Marek Belka. Selfie

Wydawnictwo: StudioEMKA
Belka, NBP,
Qwerty150

Motywem przewodnim Selfie jest biografia Marka Belki; bogata, niekonwencjonalna, a równocześnie konsekwentna, osnuta wokół dwóch pasji profesora – nauki i polityki. W kolejnych rozdziałach książki mamy relację jej bohatera niesłychanie osobistą i nadzwyczaj skromną. Autor nie portretuje tylko siebie, ale też wiele osób, które spotkał na swojej rodzinnej, naukowej i politycznej drodze. Jak sam wyznaje, jego pasją jest „kolekcjonowanie ludzi” – znanych i nieznanych, zawsze jednak nietuzinkowych. Jednym i drugim poświęca wiele uwagi oraz ciepłego zainteresowania.

Jako narrator własnego losu zachowuje konsekwentnie postawę autoironiczną, zdystansowanego wobec siebie obserwatora, z szacunkiem, a często i z humorem, choć zawsze dyskretnie, kreślącego sylwetki swoich przyjaciół i współpracowników. A byli wśród nich zarówno najwyższej rangi światowi politycy i finansiści, jak i oficerowie ochrony w Iraku. Wiele w tej książce trafnych spostrzeżeń, dotyczących tak nauk ekonomicznych, polityki, jak i najbardziej osobistych relacji rodzinnych. A spaja je mądra, pogodna akceptacja życia, w tym przypadku – co nie bez znaczenia dla satysfakcji lekturowych – życia niezwykle ciekawego, toczącego się na wielu kontynentach i w okolicznościach nie każdemu dostępnych.

Marek Belka, o czym wiedzą wszyscy, którzy słyszeli jego wystąpienia, jest utalentowanym, pełnym temperamentu mówcą. Jest także, o czym przekonuje lektura jego Selfie, autorem uzdolnionym, obdarzonym językowym wyczuciem i stylistyczną inwencją.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=580

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=580

KacWal | 2019-01-03
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Bardzo ciekawy wywiad - rzeka z bardzo ciekawym człowiekiem.
Czyta się wręcz jak powieść!

301 | 2016-10-03
Przeczytana: 20 czerwca 2016

kolejna biografia trafiona

Axsiu | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Nie przypuszczałem, że biografia Marka Belki okaże się tak barwna i wciągająca. Profesor zwiedził wiele krajów m.in. ogarnięty wojną Irak i spotkał wielu światowych przywódców, ekonomistów, był członkiem czołowych instytucji ekonomicznych. Wspomina również swoje trudne czasy jako ministra finansów i wreszcie premiera RP.
Jednak najbardziej byłem ciekaw poglądów ekonomicznych autora. Profesor wykazuje jasno swoje poglądy z ogromną erudycją na temat polskiego rynku pracy, systemu podatkowego i stosunku do państwa jego obywateli. Twardo przeciwstawia się popularnym w ostatnich czasach, zwłaszcza wśród młodzieży, populistycznym poglądom na temat konieczności obniżki podatków i braku interwencji państwa.

Książka świetna i wciągająca. Chciałbym jednak przeczytać kiedyś książkę profesora Belki poświęconą w całości gospodarce dzisiejszej Polski i możliwościami jej reform. Bo można mówić różne rzeczy, ale nie sposób zaprzeczyć że jest to nasz znakomity ekonomista światowego formatu.

Bartek | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Książka znakomita. Autobiografia wybintego ekonomisty światowego formatu. Mnóstwo ciekawych historii i anegdot profesora. Podręcznik podstaw ekonomii, skrót najnowszej historii Polski, sporo ciekawych informacji nt polskiej polityki i decyzji podejmowanych w polskim rządzie. Do tego mnóstwo ciekawych opowieści z pracy w Międzynarodowych Instytucjach, odbytych podróży, historii związanych z poznaniem przez Marka Belkę światowych przywódców. Znakomita lektura. Polecam !