Odliczając do dnia zero. Stuxnet, czyli prawdziwa historia cyfrowej broni

Tłumaczenie: Tomasz Walczak, Beata Pawlak
Wydawnictwo: Helion
Countdown to Zero Day: Stuxnet and the Launch of the Worlds First Digital Weapon
literatura faktu
Sinderella

Pierwszy „strzał” zwiastujący erę wojen cyfrowych padł na przełomie 2009 i 2010 roku w zakładzie wzbogacania uranu pod Natanz w środkowym Iranie. Przedstawiciele jednostki ONZ odpowiedzialnej za monitorowanie irańskiego programu nuklearnego zorientowali się, że wirówki służące do wzbogacania uranu zaczęły się psuć na ogromną skalę bez pozornie wytłumaczalnych przyczyn. Nie wiedzieli jeszcze, że kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu 2009 roku, ktoś dyskretnie uruchomił niszczycielską broń cyfrową na komputerach w Iranie. Ta broń, nazwana Stuxnet, po cichu wśliznęła się do krytycznych systemów w Natanz z jednym zadaniem: sabotować program nuklearny w Iranie.

Nie, to nie jest kolejna powieść science fiction. Na stronach tej książki znajdziesz całą historię tej pierwszej na świecie cyberbroni, od jej genezy za murami Białego Domu do skutków jej użycia w irańskim zakładzie. Przeczytasz też niesamowitą opowieść o geniuszach, którzy zdołali rozwikłać sekret tego sabotażu. Jednak ta książka to nie tylko fascynująco napisana historia Stuxneta. Znajdziesz tu wizję przyszłości cyberwojen i dowiesz się, co może się stać, jeśli Twój świat stanie się celem podobnego ataku. Przekonasz się, że nasza wspaniała cywilizacja Zachodu znajduje się na krawędzi...

Witaj w mrocznym świecie cyberwojen!

źródło opisu: http://helion.pl

źródło okładki: http://helion.pl

macias | 2018-01-08
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Tak, jestem tym baranem, który dał się złowić na "ło matko, bestseller, nośny temat, nagradzana dziennikarka, no musisz to mieć".

Oś komputerowa jest napisana dla kucharek, mózg mnie boli jak to czytam i muszę trzymać pamięć w stanie ciągłego resetu, bo jeszcze coś z tej "wiedzy" zapamiętam. Zwłaszcza dobijające są obrazowe porównania autorki -- (str. 238) "Stuxnet ... wysyłał ładunki bojowe, tak jak komandosi z sił specjalnych", (str. 265) "[badacz] otworzył załącznik i przejrzał raport ... spojrzenie w lufę potencjalnej cyberbroni".

Oś nuklearna (program automowy Iranu) z początku książki ujdzie w tłoku, ale koniec książki to już duże powtórzenia tego samego wymieszane z polityką i spekulacjami.

Całościowy warsztat pisarsko-dziennikarsko -- no to jest dopiero grafomania. Jeszcze kilka amerykańskich książek, a będę mógł namierzyć gdzie ci "nagradzani" dziennikarze się uczyli. To jest nudna sztanca -- mieszaj ciągle wątki, aby stworzyć nieistniejącą sensację oraz manierycznie...

fou | 2018-08-09
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Ciekawy temat, który mógłby być przedstawiony w przyjemniejszej formie.

qereidid | 2018-02-04

Książka zaczyna się dobrze. Początkowe rozdziały układają się w historię trzymającą się chronologii. Z jednej strony opisywane są badania i analizy odkrytego Stuxneta, a z drugiej strony kontrowersje związane z irańskim programem atomowym.
Niestety mniej więcej od połowy książki zaczynają się wielokrotne powtórzenia tych samych informacji. Kolejne rozdziały opowiadają o całej historii pod kątem różnych aspektów, ale sprawiają wrażenie jakby to były niezależne artykuły napisane przez autorkę, która w każdym z nich musiała powtórzyć tło polityczne i techniczne całej sytuacji.

mgrzes74 | 2019-01-18
Przeczytana: 15 stycznia 2019