Colorado

Okładka książki Colorado Wiesław Wernic
Okładka książki Colorado
Wiesław Wernic Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Doktor Jan i Karol Gordon (tom 4) Seria: Wiesław Wernic – Klasyk Powieści Westernowej literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Doktor Jan i Karol Gordon (tom 4)
Wiesław Wernic – Klasyk Powieści Westernowej
Colorado
Siedmioróg
2017-01-01
1969-01-01
Colorado Dziki Zachód literatura przygodowa

W czasach kolonizacji Dzikiego Zachodu powstało wiele pasjonujących opowieści o bohaterskich stróżach prawa walczących ze złem albo o Indianach broniących swojej ziemi. Z czasem były ubarwiane na tyle, że niewiele zostało prawdy w tych historiach opowiadanych ustnie z pokolenia na pokolenie. Mit Dzikiego Zachodu jako romantycznych czasów, gdzie każdy mógł dorobić się fortuny albo zostać bohaterem na dobre wyrył się w amerykańskiej kulturze. Jednak prawda często bywała inna, czego dowodem jest na pozór nudna historia pewnego prawnika z Bostonu, który miał dość siedzenia za biurkiem i ruszył na zachód w poszukiwaniu lepszej pracy.

Doktor Jan i Karol Gordon wyruszają już czwarty raz na zachód, na wspólną wyprawę. Po ubiegłorocznej przygodzie w Arizonie, znowu wybierają kierunek południowy, ale tym razem, nie by uganiać się za bandytami, ale odwiedzić znajomego hacjendera w Meksyku. Przemierzając Nowy Meksyk. przypadkiem trafiają na pewnego ciekawego człowieka, który wyróżnia się pośród innych podróżnych swoim nietypowym strojem i dziwaczną bronią. Również przypadkiem wplątują się w sequel historii sprzed roku i znowu grozi im niebezpieczeństwo. Czy wyplączą się z niego cało? Jaka rolę odegrają w tym Apacze? Kim jest nowy towarzysz podróży zwany Colorado i jakie tajemnice skrywa?

Ach, to znowu Dziki Zachód! Kolejna część przygód doktora Jana pozwoliła mi znowu przenieść się do tej krainy. Po preriach Montany i pustyniach Arizony przyszedł czas na suchy i niegościnny Nowy Meksyk, gdzie góry są przeplatane stepami i zabójczymi pustkowiami. Ten kraj jest ojczyzną Apaczów. W książce jest bardzo dużo Indian, co uznaję za zdecydowany plus. Historia się powtarza: pogonie, niewola, ucieczka, strzelaniny. Autor ciągle stosuje te same schematy, ale w tej części opowieść jest budowana wokół jednej wyrazistej postaci. Pod koniec, w wydawało się najciekawszym momencie, akcja jest przerwana, co ma związek właśnie z postacią Colorado. Lekko mnie to zdenerwowało, ale retrospekcje były dość ciekawe i nieco ożywiły końcówkę. Do przewidywalnej fabuły, w której brakuje zaskoczeń już się przyzwyczaiłem. Tym razem jednak autor urozmaicił fabułę i zakończył książkę nieco inaczej niż w poprzednich częściach. Rzecz jasna, przez cały czas trwania podróży po Nowym Meksyku otrzymujemy szczegółowy obraz otoczenia, czasem na tyle dokładny, że ciężki dla wyobraźni, co dodatkowo utrudnia nieco anachroniczne słownictwo - książka ma już swoje lata.

Kolejny odcinek przygód doktora Jana został odhaczony. Nie będzie to moja ulubiona część, ale nie umieszczę jej też na końcu. To solidna opowieść ze wszystkimi elementami Dzikiego Zachodu i z tajemnicą w tle. Niestety odstaje poziomem grozy od innych części. Nie zachwyciła mnie też przyroda suchego i brzydkiego Nowego Meksyku. Nieco ciekawej było gdy pojawiali się Indianie albo gdy zaczynała się strzelanina. Końcówka też jest dość dynamiczna. Szkoda tylko, że to wszystko takie grzeczne i dziecinne. Czasami mam wrażenie, że brakuje nieco krwi, by okrasić Dziki Zachód, który przecież pochłonął niegdyś tyle istnień.

Ocena: 6,4/10

Szczerze mówiąc to spodziewałem się czegoś nieco innego. W zasadzie tylko w ostatnim rozdziale dostałem dawkę klasyki westernu, na którą liczyłem, gdy sięgałem po tę książkę. Nie jest to oczywiście historia zła. Po prostu osobiście liczyłem na nieco inny klimat. Niewiele tu strzelanin w miasteczkach, saloonów i napadów na banki oraz dyliżanse. Więcej dzieje się na szlaku, bezdrożach i wśród Indian.

Powröt do dziecinstwa i mlodych lat...cos innego jak ciezka literatura, a tym bardziej to co za oknem:)

Kolejna solidna dawka westernu, przygoda w najlepszym wydaniu. Colorado to książka do smakowania, zapachu prerii, pieczeni z ogniska. Wiesław Wernic kolejny raz zachwyca opisami przyrody tak , że słyszysz płynący strumień i czujesz na twarz wiatr od gór. Jest i kolejna perełka "Tajemnica starego trapera" to historia która zostaje w głowie na długo.
Colorado jak to się stało, że zgubiłeś swoją szczęśliwą fajeczkę ?

Colorado jak to się...

Kolejne barwne przygody dwóch dzielnych westmanów za mną. Karola Gordona i doktora Jana chyba nie trzeba żadnemu wielbicielowi książkowego westernu przedstawiać: ich podróże po prerii zawsze mają nietypowy przebieg, napotykają na swej drodze bandy rabusiów i szlachetnych Indian, samotnych traperów i pionierów, których sława sięga daleko jak w przypadku Colorado.
Oczywiście Jan i Karol tym razem wmieszają się w poważne tarapaty i rozgrywki między okrutnymi bandytami, a fabuła nawiązywać będzie bezpośrednio do "Słońca Arizony".
Malownicze opisy i wpleciona zgrabnie historia Stanów to dodatkowy atut tej serii, sięgam po nią z przyjemnością.
Zawsze, gdy Jan i Karol rozbijają obozowisko gdzieś na dalekiej prerii, mam znowu 12 lat i znowu są beztroskie wakacje z lat dzieciństwa...
Polecam każdemu, sama niebawem pochłonę kolejną część ;)

Oczywiście...

Świetny western. Jak i reszta książek Wernica.

Świetny western. Jak i reszta książek Wernica.

Bardzo przyjemna książka mistrza polskiego westernu, choć miejscami narracja staje się trochę nużąca. Warto jednak przemęczyć się przez parę rozdziałów, żeby dotrzeć do "Tajemnicy starego trapera" - ten rozdział jest tak genialny, że nawet pisząc niniejszą opinię dłuższą chwilę po skończeniu lektury, nie mogę się go pozbyć z myśli! Wspaniale oddany klimat Dzikiego Zachodu i wręcz filmowe ukazanie akcji - dziecinne i nieoddające realiów powieści Karola May'a chowają się przy książce Wiesława Wernica.

Colorado, Colorado.
Ileż ja tej książki oszukałem się za dziecka, by dopiero teraz dopiąć swego i ją przeczytać. Książkę polskiego geniusza tego gatunku, przed którym reszta razem z Karolem Mayem powinni ściągać czapki z głów. Pozycja przy której zakręci się nawet łza w oku i stanowi na pewno perłę wśród opowieści o przygodach na dzikim zachodzie. W każdym bądź razie 10/10 i aż szkoda że się skończyła bo tak by się chciało by przygoda trwała i trwała.

Colorado, Colorado.

Żaden tam Harry Potter. To badziew i ściema. Wernica dzieciom czytać trzeba! Daję 10 gwiazdeczek z pozdrowieniami od siostrzeńca.

Z niezmienną radością powracam do kolejnych tomów. Książki Wernica są tak inne od współczesnych, płaskich romansowych pisadeł!

• Przygodowe
  • E-booki