty człowiek głupieje. Wampir również, bo wampir wszak też człowiek, tylko nieco bardziej martwy.
Następnie Drucianka upada , mimo śmiałego planu naprawczego, który miał dziarskim i zwycięskim krokiem wprowadzić kulejący zakład w krwiożerczy kapitalizm. I znowu- najgorsze w bezrobociu jest to, że nie ma nic do roboty.
Może z powodu tych trudnych przeżyć oba wampiry nie mają tyle co kiedyś cierpliwości do kamieniczników czy byłych ubeków i ich pomysłów na nową rzeczywistość. W ogóle ta nowa rzeczywistość jakaś taka...podobna łudząco do tej starej.
Cóż, kapitalizm najwyraźniej już jest, ale kapitalistów zapomnieli dowieźć.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/wampir-z-kc/

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/wampir-z-kc/

Powrót do twórczości Pilipiuka po dłuższej przerwie w pełni udany.
Jego twórczość polubiłem po przeczytaniu książek o Jakubie Wędrowyczu.
Cykl z wampirami w tle jest też ciekawy.
Czasami człowiek musi się rozluźnić i zrelaksować.
Plusy:
- seria o Wampirach żyjących za czasów komuny bawi i śmieszy;
- postacie Marka, Igora, Gosi i innych ciekawie wykreowane;
- czasy się zmieniają, ustrój się zmienia, ale ludzie jednak nie tak szybko;
- specyficzny humor autora, który bardzo lubię;
- dawka ironii i pokazanie absurdów PRL-u;
- zmora kapitalizmu - bezrobocie;
- pojawienie się w epizodzie Jakuba Wędrowycza;
- opis walki Jakuba z Semenem Korczaszką rewelacja;
- zabawa i relaks gwarantowany.
Minusy:
- niektóre opowiadania takie sobie;
- trochę za dużo „politykowania”, czego nie lubię w tego typu literaturze.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania.

veinylover | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Pilipiuk coraz lepszy... Książka przesłuchana przeze mnie w formie audiobooka...
Muszę przyznać, że Maciej Kowalik, jako lektor książek Pilipiuka, to absolutny mistrz, dodaje chyba z 30% atrakcyjności książce...
Tym razem zbiór opowiadań jest bardzo spójny. Wszystko odbywa się w jednolitym uniwersum i z tymi samymi bohaterami albo w roli głównej, albo w tle. Nie mogło zabraknąć, co prawda epizodycznej, roli dla Jakuba Wędrowycza.
Jak zwykle pełno Pilipiukowego humoru, właściwego traktowania komuny i komunistów oraz niepoprawnego przedstawiania roli mitycznych istot, tu - naszych bohaterów, wampirów.
„Mamy już kapitalizm, tylko kapitalistów nie dowieźli”;
„Kompromis po polsku: i wilk głodny i owca rozszarpana”, to powiedzonka, które możemy znaleźć chyba tylko u tego autora i to jest coś, za co nie można nie lubić jego książek.
Obojętnie, co znawca literatury może powiedzieć dokonując oceny twórczości tego autora: ja jestem jego fanem.

ZaaQazany | 2018-07-26
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2018

Urlopowe czytanki

Na urlopie wręcz należy się rozluźnić, odpocząć i, w moim przypadku, zminimalizować aktywność szarych komórek do niezbędnego minimum. "Wampir z KC" właściwie wpasowuje się w przedstawione powyżej wymagania.
Nie do końca, Panie! - krzyknie ktoś z drugiego rzędu.
Pewnie nie do końca - odpowiem mu ja...
Pilipiuk ma swój styl, który albo się lubi albo nie. Mocno ironiczny, ociekający wręcz absurdami PRL-u w tej akurat serii. Istotą całości jest groteska i przejaskrawienia. Patrząc na twórczość Pilipiuka w całości i Wampirów w szczególności czytelnik może doszukiwać się czegoś głębszego. Ale ja jestem (byłem :( ) na urlopie. Więc po prostu czytałem.
Dla mnie - zabawna lektura, czasem wręcz w sposób nadmierny przeładowana PRL-owskim humorem który nie zawsze jest zabawny i wydaje się być sztukowany nieco na siłę, nie dla fabuły tylko dla samego bycia.
Może być, ale chciałbym częściej suszyć kły przy czytaniu tej pozycji.

Angelic | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Istnieje dosyć duża szansa, że nie zawsze jest mi po drodze do wszystkich dzieł pana Pilipiuka, jednakowoż serię o Wędrowyczu i Wampirach żyjących w Polskiej komunie, pochłaniam prawie bezkrytycznie w każdej ilości.

Podobnie jak w dwóch poprzednich tomach, mamy do czynienia z Warszawskimi wampirami. Większość historii oscyluje wokół Marka i Igora, żyjących na Pradze, cenionych specjalistów z fabryki snopowiązałek. Mieszka z nimi Gosia, która zwampirzyła się mimo pochodzenia z rodziny zaciekłych komunistów. Mamy jeszcze Hrabiego, Profesora i Dziadka Weterana. Każda z tych postaci dostaje swoje pięć minut, więc nie może zabraknąć, polującej na nich Ubecji.

Kto zna książki, wie, że są zbudowane z opowiadań i jak to w podobnych zbiorach bywa, niektóre są lepsze, inne gorsze. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu historia wyjazdu nad morze naszej cudownej trójki i przygoda ze statkiem widmo oraz przyjazd ludzi z amerykańskiej fundacji Van Helsinga, którzy otrzymali zlecenie na...

książek: 2059
jamczyk | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Kolejny zbiór opowiadań o praskich krwiopijcach, tym razem w czasach przełomu, gdy do gospodarki wchodzi kapitalizm. Parę pomysłów świetnych, parę trochę słabszych, ale jest gwarancja zabawy przez kilka godzin. Nadchodzi nowa rzeczywistość i warto przeczytać o tym, jak sobie w niej radzi grupka starych bohaterów, którzy z niejednej szyi krew pili.
Znając twórczość autora sądzę, że jeszcze trafi się kilka opowiadań, cudem znalezionych w stacji krwiodawstwa, lub zakopanych za stodołą Wędrowycza.

Łukaszo | 2018-04-29

Nad Warszawską Pragą zapadał zmierzch. Po ludziach widocznych przez większość dnia nie został nawet ślad. Wszyscy i wszystko przygotowywało się do nadejścia mroku nocy. Ciemność zapadała nieubłaganie, a z nią budziły się różnorakie poczwary i mroczne istoty. Wyjątek stanowiły wampiry, które bezceremonialne w ciągu dnia przechadzały się to tu, to tam. Nachodził koniec komunistycznej Polski, a nastąpić miała era kapitalizmu. Napięcie było już wyczuwalne. Tylko wampiry pozostały takie same, bo przecież każda epoka posiada swoich krwiopijców.

Po dość długim czasie Andrzej Pilipiuk powrócił do swojego cyklu z wampirem. Nie powiem, żebym jakoś specjalnie czekał na kolejną odsłonę, ale fakt jest taki, iż każdą nową książkę Pilipiuka i tak łykam jak bocian żabę. Po raz trzeci mam tu do czynienia ze zbiorem...

"Wampir z KC" to trzeci już tom z serii wampirzej. W tej części nie mamy już do czynienia tylko z okresem PRL-u, znajdujemy się bowiem u jego schyłku w czasie przemian ustrojowych.
Praskie wampiry - Igor, Marek i Gosia muszą poradzić sobie w zmieniającej się rzeczywistości. Obowiązkowy wyjazd na wczasy, grzybobranie w styczniu, wizyta właściciela kamienicy to tylko część problemów z jakimi będą musieli się zmierzyć bohaterowie. Staną przed prawdziwą zmorą kapitalizmu - bezrobociem. Pilipiuk bezbłędnie uderza w słabe punkty starego i nowego systemu.
Autor ma lekkie pióro, którym sprawnie operuję na potrzebę stworzenia dla nas światów pełnych humoru. Książkę czyta się znakomicie i szybko, bez większych przestojów. Na lekturę letnią jak znalazł, a dla fanów twórczości Pilipiuka pozycja obowiązkowa. Książka, którą mogę śmiało polecić.

Wkp | 2018-04-14

WAMPIRY I ZMIANY USTROJOWE

Pilipiuka można kochać, można nienawidzić, można też lubić umiarkowanie, albo być całkowicie obojętnym na jego twórczość. Ja należę do tej przedostatniej grupy - zachwyciłem się paroma opowiadaniami, kilka powieści przeczytałem nawet z przyjemnością i zapomniałem, pośmiałem się trochę w trakcie poznawania kolejnych przygód Jakuba Wędrowycza... Ale rzecz z "Wampirem z..." ma się inaczej. Jest to co prawda lektura daleka od wybitności, ale zarazem sentymentalna, zabawna i całkiem udana. Bardziej, niż większość dorobku pisarza, który sam siebie określa mianem Grafomana.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/04/wampir-z-kc-andrzej-pilipiuk.html

Krzysztof Baliński | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Wakacje [ w: ] A. Pilipiuk, Wampir z KC

Przeczytałem kolejny tom opowiadań Pilipiuka z cyklu z wampirem w tytule. Trzeci tom cyklu to „Wampir z KC” , tu wchodzi motyw że ‘Mamy kapitalizm, ale kapitalistów zapomnieli dowieźć” i w tym zdaniu zawiera się sedno sprawy, bowiem mamy tu rok 1988 i 1989. Opowiadania z tego pierwszego roku nie różnią się od tych z pierwszych dwóch tomów, czyli mamy tam opisane jak wampiry z warszawskiej Pragi, w sumie jest ich sześć, choć autor raczej skupia się na trójce, czyli Marek, Igor i Gosia, radzą sobie w realiach końcówki lat 80 – tych. W sumie pogląd autora na problem komunizmu jest powszechnie znany i nie omieszka go przedstawiać w swojej książce, tyle, że mamy motywy ewidentnie nostalgiczne i jak to tłumaczyć. Z jednej strony na pewno jest to dokonanie przez Pilipiuka próby nie przedstawiania opisu rzeczywistości w konwencji czarnobiałej, zerojedynkowej, a z drugiej strony pojawia się motyw, że ludzie nie mieli np. problemów z pracą i...

Breaking_Bad | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Kolejny, trzeci tom serii z warszawskimi wampirami. Andrzej Pilipiuk delikatnie odświeżył formułę. Początkowe opowiadania jak dawniej toczą się w późnym PRL, ale kolejne już w czasach transformacji ustrojowej. Dzięki temu możemy przypomnieć sobie takie klimaty jak "przejmowanie" przedsiębiorstw państwowych przez członków nomenklatury, mafie wymuszające haracz za "ochronę", czy firmy zajmujące się ściąganiem długów od tych co nie płacą spółkom byłych towarzyszy z UB i KC.
W opowiadaniu "Audyt", sam towarzysz Pierwszy (w ciemnych okularach) odwiedza w UB tajny Wydział Z (od zabobon) pod wodzą majora Nefrytowa i zdradza plan kontrolowanej transformacji. Na wszelki wypadek powstał pomysł zabezpieczenia najcenniejszych kadr przed gniewem ludu. Miałyby zostać zamienione w wampiry.
Jak wiemy z historii, aż taka zapobiegliwość okazała się zbyteczna - wystarczyły haki w postaci teczek (Bolek itd.), a społeczeństwo z dziwną apatią zniosło olbrzymie bezrobocie i inflację, które zubożyły...