Sztuka poznawania mężczyzn

Okładka książki Sztuka poznawania mężczyzn Johann Caspar Lavater
Okładka książki Sztuka poznawania mężczyzn
Johann Caspar Lavater Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: 10/17 nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
10/17
słowo/obraz terytoria
2017-10-01
2017-10-01
Krystyna Belaid

Mniejsza radość niż przy "Niebezpieczeństwach onanizmu", ale dobrze jest wiedzieć jak rozpoznać hultaja po fizjonomii. Czasem wydaje się, że niektóre ówczesne spostrzeżenia były trafne, jednak wniosek zupełnie mylny.

Kolejny reprint starego dzieła. Książka skupia się na porównaniu cech charakteru z wyglądem faceta.
Pół książki to paranaukowe banialuki, natomiast drugie pół to obrazki przykładowych "modeli mężczyzn" z opisem cech.
Książka dobra na spotkanie znajomych przy kawie. Można sobie wtedy porównać facetów do ilustracji i pożartować. Ostrzegam :) skuteczność doboru cech charakteru według tej książki jest porównywalny z tym horoskopami z tanich czasopism.

Z opisu książki: "Czyż nie jest cenną wiedzą to, że wypukłe czoło oznacza zaawansowaną głupotę, że grube wargi świadczą o lenistwie, że małe oczy zapowiadają dowcip, a orli nos zwiastuje wielkie namiętności?"

Jestem całkowitym przeciwieństwem tego opisu. Mam bardzo płaskie czoło i mądry nie jestem (a co, napisze szczerą prawdę). Mam cieniutkie i ledwo widoczne wargi i jestem bardzo leniwy. Mam dosyć małe oczy i dowcipów totalnie nie umiem opowiadać. Mam orli nos i totalny brak powodzenia u płci pięknej. 33 lata i nigdy nie byłem w związku. Także do książki radzę podchodzić z przymrużeniem oka.

Mam dużą słabość do reprintów tych staroświeckich drobiazgów, jakimi czasem raczy nas doskonałe słowo/obraz terytoria, ale to jedno nieco mnie zawiodło.
Edycja jest jak zawsze urzekająca, rycinki ślicznie reprodukowane, ale... ale z marnego autora najlepsze wydawnictwo nic nie wyciśnie. Przykro mi. Dzisiejszego czytelnika pseudonaukowe uzasadnienia znudzą, a to, co zwykle cieszy w takich książeczkach, czyli absurdy pisane kwiecistym stylem i z pełnym przekonaniem, są tu nad wyraz rzadkie. Jedyne, co mnie solidnie ubawiło, to pomysł, że zęby psują się od spania z zamkniętymi ustami, ponieważ niszczą je wapory z żołądka. Dla samych waporów z żołądka nie warto.

Muszę przyznać, zupełnie zabawna rzecz. Lavatera znam jako przyjaciela Goethego i mógł to być dość zabawny człowiek. Analiza samego siebie na podstawie swojej twarzy przeurocza.

• 2017
  • Śmieszne
  • Samodzielne
  • Coś innego
  • 2017
  • Kultura

Dodaj cytat z książki Sztuka poznawania mężczyzn