Odliczając do dnia zero. Stuxnet, czyli prawdziwa historia cyfrowej broni
- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Countdown to Zero Day: Stuxnet and the Launch of the Worlds First Digital Weapon
- Wydawnictwo:
- Helion
- Data wydania:
- 2017-10-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-23
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328337121
- Tłumacz:
- Tomasz Walczak, Beata Pawlak
- Tagi:
- cyberbroń stuxnet hakerzy szpiegostwo przemysłowe przestępczość komputerowa cyberwojna antywirusowe hakowanie cyberterroryzm haker wojna cybernetyczna cyberprzestępczość cyberataki
Pierwszy „strzał” zwiastujący erę wojen cyfrowych padł na przełomie 2009 i 2010 roku w zakładzie wzbogacania uranu pod Natanz w środkowym Iranie. Przedstawiciele jednostki ONZ odpowiedzialnej za monitorowanie irańskiego programu nuklearnego zorientowali się, że wirówki służące do wzbogacania uranu zaczęły się psuć na ogromną skalę bez pozornie wytłumaczalnych przyczyn. Nie wiedzieli jeszcze, że kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu 2009 roku, ktoś dyskretnie uruchomił niszczycielską broń cyfrową na komputerach w Iranie. Ta broń, nazwana Stuxnet, po cichu wśliznęła się do krytycznych systemów w Natanz z jednym zadaniem: sabotować program nuklearny w Iranie.
Nie, to nie jest kolejna powieść science fiction. Na stronach tej książki znajdziesz całą historię tej pierwszej na świecie cyberbroni, od jej genezy za murami Białego Domu do skutków jej użycia w irańskim zakładzie. Przeczytasz też niesamowitą opowieść o geniuszach, którzy zdołali rozwikłać sekret tego sabotażu. Jednak ta książka to nie tylko fascynująco napisana historia Stuxneta. Znajdziesz tu wizję przyszłości cyberwojen i dowiesz się, co może się stać, jeśli Twój świat stanie się celem podobnego ataku. Przekonasz się, że nasza wspaniała cywilizacja Zachodu znajduje się na krawędzi...
Witaj w mrocznym świecie cyberwojen!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 85
- 46
- 14
- 4
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Odliczając do dnia zero. Stuxnet, czyli prawdziwa historia cyfrowej broni
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Rzetelny i bardzo szczegółowy (również technicznie) opis pierwszego cyberataku. Autorka relacjonuje śledztwa badaczy firm zabezpieczających systemy informatyczne, co nadaje pierwszej części książki charakter suspensu, a dopiero później przedstawia wątki poboczne, opisuje jak Stuxnet powstał, by na koniec pokazać jaki był faktyczny wpływ robaka na pracę irańskich programów nuklearnych.
Koronkowa robota Kim Zetter, aż szkoda, że to jej jedyna książka.
Rzetelny i bardzo szczegółowy (również technicznie) opis pierwszego cyberataku. Autorka relacjonuje śledztwa badaczy firm zabezpieczających systemy informatyczne, co nadaje pierwszej części książki charakter suspensu, a dopiero później przedstawia wątki poboczne, opisuje jak Stuxnet powstał, by na koniec pokazać jaki był faktyczny wpływ robaka na pracę irańskich programów...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka jest połączeniem analizy powłamaniowej, historii i stosunków międzynarodowych. Autorka jest laikiem, co do IT, stosuje dość zgrabne, ale obszerne opisy techniczne. Plusy za zestawienie działań USA & Izrael i Iranu w czasie działania Stuxneta. "Puszka pandory" została otwarta, dziś już takie rzeczy nie robią wrażenia, gdyż stały się codziennością, np. wiper na Ukrainie.
Książka jest połączeniem analizy powłamaniowej, historii i stosunków międzynarodowych. Autorka jest laikiem, co do IT, stosuje dość zgrabne, ale obszerne opisy techniczne. Plusy za zestawienie działań USA & Izrael i Iranu w czasie działania Stuxneta. "Puszka pandory" została otwarta, dziś już takie rzeczy nie robią wrażenia, gdyż stały się codziennością, np. wiper na...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobra i na początku 2020 bardzo czasie. Dla zainteresowanych tematem polecam również film Zer0Days.
Bardzo dobra i na początku 2020 bardzo czasie. Dla zainteresowanych tematem polecam również film Zer0Days.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka zaczyna się dobrze. Początkowe rozdziały układają się w historię trzymającą się chronologii. Z jednej strony opisywane są badania i analizy odkrytego Stuxneta, a z drugiej strony kontrowersje związane z irańskim programem atomowym.
Niestety mniej więcej od połowy książki zaczynają się wielokrotne powtórzenia tych samych informacji. Kolejne rozdziały opowiadają o całej historii pod kątem różnych aspektów, ale sprawiają wrażenie jakby to były niezależne artykuły napisane przez autorkę, która w każdym z nich musiała powtórzyć tło polityczne i techniczne całej sytuacji.
Książka zaczyna się dobrze. Początkowe rozdziały układają się w historię trzymającą się chronologii. Z jednej strony opisywane są badania i analizy odkrytego Stuxneta, a z drugiej strony kontrowersje związane z irańskim programem atomowym.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety mniej więcej od połowy książki zaczynają się wielokrotne powtórzenia tych samych informacji. Kolejne rozdziały opowiadają o...
Tak, jestem tym baranem, który dał się złowić na "ło matko, bestseller, nośny temat, nagradzana dziennikarka, no musisz to mieć".
Oś komputerowa jest napisana dla kucharek, mózg mnie boli jak to czytam i muszę trzymać pamięć w stanie ciągłego resetu, bo jeszcze coś z tej "wiedzy" zapamiętam. Zwłaszcza dobijające są obrazowe porównania autorki -- (str. 238) "Stuxnet ... wysyłał ładunki bojowe, tak jak komandosi z sił specjalnych", (str. 265) "[badacz] otworzył załącznik i przejrzał raport ... spojrzenie w lufę potencjalnej cyberbroni".
Oś nuklearna (program automowy Iranu) z początku książki ujdzie w tłoku, ale koniec książki to już duże powtórzenia tego samego wymieszane z polityką i spekulacjami.
Całościowy warsztat pisarsko-dziennikarsko -- no to jest dopiero grafomania. Jeszcze kilka amerykańskich książek, a będę mógł namierzyć gdzie ci "nagradzani" dziennikarze się uczyli. To jest nudna sztanca -- mieszaj ciągle wątki, aby stworzyć nieistniejącą sensację oraz manierycznie podawaj nieistotne szczegóły (kolor marynarki, fryzura, temperatura pitej kawy),aby wykręcić ostrą wierszówkę.
W ten sposób można napisać dowolną książkę. Sensacyjny przełom w fizyce, ależ proszę "Albert był niepozornym brunetem, który tego wieczoru siedział przy swoim komputerze. Na ogół nie przesiadywał do tak późnego wieczoru, ale rzuciła go dziewczyna, a poza tym czuł, że czegoś mu brakuje we wzorze E=mc". A może nowe osiągnięcia w lotnictwie? "Orville, który na każdej potańcówce zwracał uwagę większości dziewcząt, przychodził na tę łąkę dość często, ale właśnie tego ranka trawa wydała mu się bardziej świeża". I tak dalej i tak dalej.
Jedyny pozytyw to kilka stron z opisem klasycznych awarii w krytycznej infrastrukturze.
Całościowo to glutaminian sodu dla książek. Jeśli miałaś/eś nadzieję, że to współczesna wersja Kukułczego jaja Stolla (polecam!),to ta nadzieja szybko pryśnie. Odradzam, gniot jakich mało.
Tak, jestem tym baranem, który dał się złowić na "ło matko, bestseller, nośny temat, nagradzana dziennikarka, no musisz to mieć".
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOś komputerowa jest napisana dla kucharek, mózg mnie boli jak to czytam i muszę trzymać pamięć w stanie ciągłego resetu, bo jeszcze coś z tej "wiedzy" zapamiętam. Zwłaszcza dobijające są obrazowe porównania autorki -- (str. 238) "Stuxnet ......
Ciekawy temat, który mógłby być przedstawiony w przyjemniejszej formie.
Ciekawy temat, który mógłby być przedstawiony w przyjemniejszej formie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to