Pożegnalne przyjęcie

Tłumaczenie: Dominika Górecka
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Avskedsfesten
Dominika Górecka
Ag2S

Czy istnieją szczęśliwe rozwody? Rebecca i Jacob podjęli decyzję o rozwodzie. Nie ma w tym niczyjej winy. Zabrakło namiętności, a w miejsce miłości pojawiła się przyjaźń. Gdy jednak dzielą się tą nowiną z przyjaciółmi podczas corocznego grzybobrania, eksploduje bomba towarzyska. Przez dwadzieścia cztery lata małżeństwa nikt nie zauważył, żeby mieli jakiekolwiek problemy. Ich przyjaciele...

Czy istnieją szczęśliwe rozwody?

Rebecca i Jacob podjęli decyzję o rozwodzie. Nie ma w tym niczyjej winy. Zabrakło namiętności, a w miejsce miłości pojawiła się przyjaźń. Gdy jednak dzielą się tą nowiną z przyjaciółmi podczas corocznego grzybobrania, eksploduje bomba towarzyska. Przez dwadzieścia cztery lata małżeństwa nikt nie zauważył, żeby mieli jakiekolwiek problemy. Ich przyjaciele reagują na tę szokującą wiadomość emocjonalnie, każdy po swojemu, a Rebecca bezskutecznie próbuje ich przekonać, żeby potraktowali ten weekend jako spontaniczne przyjęcie pożegnalne. Pożegnanie z tym, co było, i początek czegoś nowego i ekscytującego. Rebecca chce udowodnić, że rozstanie wcale nie musi oznaczać tragedii – ani dla nich dwojga, ani dla całego towarzystwa. Przecież wszyscy mogą się dalej spotykać, tak jak to robili do tej pory.

Po rozwodzie nic jednak nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażała Rebecca. Relacje z paczką przyjaciół nie układają się tak, jakby chciała. Rebecca uświadamia sobie w końcu, że jako singielka nie jest już mile widziana podczas wspólnych kolacji.

"Przyjęcie pożegnalne" to powieść o tym, co się czuje, gdy kończy się wieloletnie małżeństwo i trzeba zacząć żyć w nowych okolicznościach. I o tym, że w dojrzałym wieku też można odnaleźć samego siebie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pozegnalne_przyjecie-p-35073-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pozegnalne_przyjecie-p-35073-1-30-.html

Izabela Pycio | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

"Ludzie zawsze mogą okazać się inni, niż się tego spodziewaliśmy. Tak naprawdę nikogo się nie zna, nawet najbliższych."

Autorka zdecydowała się poruszyć trudne zagadnienia oscylujące wokół tematu rozpadu małżeństwa, rozwodu i samotności. Pełna realizmu powieść obyczajowa nakłaniająca do refleksji, zanurzenia się we współczesnych trendach społecznych, zmieniającej się znacząco płaszczyzny relacji między małżonkami, kiedy w ich życie wkrada się rutyna, znużenie i cisza, zamiast ekscytacji, namiętności i rozmów. Niebezpieczny moment, kiedy dzieci już dorosły, wyprowadzają się z domu, a para zostaje sama, jakże wiele osób decyduje się wówczas na separację. Ale to również niezrozumienie i nie zawsze delikatna presja ze strony przyjaciół i znajomych, aby dotychczasowa sytuacja pozostawała bez nagłych i ostatecznych zmian, zasadniczo rzutujących na podtrzymanie dalszych więzi i wywołujących konieczność stworzenia nowego układu współzależności.

Jednak Rebecca i Jacob decydują się...

Madi | 2018-04-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajówka
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Powieść czyta się dobrze,ale bez żadnych fajerwerków.
Ot taka zwykła powiastka o kobiecie,która rozwiodła się z mężem i dalej wiedzie swoje życie.
Myślałam ,że choć trochę się wyjaśni czemu jej koleżanki ,które znała od 25lat oddaliły się od niej ,ale niestety się nie doczekałam.
Powieść po prostu bez napięcia,bez akcji,bez emocji.

Gosik62 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Po książki z cyklu "Kobiety to czytają" sięgam w ciemno. A ponieważ korzystam z usług biblioteki, zawsze wcześniej je sobie rezerwuję, gdyż te pozycje są poczytne i trzeba swoje odstać w kolejce.
Niestety ta pozycja to jedna wielka pomyłka. Przez 370 stron nic się nie dzieje, no może oprócz tego, że w książce minął rok i główna bohaterka zdążyła zrealizować swoje marzenie. Poza tym, kolokwialnie mówiąc, zwykłe "pitolenie". Masakra!!!
Jak wiecie, w książkach z tej serii, na końcu jest seria pytań do dyskusji. Tutaj też takowe się znalazły. Jednak jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że były mąż Rebbeki w powieści ma na imię Jacob, a w pytaniach Jonas?!
Z przykrością, ale NIE polecam tej pozycji, strata czasu.

Zaczytana | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane

Co tu dużo ukrywać uwielbiam serie Kobiety to czytają! Kilka książek z tej serii już przeczytałam ale wiele jeszcze przede mną. Lubię w niej to,że porusza tak wiele różnorodnych tematów. Pożegnalne przyjęcie zobaczyłam jeszcze w zapowiedziach księgarni internetowej, od razu mnie zainteresowała, dodałam ją na listę chce przeczytać. Minęło kilka miesięcy, kompletnie o niej zapomniałam aż do teraz. Pożegnalne przyjęcie to historia małżeństwa, które postanowiło się rozwieść. Nie doszło między nimi do zdrady czy kłótni, oboje stwierdzili że ich uczucie się wypaliło oraz że wolą zostać przyjaciółmi. Na spotkaniu z przyjaciółmi informują ich o swojej decyzji, jednak reakcja przyjaciół nie jest taka jakiej spodziewała się Rebecca. Wszyscy są zaszokowani,przecież z ich perspektywy związek który tworzyli Rebecca i Jacob był wręcz idealny. Kobieta wierzy,że to nic nie zmieni w ich wspólnej reakcji, wszystko zostanie po staremu. Miesiące mijają i nic nie jest takie samo... Niestety książka ta...

Puchatka | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane

Często się słyszy, że albo ludzie nie potrafią rozwodzić się po ludzku – np. wciągają w to dzieci czy podkładają sobie ciągle świnie – albo rozwodzą się w cywilizowany sposób – wszystko dogadali, rozchodzą się dość naturalnie, bez większych tarć. Rzadko jednak rozwodnicy pozostają przyjaciółmi – oczywiście początkowo wiele par zakłada sobie, że rozstaną się w cieplutkim klimacie i bla, bla, bla, ale rzeczywistość szybko weryfikuje te ich ustalenia, bo przecież gdzieś pojawia się nowe uczucie, bo chciałoby się od nowa, inaczej, bez tego ciągłego obciążenia przeszłością.

Nasi bohaterowie postanawiają się rozwieść – to ustalone, obgadane, to coś, co przedyskutowali, by wspólnie i świadomie podjąć tę decyzję. Nikt tu nikogo nie zdradził, nikt nie zawiódł na całej linii, nie było przemocy domowej, wyciągniętych z dna szafy rodzinnych sekretów czy problemów natury finansowej. Oni po prostu się zmienili, dojrzali, uznali, że chcieliby jakoś inaczej.

O swojej decyzji informują...

1991monika | 2018-04-05

Rebecca i Jacob to para, która spędziła razem dwadzieścia sześć lat. Po tak długim czasie postanawiają się rozwieść. Dochodzą do wniosku, że brakuje między nimi namiętności i jedyne, co ich łączy to przyjaźń. Dzieci są już odchowane, więc nie widzą żadnych przeciwskazań, aby poszukać szczęścia z kim innym. Podczas wspólnego weekendu oznajmiają o tym swoim przyjaciołom, z którymi dotychczas spędzali mnóstwo czasu. Każde z nich jednak reaguje zupełnie inaczej niż oczekiwali i okazuje się, że jako single nie są już mile widziani.

Anna Fredriksson to autorka scenariuszy wielu seriali telewizyjnych i filmów. Nie znałam dotąd jej twórczości, ale do zmiany tego zachęciła mnie poruszana tematyka, okładka oraz fakt, że książka należy do serii „Kobiety to czytają”.

Opis książki wzbudził moje zainteresowanie. Nie często czytam książki, gdzie rozwód jest głównym wątkiem. Do tego tutaj autorka pokazuje, że można się rozwieść w zgodzie. Mało tego, Rebecca i Jacob są dla siebie prawdziwymi...

Martolina | 2018-03-19

Gdy tylko pojawia się nowa pozycja w klubie "Kobiety to czytają" w zasadzie kupuję nawet bez czytania opisu. O jakże się dałam nabrać...nie wiem kto decyduje o wyborze pozycji do klubu, ale ta książka to jedno wielkie nieporozumienie. Żałuję tylko wydanych pieniędzy.

Gosia | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

To pierwsza ksiażka z serii "Kobiety to czytają", która mnie rozczarowała. Fabuła ciągnie się i ciągnie. Przeczytałam z nadzieją że może na końcu coś zaskoczy, ale jednak nie. Może jednak lepiej więcej nie wybierać tej autorki do takiej udanej serii.

Gr3ta | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

niestety bardzo się zawiodłam.
męczyłam tą książkę i męczyłam,aż zmęczyłam,bo jak już zaczęłam to chciałam skończyć szczególnie,że ją sobie kupiła.przesłanie ma,ale strasznie się ciągnie i nie zaciekawiła mnie wcale.

zasjoa | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Najnudniejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam. Zero ciekawej fabuły, interesujących zwrotów akcji, dramatów czy nawet głębokiej analizy. Żałuję, że straciłam na nią czas.