Koniec śmierci

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
8,13 (424 ocen i 75 opinii) Zobacz oceny
10
78
9
106
8
119
7
66
6
37
5
12
4
2
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller,który stał się wydawniczym fenomenem w USA. KSIĄŻKA LAUREATA NAGRODY HUGO. Trzeci, po „Problemie trzech ciał” i „Ciemnym lesie”, tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Pół wieku po bitwie w dniu Sądu...

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller,który stał się wydawniczym fenomenem w USA.
KSIĄŻKA LAUREATA NAGRODY HUGO.

Trzeci, po „Problemie trzech ciał” i „Ciemnym lesie”, tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”.

Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?

„Epopeja rozpoczęta »Problemem trzech ciał« kończy się majestatycznie i z rozmachem godnym pióra Frederika Pohla, Poula Andersona czy H.G. Wellsa. Wszechświat to niebezpieczna dzielnica. Przekonaj się, jak bardzo niebezpieczna… i jak życie może nadal zwyciężać”.
– David Brin

 

źródło opisu: Rebis, 2018

źródło okładki: www.rebis.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1030)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1086
Aneta | 2018-08-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Brakło słów, żeby powiedzieć jak dobrze jest przedstawiona wizja naszego (wszech)świata i człowieka, od teraz po sam kres.
"Koniec śmierci" jest zapisem prowadzonego dziennika z czasów, które mało kto, mógłby wymyślić. Wydaje mi się, że Cixin Liu po prostu nie jest rodzaju ludzkiego(he he). Myślę nawet, że umysłem przekroczył próg, oj nie, progi takiej świadomości o jakiej dotąd nikt nie śnił w swym zamyśle, ale jak sam napisał:"Ostatecznym przeznaczeniem wszystkich istot inteligentnych zawsze było dorównać wielkością swoim pomysłom."
"Koniec śmierci napisana jest zdecydowanie dla każdej osoby. Liu operując tak prostym językiem potrafi wyjaśnić najbardziej zagmatwane matematyczne i fizyczne nieścisłości, pokazując nam świat ponad Ziemią.
Nie przeczytałam jeszcze tak dobrze skonstruowanej powieści i tak dopracowanej pod względem pomysłowości.Można znaleźć w niej każdy rodzaj literatury od baśni po zagmatwaną sf, do tego ubarwioną wierszem, a wątek romantyczny otula całość osadzając...

książek: 1184
Izabela Pycio | 2018-04-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

"Życie zrobiło milowy krok, kiedy wyszło z oceanu na ląd, ale te pierwsze ryby, które wspięły się na ląd, nie były już rybami. Podobnie ludzie przestaną być ludźmi, gdy naprawdę wkroczą w kosmos i uwolnią się od Ziemi."

Niezwykła podróż czytelnicza, od pierwszej do ostatniej strony utrzymana na wysokim poziomie, angażująca nie tylko w przeżywanie fascynujących przygód bohaterów, odzwierciedlanie w wyobraźni różnorodnych barw wykreowanego świata, w tym przypadku nawet Wszechświata, ale również w naturalny, ujmujący i pobudzający sposób nakłaniająca do złożonych perspektywicznie intelektualnych wędrówek. Jestem pod wrażeniem, jak pieczołowicie, precyzyjnie i szczegółowo przemyślano mnogość aspektów przybliżanej historii, z jaką starannością odmalowano cechy gatunku ludzkiego, jego zalety i wady, siłę i słabości, pęd ku wiedzy i śmiałość w snuciu wizji, jednocześnie skłonność do destrukcji i unicestwienia.

Spoglądamy na Wszechświat w skali mikro, podążając za myślami i postawami...

książek: 577
Maciek | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2018

No i przeczytane.
Trochę szkoda, bo zżyłem się ze Wspomnieniami o przeszłości ziemi i finał trylogii trochę mnie zasmucił, z drugiej strony mam wrażenie, że gdyby Cixin Liu projektował domy, to były by one niezwykle przemyślane i funkcjonalne, jednak problem w tym, że przy całej swojej zmyślności były by też niemożebnie brzydkie i powtarzalne.
Jednym słowem wszystkie zarzuty jakie miałem do pierwszych dwóch tomów (z naciskiem na drugi) mają swoje odpowiedniki również w "Końcu śmierci" bo tak:
Patos jakby szesnastolatek pisał ? jest. Płaskość bohaterów? obecna!. Rozwlekłość akcji? a jakże! prostota relacji międzyludzkich? głupie pytanie ...
Chyba nikt nie powiedział panu Cixinowi, że epickość i nuda to nie są synonimy i tej pierwszej nie mierzy się ilością zapisanych stron a rozmach to nie to samo co zadęcie. Pomimo tego, jak wspomniałem na początku zżyłem się z sagą i uważam, że ma całkiem sporo momentów wybitnych - a przecież życie to są chwile - jak śpiewał bard z Podlasia....

książek: 2106
Wojciech Gołębiewski | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Długo przeze mnie oczekiwana trzecia część trylogii.
Z recenzji Mateusza Ucińskiego na:
http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,23224242,koniec-smierci-czyli-poczatek-nowej-ery-wedlug-cixin-liu.html

".....Cixin Liu najlepiej udało się wyjść poza granice swoistego, gatunkowego getta, łącząc fantastykę, techno thriller z zagadnieniami naukowymi...."

Nie tylko naukowymi, bo poruszane liczne kwestie filozoficzne, psychologiczne, socjologiczne etc w dodatku nawiązujące do historii ludzkości podnoszą rangę książki do arcydzieła.
Cała recenzja warta przeczytania, a ja w końcu zdecydowałem się z niej ściągnąć bardzo dobre streszczenie, bo jest pomocne po miesiącach przerwy w lekturze (oczekiwanie na ten tom):

"....Trylogia "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" rozpoczyna się w Chinach roku 1967. Szaleje rewolucja kulturalna uderzająca przede wszystkim w elity intelektualne tego kraju. Ye Wenjie, młoda astrofizyczka, jest świadkiem...

książek: 473
księgozbiór | 2018-11-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2018

Wreszcie przyszedł ten moment, kiedy to mogę się cieszyć z ukończenia jednej z najlepszych trylogii sci-fi jakie dane mi było poznać. Wszystkich którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tym dziełem chińskiej literatury, zapraszam do recenzji „Problemu trzech ciał” i „Ciemnego lasu”, natomiast pozostałych nielicznych do recenzji ostatniego tomu cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”

Aby nie psuć nikomu radości z odkrywania zawiłej i pełnej zwrotów fabuły, przypomnę tym co „Ciemny Las” mają już dawno za sobą, to co najistotniejsze.
Ziemia nie zdołała uniknąć spotkania z przybyszami z kosmosu, ale dzięki szantażowi powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris, stworzyła prowizoryczny, ale jak się okazało dosyć trwały pokój i równowagę między dwoma cywilizacjami. Teoretycznie wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku. Dzięki nietypowej symbiozie Ziemianie i Trisolianie przeżywają potężny wzrost cywilizacyjny i kulturowy. Oczywiście nic nie może wiecznie trwać, tak i w...

książek: 5200
Wkp | 2018-03-29

KONIEC WSPOMNIENIA O PRZESZŁOŚCI ZIEMI

Od chwili, kiedy przeczytałem pierwszy tom trylogii "Wspomnienie o przeszłości Ziemi", każda kolejna część - oczywiście jeśli nie liczyć nowych książek moich ulubionych autorów - była przeze mnie chyba najbardziej wyczekiwaną premierą fantastyczną. Nic w tym dziwnego, powieść zachwyciła mnie, jak rzadko które współczesne dzieło z tego gatunku, zarówno pod względem samej treści, jak i wykonania. Oczekiwania, co do finału miałem wielkie, ale na szczęście "Koniec śmierci" sprostał im w zupełności, dostarczając niesamowitej rozrywki na najwyższym poziomie.

Minęło pół wieku od bitwy w Dniu Sądu Ostatecznego. Kosmici wciąż nie opanowali jeszcze Ziemi, tymczasem Ziemianie osiągnęli niesamowity dobrobyt dzięki trisolariańskiej wiedzy. Co więcej Trisolarianie najwyraźniej nadają się dobrze do wspólnego działania, bo współpraca obu stron nadal dobrze się układa. Czy coś może zagrozić obecnemu stanowi rzeczy? Kiedy wybudzona zostaje Cheng Xin, która...

książek: 710
Jonasz | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Fenomenalne zakończenie trologii „Wspomnienie o przyszłości Ziemi” Cixin Liu.
Nie mogąc się doczekac na polskie tłumaczenie (zapowiedziane na maj 2018) zdecydowałem się przeczytać w angielskim tłumaczeniu. „Koniec śmierci” (Death’s End) w swej objętości jest sumarycznie niemal równe dwóm pierwszym tomom. W angielskim tłumaczeniu ponad 600 stron, które w polszczyźnie przekroczą zapewne objętość 900 stron.
Niewiele można powiedzieć o wydarzeniach rozgrywających przez kolejne setki lat od nawiązania kontaktu z trysolariańską cywilizacją, bez ujawnienia treści. Powstrzymam się więc od tego ograniczając się do oceny. I tu podopbnie jak w przyapdku „problemu trzech ciał” oraz „Ciemnego lasu”, mamy doczyniena z arcydziełem gatunku SF. Autor z równą biegłością posługuje sie współczesną fizyką jak i socjologia i psychologią. Podejmuje także dyskusję w temacie wolności do prowadzenia badań naukowych.
Lektura na równi wymagająca co i satysfakcjonująca.

Brakuje gwiazdek. 10 nie oddaje...

książek: 1375
Anika | 2018-09-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2018

Imponujące zakończenie trylogii pt. "Wspomnienie o przeszłości Ziemi". Autor zadziwia wyobraźnią, a jego wizja wszechświata może oszołomić czytelnika. Wielkie brawa!

książek: 251
Michał | 2018-05-26
Przeczytana: 24 maja 2018

Zimna wojna nie może trwać wiecznie…
To nie było typowe domknięcie cyklu. Nie, to nie byłoby w stylu Liu, dać kilka prostych odpowiedzi i zakończyć rozpoczęte wątki. Zamiast tego autor przenosi na nowy grunt zapomniane pomysły, modyfikuje znane schematy, które w innych warunkach znalazły świetne zastosowanie, dzięki czemu uprawdopodobnia przyszłe rozwiązania. „Koniec śmierci” to jednak przede wszystkim skondensowana dawka teorii i hipotez astrofizycznych. Mamy fascynujące przejście od fal elektromagnetycznych, przez fale grawitacyjne i neutrina, aż do promieniowania kwantowego. Jest mile widziana w literaturze gatunkowej teoria strun, zabawa wymiarami, rozwinięcie problemu czarnych dziur i antymaterii, napęd krzywiznowy…
Pomysły sypią się jak z rękawa, nakręcane rozwojem technologicznym, na moment zjawiskowo przełamane chińską baśnią. Mimo iż Liu nagina większość praw fizyki, wszystko z grubsza tworzy logiczną całość. Potknięć jest niewiele, jedynie sam epilog wymknął się już chyba...

książek: 8492
Beata | 2018-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Wyłącznie kapitalne pomysły naukowe ratują tę książkę (i "Gwiaździsta noc" van Gogha). Językowo jest bardzo słabo, a chwilami patetycznie, postaci słabiutko wykreowane, główna bohaterka nie rozwija się, nie uczy się dzięki doświadczeniom i w związku z tym irytuje straszliwie. W ogóle z indywidualizmem autor ma kłopot, cała ludzkość karnie robi to, co jej się nakaże, nikt się nie jakoś specjalnie nie wyłamuje, a jak jeden się zbuntował, to go szybciutko zapakowano do hibernatora. Zero kontrowersji, zero różnorodności. Konstrukcyjnie "Koniec śmierci" nie jest typową powieścią, przypomina raczej pozycję z pogranicza kroniki i książki popularnonaukowej, z lekko tylko sfabularyzowanymi rozdziałami. Fabularnie jest nie najlepiej, kilka razy autor używa deus ex machina, by w ogóle móc kontynuować opowieść. Ale za to jest wyobraźnia, rozmach, n-wymiarowa fizyka, czarne dziury, śmiała hipoteza nt. Wszechświata, pięknie opowiedziana baśń jako część składowa książki. Autor zdecydowanie...

zobacz kolejne z 1020 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
„Koniec śmierci“ Cixin Liu - przeczytaj fragment

Finałowy tom cenionej wśród czytelników i krytyków trylogii pióra Cixin Liu trafi do księgarń za kilka dni. Ale już dziś macie okazję przeczytać fragment powieści. Z okazji premiery przygotowaliśmy też konkurs, w którym do wygrania są trzy komplety książek z tego cyklu!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd