Metropolita

Okładka książki Metropolita Walter Jon Williams
Okładka książki Metropolita
Walter Jon Williams Wydawnictwo: Mag Cykl: Metropolitan (tom 1) fantasy, science fiction
Metropolitan (tom 1)
Metropolitan
Mag
1998-01-01
1998-01-01
838657299X
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski

Przeczytałam, ale bez wielkiego entuzjazmu. Ot, pozycja jak dla mnie przeciętna, mająca zarówno elementy interesujące, jak i zupełnie nijakie. Zdecydowanie nie jest to pozycja obowiązkowa, ale nie jest też kompletną stratą czasu. Dla fanów opowieści kładących nacisk raczej na bohaterów, ich rozwój i interakcje między nimi niż kreację świata i twarde SF.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Super książka. Dobre tłumaczenie, które potęguje przyjemność czytania. Do ostatniej strony czułem dopaminkę kręcąca się po żyłkach. Chciałbym móc przeczytać ją pierwszy raz, jeszcze raz :-)
To tylko moje zdanie.

To tylko moje zdanie.

Jeśli komuś podobał się "Dworzec Perdido" Chiny Mieville to Metropolita też najpewniej się spodoba.
Książka po pierwsze jest bardzo dobrze napisana. Brak w niej jakiś niedociągnięć, sprzeczności czy innych błędów pisarskich. Akcja toczy się warto, momentami zwalnia, momentami przyśpiesza ale ani razu nie było efektu dłużenia się książki.

Jeśli chodzi o sam świat przedstawiony to jest to jakby skrzyżowanie si-fi z fanstatyką i stempunkiem. Tak - to może przerażać ale świat jest zbudowany bardzo rzetelnie skutkiem czego takie połączenie nie razi.
Znajdziemy zatem proste komputery, odpowiednik telewizji, a z drugiej strony powszechne jest przesyłanie wiadomości tubami powietrznymi i podróżowanie tubami pod ciśnieniem. Z jeszcze innej strony mamy magów, oraz PLAZMĘ - źródło władzy jako iż plazma zbliżona jest w swym zachowaniu do komórek macierzystych - można z niej kształtować dowolną rzecz w świecie.

Nie będę streszczał fabuły bo o tym każy może gdzieś przeczytam. Powiem na koniec może tylko, że o ile pierwsza część jest ciekawa, o tyle druga jest jeszcze lepsza i bardzoooo wciąga. Generalnie polecam.

Jeśli chodzi o sam świat...

• Science Fiction
  • Sci-Fi