Amundsen. Ostatni wiking

Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking Stephen R. Bown
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking
Stephen R. Bown
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Last Viking: The Life of Roald Amundsen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2018-05-09
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-09
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379768813
Tłumacz:
Krzysztof Cieślik
Tagi:
Krzysztof Cieślik Amundsen odkrycia geograficzne wielcy odkrywcy
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
606 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
243
235

Na półkach:

Roald Amundsen zapisał się w historii jako pierwszy człowiek, który dotarł na biegun południowy. Paradoksalnie jednak podróżnik nie uważał tego właśnie osiągnięcia za swój największy wyczyn.

Był osobą, która w sposób doskonały wyrażała postawę dzisiaj określaną mianem przełamywania barier. Prawdziwym celem było dla niego przezwyciężanie swoich słabości, zarówno fizycznych, jak i mentalnych i psychicznych. Podróżnicze plany opracowywał jak z dokładnością właściwą strategiom wojennym. Daleki jego myśleniu był wszelki romantyzm i dorabianie ideologii. Uznawał siebie przede wszystkim za osobę racjonalną i tam, gdzie - jego zdaniem - zawieść mogło wszystko, umysł musiał trzymać poziom. Pewnie dlatego dotarł w najbardziej nieprzyjazne i surowe zakątki świata.

Nazywano go „ostatnim z Wikingów”, „Białym Orłem” lub „Napoleonem strefy podbiegunowej”. Wyróżniał się posturą, pewnością siebie i zmrużonymi od wiecznego słońca, bystrymi oczami. Żył w werwą i pasją.

Czas Amundsena - początki XX wieku - to epoka przedtelewizyjna i przedinternetowa. Mimo to Roald samodzielnie wykreował się na osobowość ówczesnego życia publicznego (by nie rzec: celebrytę). W ciągu 20 lat działalności podróżnika sam New York Times poświęcił wyłącznie jemu ponad 400 artykułów, z których część w dzisiejszej rzeczywistości mogłaby trafić na portal plotkarski. Z kim spotykał się Amundsen? Jaką opinię wyrażał na dany temat? Jak wyglądało jego życie uczuciowe? To wszystko było istotne. W tym kontekście przyznać trzeba, że Amundsen wiedział jak wykorzystać zainteresowanie tłumów. Mimo to przez większość swojej kariery balansował na granicy bankructwa, a wierzyciele ścigali go nawet na oficjalnych uroczystościach i rautach. Zawsze jednak regulował długi. Honor był wartością, której bronił do końca.

Stephen Bown, bazując na wspomnieniach samego Amundsena w formie dzienników, listach, materiałach prasowych i relacjach innych osób, z ogromną starannością kreśli ścieżki przebyte przez naszego bohatera. Nie koncentruje się jednak wyłącznie na aspektach geograficznych, choć stanowią one konkretną część publikacji. Autor przywołuje szereg dowodów na to, że ludzie kochali Amundsena, choć wrogów również mu nie brakowało. Za lojalność odpłacał zawsze lojalnością. Z szacunkiem traktował Inuitów i tego samego oczekiwał od swojej załogi. Z drugiej strony, zdarzyło się, że bez oporów zjadł własne psy zaprzęgowe. Jego wyprawy, tak drobiazgowo opisane w książce, to dowód, iż otaczał się wyłącznie najlepszymi ludźmi i robił wszystko, aby nic ich nie niepokoiło, nawet jeśli on sam narażał się przez to na nieprzyjemności.

Według relacji przyjaciół „ostatniego Wikinga” nie sposób było jednak namówić go do zrobienia czegoś, na co nie miał ochoty. Paradoksalny w tym kontekście wydaje się więc fakt, że zaginął, podążając na ratunek człowiekowi, którego nienawidził. Ów mężczyzna, Umberto Nobile zbagatelizował ostrzeżenia meteorologiczne i doprowadził do katastrofy sterowca nad Arktyką. Ostatecznie członków jego wyprawy uratowała załoga radzieckiego lodołamacza. Ciała Amundsena nigdy nie odnaleziono.

Gorąco polecam książkę Bowna. Napisaną w formie typowej biografii książkę czyta się jak najlepszą powieść przygodową. Dokładność opisu, fakty i daty nie nużą, wręcz przeciwnie.

Roald Amundsen zapisał się w historii jako pierwszy człowiek, który dotarł na biegun południowy. Paradoksalnie jednak podróżnik nie uważał tego właśnie osiągnięcia za swój największy wyczyn.

Był osobą, która w sposób doskonały wyrażała postawę dzisiaj określaną mianem przełamywania barier. Prawdziwym celem było dla niego przezwyciężanie swoich słabości, zarówno fizycznych,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    896
  • Przeczytane
    678
  • Posiadam
    156
  • 2018
    26
  • Teraz czytam
    25
  • 2023
    22
  • Audiobook
    18
  • Biografie
    18
  • Biografia
    15
  • 2022
    15

Cytaty

Więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także