Wiosna 1941

Okładka książki Wiosna 1941
Ida Fink Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
198 str. 3 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
198
Czas czytania
3 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374144292
Tagi:
ida fink opowiadania holocaust wojna żydzi judaizm
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kolory miłości. Od Dąbrowskiej do Gretkowskiej Andrzej Brycht, Zofia Bystrzycka, Maria Dąbrowska, Stanisław Dygat, Ida Fink, Stanisława Fleszarowa-Muskat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Witold Gombrowicz, Manuela Gretkowska, Stanisław Grochowiak, Marek Hłasko, Ireneusz Iredyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Tomasz Jastrun, Anna Kamieńska, Krystyna Kofta, Leszek Kołakowski, Zofia Kossak, Irena Krzywicka, Maria Kuncewiczowa, Czesław Miłosz, Andrzej Możdżonek, Sławomir Mrożek, Marek Nowakowski, Jeremi Przybora, Zbigniew Uniłowski
Ocena 5,6
Kolory miłości... Andrzej Brycht, Zof...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
408 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
175
124

Na półkach: ,

„Nasz słownik napęczniał nieznanymi dotychczas wyrazami oraz dziwnymi skrótami przydługich terminów, a słowo "akcja" nabrało rangi słowa naczelnego, dominującego w tym czasie, jaki niektórzy - popełniając pomyłkę naiwnych - zwykli byli nazywać czasem wojennym.”

II wojna światowa to czas, który dla Żydów nie był łatwy. Ale właściwie, to co ja mówię? Ten czas był piekłem. Życie w ciągłym strachu, niepokój o kolejną minutę, godzinę, dobę, kolejny tydzień... Strach o swoje życie, swoich bliskich, znajomych, innych...

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką i muszę się przyznać - żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej. Chociaż.. w sumie to dobrze. Bo może wtedy nie byłabym w stanie do końca zrozumieć sens tamtych czasów, tamtego niepokoju.. także tego, dlaczego powstają takie książki - dlaczego autorzy mają ciągle pisać coś fikcyjnego, skoro prawda czasem jest o wiele.. lepsza? Bardziej chwytająca za serce?

Ida Fink urodziła się w 1921 roku. To izraelska pisarka urodzona w Polsce. Napisała pięć książek, w których porusza tematykę Holocaustu. W 1957 roku wyjechała na stałe do Izraela. Zmarła w wieku 90 lat. Miała męża i córkę.


Wiosna 1941 to zbiór krótkich opowiadań. Po raz pierwszy spotykam się z czymś, co chwyta mnie za serce - przejmuje, ale jednocześnie uszczęśliwia. Przejmuje, że coś takiego się działo, ale uszczęśliwia, że to się skończyło i możemy żyć normalnie.
Przy czytaniu tej książki wpadła mi do głowy pewna myśl. Dlaczego tyle osób odbiera sobie życie? W tamtych czasach bym to zrozumiała, bo prędzej czy później i tak Niemcy by po mnie przyszli. Ale dziś.. Nie ma wojny, wszystko powinno być dobrze, a tyle osób odchodzi...

Ta książka jest wyjątkowa, ponieważ przejmuje, ale jednocześnie zachęca do trzymania się takiego życia, jakie jest. Sprawia, że nie chce się z niego rezygnować. Nie mamy wojny, jesteśmy wolni, a dalej jesteśmy niezadowoleni. Powiem tak. Wydaje mi się, że tamte czasy z naszymi tworzą kontrast, i to całkiem niezły. Nie palą nas, nie strzelają, nie biją, nie wypędzają z mieszkań bo jesteśmy inni... A dalej nie doceniamy życia.
Dlaczego?

Autorka pisze niesamowicie lekko. Pisze tak, że żadne słowo nie ucieka, tylko zostaje w głowie, aż chce się powracać do niektórych opowiadań. Najbardziej podobały mi się: "Jan Krzysztof", które pokazuje, w jakich sytuacjach ludzie czytali książki. "Wiosenny poranek", które okazało się najlepsze. Które najbardziej mnie przejęło i dotknęło tak, że długo po skończeniu tego opowiadania dalej w oczach miałam łzy. "Pies", które idealnie pokazuje okrucieństwo człowieka - w tej kwestii akurat niewiele się zmieniło, co jest smutne. "Aryjskie papiery", które pokazuje, co ludzie musieli robić, żeby mieć szansę na przeżycie.

Wiecie, co jest w tym najlepsze i najsmutniejsze? Że te opowiadaniach jest ukryta prawda. Nie są sztuczne. Autorce udało się uciec z tego okropnego miejsca, ale trzeba pamiętać także o tych, którzy nie mieli tyle szczęścia... Wiosna 1941 to zbiór mocnych, dobrych i przejmujących opowiadań, pokazujące prawdziwość i okrucieństwo wojny. Polecam.

„Nasz słownik napęczniał nieznanymi dotychczas wyrazami oraz dziwnymi skrótami przydługich terminów, a słowo "akcja" nabrało rangi słowa naczelnego, dominującego w tym czasie, jaki niektórzy - popełniając pomyłkę naiwnych - zwykli byli nazywać czasem wojennym.”

II wojna światowa to czas, który dla Żydów nie był łatwy. Ale właściwie, to co ja mówię? Ten czas był piekłem....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    571
  • Chcę przeczytać
    388
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    27
  • Lektury
    15
  • Teraz czytam
    12
  • 2013
    11
  • Z biblioteki
    10
  • II wojna światowa
    8
  • 2012
    5

Cytaty

Więcej
Ida Fink Wiosna 1941 Zobacz więcej
Ida Fink Wiosna 1941 Zobacz więcej
Ida Fink Wiosna 1941 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także