Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

Wydawnictwo: Fronda, Zona Zero
Madame_Mozart

Loda Halama! Gwiazda, tancerka rewiowa, rozchwytywana aktorka, celebrytka – symbol szampańskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z Hanką Ordonówną, Zulą Pogorzelską, Eugeniuszem Bodo i Aleksandrem Żabczyńskim zdominowała rewię i film. Oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie. Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. U boku Eugeniusza Bodo...

Oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie.

Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. U boku Eugeniusza Bodo zagrała w pierwszej polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej. Po studiach u niemieckiej choreografki, Mary Wigman, podbiła tańcem Europę a potem Japonię i Stany Zjednoczone.

Kostiumy projektowały dla niej Lorentowicz i Stryjeńska, a komponowali Maklakiewicz i Sygietyński. Była primabaleriną w Operze Warszawskiej. Tańczyła do muzyki Chopina i Beethovena.

Ostatni film z jej udziałem, to szalona komedia „Kłamstwo Krystyny”, w której otoczona zachwyconymi, eleganckimi mężczyznami brawurowo tańczy na gigantycznym kieliszku szampana. Scena okazała się symboliczna dla brutalnie przerwanej epoki. Za chwilę wojna zmiotła wszystkie plany – prywatne i artystyczne. Gwieździe rewii przyszło zdawać egzamin z człowieczeństwa. W szarym, zwykłym życiu.

Nie poddała się. Walczyła, do końca starała się trzymać fason!

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/loda-halama-p...(?)

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/loda-halama-p...»

Renax | 2017-10-10
Przeczytana: 09 października 2017

Lubię biografie, ale na czytanie tej książki nie miałam czasu. Skusiło mnie jednak staranne wydanie. Książka ukazała się 28 marca 2017 roku w wydawnictwie Zona Zero. Książki z tego wydawnictwa lubię i często recenzują, bo to gwarancja pouczającej lektury i staranna szata graficzna.
Jest to biografia przedwojennej tancerki i gwiazdy przedwojennej rewii Lody Halamy. Czytałam już o niej w zeszłym roku przy okazji książki Anny Mieszkowskiej 'Bodo wśród gwiazd' (moja recenzja)', bo Loda bardzo często współpracowała z Bodo, ale tamta książka akcentowała fotografie, postacie itd. Ta jest solidną biografią gwiazdy i kobiety. Autorka jest dziennikarką polskiego radia (Dwójki), to ona jest autorką reportażu 'Kainowa zbrodnia' oraz cyklu audycji ''Droga do Soplicowa'. Teraz książką 'Loda Halama' pokazuje wiedzę i profesjonalizm jako autorki biografii.
Książka wydana została starannie, jak już powiedziałam. Zawiera wiele tekstu, prawie 400 stron oraz liczne zdjęcia, plakaty itd.
Autorka...

Łukaszo | 2017-07-28

Wieczorną porą Wielka Rewia w Warszawie wzywa do siebie tłumy. Ludzie jak najszybciej starają się zając swoje miejsca. Wiedzą po co tu przybyli i dla kogo. Kiedy zapalają się światła fleszy na scenę wchodzi swobodnie i z gracją kobieta o szczerym uśmiechu, po czym zaczyna się jeden z jej popisowych numerów. Kobieta zaczyna tańczyć z wrodzoną sobie akrobacją. Tłumy szaleją, a Loda Halama wykonująca swój niezwykły taniec oddaje w nim całą siebie, całą swoją pasje i miłość. Nad takimi artystami światła jupiterów nigdy nie gasną.

Kiedyś już wspominałem jak wielkim umiłowaniem darzę przedwojenne polskie filmy i artystów tego okresu. Świat pełen szampańskiego uroku i specyficznego humoru. Czytając biografię Lody Halamy nie mogłem się nadziwić jak wiele się od tego czasu zmieniło i jak wiele straciliśmy. Książka ta była dla mnie kolejnym cofnięciem się do przeszłości z nutką...

grace | 2017-12-11

Bardzo ciekawa książka o tancerce Lodzie Halama i rozrywce okresu przedwojennego. Dużo można się dowiedzieć. Życzyłabym tylko sobie, aby autorka nie pudrowała rzeczywistości i na temat zniknięcia 3-dniowego Lody napisała prawdę,-że załamała się, gdy Żabczyński nie chciał dla niej zostawić żony. Zwłaszcza, że to fakty powszechnie znane.

Pawello | 2017-06-18

Szczegółowa z przypisami a jednocześnie napisana bardzo przystępnie. Sporo reprodukcji, także z kolorową wklejką. Warto przeczytać!

Ochódzki | 2017-09-07
Na półkach: Ebooki, Przeczytane