Colorado

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Doktor Jan i Karol Gordon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
western, dziki zachód, Indianie
Paweł

Książa opowiada o przygodach trapera Karola Gordona, którego czytelnicy poznają w pierwszej części. Akcja tej powieści przygodowej dzieje się na Dzikim Zachodzie. Doktor Jan, przyjaciel głównego bohatera, wyrusza wraz z nim do Nowego Meksyku. Po drodze spotykają westmana Colorado. Zaprasza on ich na farmę swojego przyjaciela. Kiedy okazuje się, że farma została spalona, a właściciel uprowadzony, Colorado wyrusza w pogoń za porywaczami. Wraz z nim jadą Gordon i Jan.

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/

aniuś | 2013-07-11

Właściwie nie przepadam za westernami ale ta książka mile mnie zaskoczyła.Jest w niej pełno akcji i humoru postacie są bardzo interesujące szczególnie Colorado:)z pewnością wrócę do niej nie raz.

Galfryd | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Karol Gordon i Doktor Jan wybierają się z wizytą do zapoznanego podczas "Słońca Arizony" meksykańskiego plantatora. Po drodze, będąc w Nowym Meksyku zapoznają się z barwnym (również dosłownie) westmanem - Colorado.
Kiedy nieznani sprawcy porywają goszczącą bohaterów rodzinę osadników - trójka bohaterów rusza z misją ratunkową.
Bardzo dobra, dorównująca części pierwszej, a na dodatek wzbogacona znakomitą postacią Colorado kontynuacja "Słońca Arizony" (choć spokojnie można czytać jak standalona - Wernic zawsze robi niezbędne resumees). Znowu są bandyci, Indianie (dobrzy i źli), skarb, pogonie i pułapki, uwięzienia i uwolnienia, wracają niektóre znane już z "Arizony" postaci.

Historia Colorado, pod koniec powieści nagle dominująca, rodem z najlepszych spaghetti westernów.

Naprawdę mocna pozycja w cyklu.

CubeX | 2012-09-07
Przeczytana: 06 września 2012

Polski Karol May - tak nazywany jest autor i słusznie. Podobieństwa jego książek do prozy niemieckiego ojca Winnetou są uderzające. W "Colorado" mamy zresztą do czynienia z odpowiednikiem słynnego wodza w postaci innego Apacza Mescalero - Penhulte.

Będąc nastolatkiem zaczytywałem się książkacha zarówno Maya, jak i Wernica. Wtedy na bank dawałbym wszelkim pozycjom tychże autorów maksymalne ilości gwiazdek. Dziś ta ocena nieco się już skurczyła, ale sentymentalny powrót do beztroskich szczenięcych lat był ciekawym doświadczeniem. Szczerze powiedziawszy myślę, że nie tylko mój wiek ma wpływ na odbiór tych kiązek, ale i to, że mamy inne czasy. Kowboje nie są już idolami rzesz biegających po podwórkach smarkaczy. Ech, łezka mi się w oku zakręciła.

I jeszcze jedno. Przeczytałem wydanie w twardej oprawie. Zdaje się, że syn Wernica po śmierci ojca spróbował wydać w takiej formie dzieła ojca, ale dał sobie spokój po paru książkach. W każdym razie najnowsze wydanie ma inną okładkę, niż ta...

Basia | 2015-09-04

Seria książek czytanych w podstawówce, gdy odkryłam Dziki Zachód.:) Nie tylko chłopakom podobają się rewolwery:)

Bea | 2017-07-21
gosiarut245 | 2017-06-03