Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia

Okładka książki Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia Jewgienij Anisimow
Okładka książki Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia
Jewgienij Anisimow Wydawnictwo: Inicjał historia
historia
Inicjał
2017-01-01
2017-01-01
Rosja

Bardzo dobrze opisana, skondensowania historia Rosji. Oczywiście, trudno jest na tylu stronach dogłębnie opisać najważniejsze wydarzenia, ale publikacja daje możliwość wstępnego rozeznania się w postaciach, epokach, realiach mających miejsce za naszą wschodnią granicą na przestrzeni wieków.

Dobrze mi się czytało. Miałem zaufanie do informacji.
Trochę taka po prostu wyliczanka wydarzeń. Ale nie nudna na pewno.
Nie jest to oczywiście żadna wielka literatura, poczucie humoru czy jakaś swada. Ale jeśli chodzi o zbiór informacji ułożonych chronologicznie to jest ok.
Trochę zadawałem sobie pytań o to "dlaczego taka decyzja zapadła, jakie było jej tło" itp. No ale rozumiem, że to szczegóły i kulisy na które nie ma miejsca w takim przekrojowym podręczniku historii.
Generalnie OK.

Dobrze mi się czytało. Miałem zaufanie do informacji.
Trochę taka po prostu wyliczanka wydarzeń. Ale nie nudna na pewno.

Przejrzyście i dość obiektywnie przedstawiona historia, napisana przez Rosjanina, ale bardzo krytycznego wobec ZSRR, jak i współczesnej Rosji, w tym wobec Putina. Co prawda, trochę szokuje bardzo pochlebna opinia na temat takich postaci, jak Piotr I (którego przerażająco złe cechy autor przecież też przedstawia) czy Katarzyny... Bardzo pożyteczna lektura, z pewnością pomaga zrobić kolejny kroczek ku rozumieniu Rusi i Rosji. A moja fascynacja tym rejonem świata, jego kulturą i historią jeszcze wzrosła.
Co do samej formy - zamiast "normalnych" rozdziałów (ułożonych chronologicznie czy problemowo) mamy mini-rozdziały "ludzie", "daty", "wydarzenia". Sprawdza się to zwłaszcza, kiedy historia mknie i przewija się przez nią masa postaci, choć i wtedy zdarzają się np. powtórzenia czy pominięcia (np. brak informacji o Powstaniu Styczniowym). A im bliżej współczesności, tym ta skrótowość ujęcia bardziej przeszkadza. Z jednej strony - dzięki temu książki można używać po przeczytaniu jako leksykonu (reference book),ale z drugiej strony - pewnie przy normalnym układzie treści byłoby 7 gwiazdek.

Anisimow należy do grona znanych współczesnych historyków rosyjskich.

Po tym ładnie wydanym, stosunkowo grubym tomie oczekiwałem czegoś więcej niż pracy popularnonaukowej - historii Rosji choćby na miarę naszej dawnej serii "historii narodowych" wydawanych przez Ossolineum. Książka niniejsza opowiada skróconą historię Rosji od czasów najdawniejszych. Ciekawym zabiegiem było konstrukcyjne uwzględnienie ludzi, dat i wydarzeń (jak w tytule),które to wyróżnione są na marginesach. Czytałem ją pod względem ewentualnych kontrowersji, których nad wyraz dużo nie dostrzegłem, niemniej nie polecam na pierwsze spotkanie z historią tego kraju.

Anisimow należy do grona znanych współczesnych historyków rosyjskich.

• Do kupienia
  • Historia Rosja/ZSRR
  • Mam
  • Literatura faktu - z Rosji i byłego ZSRR
  • Europa Wschodnia

Jewgienij Anisimow Historia Rosji. Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia Zobacz więcej