Śladami Pitagorasa. Rozrywki matematyczne

Okładka książki Śladami Pitagorasa. Rozrywki matematyczne Szczepan Jeleński
Okładka książki Śladami Pitagorasa. Rozrywki matematyczne
Szczepan Jeleński Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1968-01-01
1968-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

W parze z "Lilavati" tegoż autora ukochana książka mego dzieciństwa. Mnóstwo ciekawych zadań matematycznych, które nauczyły mnie niestandardowego myślenia.

Jak pokochać królową nauk? - recepta jest prosta - przeczytać książkę Pana Jeleńskiego. Świetna pozycja pełna zagadek, ciekawostek, prostych rozwiązań no i trików matematycznych. Nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Królowa jest tylko jedna, a ja, mimo umiłowania słowa pisanego, jestem jednak umysłem ścisłym. Dla odmiany miłość do matematyki zaszczepił we mnie tata i jemu dedykuję ten komentarz :)

Nie pamiętam już z niej wiele, bo czytałem ją mając 10 może lat. Pamiętam jednak, że czytałem ją z zapartym tchem, a zamieszczone w niej zagadki matematyczne do granic rozpalały moją wyobraźnię. Także dla mnie na zawsze pozostanie absolutną klasyką, która nauczyła mnie nie przyjmować otaczającej rzeczywistości na wiarę, tylko zadawać pytania i logicznie myśleć. Bo przecież to matematyka jest językiem całego świata, jaki nas otacza.

Zbyt często matematyka została zaprezentowana jako zgadywanie i brak uzasadnienia poprawnej odpowiedzi, a przecież matematyka to piękno logicznego rozumowania. Czytało się ciężej niż pierwszą część.

Są lepsze książki w tej tematyce - bardziej ambitne, ale przez to trafniej obrazujące matematykę (a nie "matemagię") i dające dużą przyjemność z uważnego czytania - na przykład: "Bezmiar matematycznej wyobraźni", "Histerie matematyczne", "Wykłady z historii matematyki", "Diamenty matematyki" czy "Matematyka współczesna dla myślących laików".

Śladami Pitagorasa to druga część rozrywek matematycznych. Pitagoras, który urodził się ok.580r.p.n.e. pochodził z wyspy Samos i uważany jest za twórcę matematycznej szkoły w Grecji. W tej pozycji mamy dalszy ciąg matematycznych anegdot i zagadek. Obie pozycje są bogato ilustrowane i napewno stanowią świetna lekturę dla miłośników matematyki a także tych jeszcze nie zdecydowanych co o tej nauce sądzić. Tę pozycję równiez polecam. Śladami Pitagorasa i Lilavati są niezwykle interesujące i nie są przypisane do konkretnego wieku czytelnika. Myślę, że z tą wiedzą możemy zapoznawać się w każdym wieku i świetnie bawić próbując rozwiązywać zamieszczone w nich zagadki.

• Matematyka
  • Matematyka