Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Elaine

Zbiór wykładów Marie-Louise von Franz wygłoszonych w Instytucie C.G. Junga w Zurichu w 1959 roku. Autorka odwołuje się w nich do oryginalnych tekstów historycznych, analizując alchemię grecką, arabską i europejską. Prace alchemików według psychologii analitycznej stanowiły poszukiwanie związku pomiędzy psychiką a materią. Dzięki temu język alchemiczny pozwala na symboliczny opis procesu indywiduacji i leczenia w psychoanalitycznej terapii. Symbole alchemiczne, jak pokazuje von Franz, nadal pojawiają się w psychice współczesnego człowieka, w jego snach i wytworach artystycznych, kompensując w ten sposób racjonalistyczny kierunek rozwoju cywilizacji zachodniej.

Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w alchemiczne prace Junga i historię zachodniej cywilizacji, a jednocześnie zawiera pogłębioną analizę znaczenia i symboliki alchemii. Jest wartościową pozycją zarówno dla czytelników zainteresowanych psychologią analityczną, jak i dla specjalistów zajmujących się jej klinicznym aspektem.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Konrad | 2018-05-09

Trudna w odbiorze, mistyczna i zawiła. Dla otwartych umysłów z pewnością interesująca.

Alexandra ZJ | 2018-02-25
Przeczytana: 20 lutego 2018

Książka dla entuzjastów psychoanalizy Junga - przynajmniej średniozaawansowanych. Polecam.

Justyna Wydra | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Oto książka, która bynajmniej nie jest do czytania. Oto książka do studiowania. Nieustannego studiowania, ponieważ można do niej wrócić – nie raz, nie dwa, a sto razy. Za każdym kolejnym podejściem odkrywając dla siebie coś nowego. „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii” Marie-Louise von Franz stanowi zapis dziewięciu wykładów, jakie autorka, bliska współpracownica Carla Gustava Junga, wygłosiła w Zurychu, w instytucie imienia swego wielkiego mentora. Wydarzenia te miały miejsce w roku 1959… Ich przesłanie nic nie straciło na aktualności! Nic stracić nie mogło. Natura ludzka jest wszak niezmienna.

Jung był szwajcarskim psychiatrą i psychologiem, uczniem, potem także oponentem Freuda (dawni przyjaciele i współpracownicy poróżnili się m.in. o panseksualizm – Jung nie zgadzał się ze słynnym freudowskim „seksem, który wszystkim rządzi”). Stworzył własną koncepcję...

| 2015-10-12
Przeczytana: październik 2015

Wydana właśnie po polsku "Alchemia" jest zapisem dziewięciu wykładów jakie Marie-Louise von Franz prowadziła dla słuchaczy C.G.Jung Institute w roku 1959... Po ponad pół wieku - podczas którego to czasu alchemia przeżyła prawdziwy renesans zainteresowania w świecie nauki - otrzymujemy do naszych rąk swoiste wprowadzenie do alchemii z punktu widzenia psychologii.

Język książki, z uwagi na wplecione w wykład dyskusje z uczestnikami i dygresje, jest bardzo żywy. Znajomość bazowych pojęć z psychologii analitycznej Junga powinna wystarczyć czytelnikowi do osiągnięcia dużej przyjemności z tej lektury. Stąd mogą po nią sięgnąć zainteresowani alchemią, a nie mający jeszcze w sobie odwagi do zmierzenia się z pracami C.G.Junga - pozycja ta jest bardzo dobrym wprowadzeniem w temat, rozbudzającym ciekawość i niosącym sporo materiału do przemyśleń.

A dlaczego w ogóle warto zajmować się czymś co kojarzy się dziś często z odległymi czasami gdzie myślenie magiczne mieszało się z nauką?

Jedną...

Marta Zagrajek | 2015-10-04
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 04 października 2015

Alchemia czyli połączenie symboliki z psychologią

Marie-Louise von Franz to szwajcarska psychoanalityk, będąca w ścisłej współpracy z Carlem Jungiem, wybitnym przedstawicielem tej dziedziny. „Alchemia – wprowadzenie do symboliki i psychologii” to pierwsze wydanie książki tej autorki wydanej w 1980 roku (rychło w czas…) – nie ma co narzekać, pozostałe jej książki w większości w ogóle nie ujrzały światła w naszym kraju, a szkoda. Marie-Louise skupiała się na analizie baśni i snów oraz alchemii, reprezentująca psychologię analityczną Carla Junga (przeciwieństwo psychoanalizy Zygmunta Freuda).

Od dawien dawna wierzono, że nasze sny znaczą coś więcej niż ich dosłowny przekład – są wyrazem naszych ukrytych pragnień (Jung) lub konfliktu na drodze id-superego (Freud). Nie bez pardonu wszędzie można znaleźć interpretacje naszych snów, a nasze babki mówiły o odwrotności ich znaczenia (pogrzeb-będzie dobrze, ślub-tragedia niechybnie się zdarzy). Lubimy wierzyć w to, że nasze majaki senne...