Przyjaciółka diabła

Cykl: Inspektor Banks (tom 17)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Friend of the Devil
zbrodnia
Pistacia

Pośród opuszczonych nadmorskich klifów znaleziono ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem. Kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w mrocznym labiryncie średniowiecznych uliczek, odkryto zwłoki zamordowanej i... zgwałconej 19-latki. Czy te dwie, pozornie ze sobą niezwiązane zbrodnie może coś łączyć? Inspektor Anna Cabbot próbująca odkryć, kto zabił chorą kobietę oraz pracujący...

Inspektor Anna Cabbot próbująca odkryć, kto zabił chorą kobietę oraz pracujący nad tajemnicą morderstwa w Eastvale detektyw Banks będą musieli połączyć siły, by rozwiązać zagadkę. Kiedy odkryją wreszcie prawdziwą tożsamość kobiety z klifu, okaże się, że do gry powróciła dwójka sadystycznych morderców, z którymi detektywi zetknęli się już w przeszłości.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Ewelinka5 | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Starszy inspektor Alan Banks pracuje w Eastvale. Rozwodnik, mężczyzna po przejściach, z dwójką udanych dzieci (jedno z nich robi nawet dość głośną karierę w branży muzycznej), poświęca swe życie na rozstrzyganie kryminalnych zagadek. Czytelnikowi daje się poznać jako zapalony meloman, który każdą wolną chwilę wykorzystuje na odsłuchiwanie ulubionych krążków (w tym tomie docenia między innymi albumy Anny Netrebko, Marii Muldaur czy też znakomitego Billa Evansa).
W Przyjaciółce diabła zajmuje się on tragiczną śmiercią dziewiętnastolatki, zgwałconej i uduszonej w centrum miasta. Żmudne poszukiwania mordercy łączą się z kolejną sprawą, zabójstwa na klifie, znajdującym się kilka kilometrów od Eastvale. Przypadkowy spacerowicz znalazł tam ciało pensjonariuszki specjalistycznego zakładu opiekuńczego. Okazało się, że tożsamość tej ofiary jest fałszywa. Kto i dlaczego ukrywał się pod sfabrykowanym nazwiskiem. Dokąd zaprowadził policję ten trop? I co wspólnego z tokiem śledztwa ma sprawa...

Mika220 | 2015-03-29
Na półkach: 2015 r., Przeczytane

Kontynuacja "Kameleona", którego czytałam i także mi się podobał. ogólnie i tak czytam nie po kolei dopiero dalekie tomy na razie jak widzę, a na razie czytałam tylko "Kamelona" właśnie i tę książkę, ale trudno. Na pewno sięgnę po inne książki autora, bo spodobały mi się. To po prostu udana kontynuacja, z interesującym wątkiem kryminalnym, z postaciami, z którymi zżyłam się już przez te dwie książki - Banks, Anna Cabbot. Obojga ich polubiłam, zupełnie różni, ale bardzo interesujące postacie. Dobry styl autora, podoba mi się jak on pisze. Wprawdzie w "Kamelonie" czasem moim zdaniem było za wiele zbędnych opisów, ale i tak całość na plus. Tutaj tych opisów zbyt rozległych za to jest moim zdaniem mniej. Język Robinsona jest lekki, ale też plastyczny, dialogi brzmią moim zdaniem wiarygodnie. Ta pozycja dosyć mnie wciągnęła. Tożsamość jednego zabójcy mocno mnie zaskoczyła, domyśliłam się dopiero pod koniec, więc dobrze autor zwiódł mnie na manowce, tożsamość drugiego zabójcy jest moim...

Hana | 2016-08-27
Na półkach: Robinson Peter, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Dwa śledztwa.Dwie ekipy.Banks jest jak czołg a Anny ma kłopoty osobiste.Mimo to śledztwo idzie swoim trybem i tempem.Sprawa Cabbot ma związek z przestępstwem sprzed lat znaną pod kryptonimem Kameleon.Ponadto w Przyjaciółce jest wiele odniesień do zdarzeń i ludzi opisanych w innych tomach.Dlatego nie należy zaczynać spotkania z Robinsonem od tego tytułu.Jednym słowem polecam tym,którzy już znają Banksa.W Przyjaciółce ponownie spotkamy Nowaka,Winsome i nadinspektor Gervaise.

Andrew Vysotsky | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Powieść Przyjaciółka diabła (oryg. Friend of the Devil), której autorem jest Peter Robinson, była moim pierwszym kontaktem z jego twórczością. Zachęcony entuzjastycznymi recenzjami niezwłocznie przystąpiłem do lektury.

Rzecz cała dzieje się we współczesnej Wielkiej Brytanii. Zaczyna się od dwóch niepowiązanych ze sobą zabójstw. Jedną ofiarą jest kobieta na wózku inwalidzkim, której podcięto gardło na nadmorskim klifie. Drugą młoda, ładna dziewczyna zgwałcona i uduszona w labiryncie wąskich uliczek starówki Eastvale. Pierwszą sprawę prowadzi inspektor Anna Cabot, a drugą Alan Banks. Nawiasem mówiąc, to już siedemnasta odsłona przygód detektywa Banksa. Jak Alanowi i jego koleżance pójdzie tym razem, tradycyjnie nie będę zdradzał.

Powieść napisana jest bardzo dobrze. Robinsonowi udało się oddać klimat pracy w policji borykającej się z wieloma, również finansowymi, problemami. Fabuła jest dość rozbudowana, akcja wartka i miejscami zaskakująca. Postacie przekonujące. Solidny,...

AśkaKaśka | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Jedna powieść, dwa morderstwa w dwóch rożnych miastach.
Inspektor Anna Cabbot próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa sparaliżowanej kobiety na wózku, która nic nie czuje i nie potrafi nawet powiedzieć ani słowa. Kim jest ta kobieta i co była komu winna?
Oraz Detektyw Banks na tropie sadystycznego mordercy, gwałciciela nastolatki.
Uczucie odrzucenia, nieodwzajemniona miłość wraz z upokorzeniem, zażenowaniem od strony sympatii, chęć dokonania zemsty są silnymi emocjami, które mogą doprowadzić człowieka do popełniania strasznego czynu.

Kryminał jest ogólnie dobry i tylko tyle, jednak się trochę męczyłam z przeczytaniem tej książki do końca. Ocena dobra.

Anaesz | 2016-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2016

Moje pierwsze spotkanie z Robinsonem ale myślę że nie ostatnie. Kryminał ciekawy, dwa watki, interesujący bohaterowie i styl autora który przypadł mi do gustu.

Ageszi | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

"Przyjaciółka Diabła" jak dla mnie intryguje tylko tytułem, gdyby może skrócić powieść o połowę,byłaby bardziej wartka akcja i może lepiej by się ją czytało. Akcja książki rozgrywa się w dwóch miastach, policja pracuje nad schwytaniem dwóch zabójców,oczywiście policjanci się znają, jakieś stare miłostki, w trakcie czytania wychodzi na jaw,że być może jest jakiś związek pomiędzy tymi dwoma sprawami, w sumie nic niezwykłego, jak się czytało już dziesiątki kryminałów, to ten na prawdę wypada przy innych blado. No cóż, nie zawsze trafia się na świetne, super napisane książki ;)

Ilona | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Książka wciąga niesamowicie i śledzenie spraw rozwikłania dwóch morderstw to niezła frajda.. Strona po stronie dowiadujemy się do czego są zdolni mordercy i gwałciciele i zupełnie nie dziwię się kobiecie, która przechodząc "coś" tak okropnego, co opisał autor w "Przyjaciółce diabła" chce sama wymierzać sprawiedliwość komuś kto ją tak skrzywdził.. Jak się czyta coś takiego: "- Wystarczy tylko popatrzeć na to, co mają na sobie - albo czego nie mają..." (...) -...Krótka spódniczka, jeszcze krótsza bluzeczka. Trochę jak dziwka..." to na prawdę można się złapać za głowę, bo wychodzi na to, że dziewczyna nie może nałożyć krótkiej spódniczki, bo to od razu działa na facetów i sama się prosi o to by ją zgwałcił jakiś napalony samiec, by dał ujście swoim niepohamowanym żądzom na pierwszej lepszej dziewczynie w krótkiej spódnicy..

magda5431 | 2014-08-10

Z tego co pamiętam, to zaskakujące zakończenie. Jak zwykle u Robinsona ;) cały czas próbujesz rozwiązać zagadkę z Banksem, a na koniec i tak on zwycięża :D do tego interesujące opisy z życia prywatnego, nie tylko jego, ale i innych inspektorów i sierżantów. Na pewno nie nudna! ;)

Marron | 2011-06-28
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Świetna książka. Szkoda tylko, że usiana błędami korektorskimi. (wyd. Sonia Draga, chyba jedyne (?))