Koniec śmierci

Nominacja w plebiscycie 2018
Cixin Liu Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
死神永生 (Death's End)
2018-04-03
2018-04-03
Data 1. wydania:
2016-09-20
Andrzej Jankowski
Rebis
fantastyka gra komputerowa literatura chińska naukowiec niebezpieczeństwo podróż w czasie i przestrzeni rywalizacja science fiction walka o władzę wirtualna rzeczywistość wyścig z czasem zabójstwo

Warto przeczytać całą serię. Bardzo interesująca koncepcja wszechświata i życia w nim.
Niedosyt pozostawia zakończenie, zbyt odje

Poznajemy nową bohaterkę, Cheng Xin, która podobnie jak Luo Ji brała udział w tajnym programie, mającym za zadanie chronić Ziemię przed Trisolarianami. Podczas projektu "Klatka schodowa" wysłała w kosmos mózg Yun Tianminga na spotkanie z Trisolarianami. Jednak jej historia trwa dłużej niż Luo. Poprzez hibernacje Cheng Xin "przeżywa" wraz z ludzkością najważniejsze momenty....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety trzecia część utrzymuje poziom drugiej części.
Jeśli komuś podobała się pierwsza część, nie powinien sięgać po drugą i trzecią. Jeśli komuś nie podobała się pierwsza cześć, to spodobają się dwie kolejne.

Nie czytałam jeszcze książki, która tak głośno krzyczałaby, że wolałaby być zbiorem opowiadań. Ta powieść to popis kosmicznej wyobraźni autora. Pod tym względem zdecydowanie przebija swoje poprzedniczki. Nagromadzenie fascynujących idei sprawiło, że ponownie zaczęłam się interesować astrobiologią i napełniło moją głowę nowymi pomysłami, a to już spore osiągnięcie. Właśnie...

Zdecydowanie najlepsza część trylogii Wpatrujących Się W Ścianę (określenie moje). Autor przestał ograniczać swoją fantazję i dostaliśmy coś niesamowitego. Konglomerat rozwiniętych współczesnych teorii naukowych (teoria strun, teoria fal grawitacyjnych), socjologicznej, filozoficznej i apokaliptycznej wizji zachowań przy kontakcie z innymi cywilizacjami. A w końcu...

Trochę przegadane (środek nawet dość mocno), ale zakończenie takie, że zapomniałem o wszystkich wadach książki. Warto było się przebić przez grubaśny tom, żeby coś takiego przeczytać. Jestem bardzo zadowolony.

Tom kończący cała trylogię (jednak nie historię) autorstwa Pana Liu. Zdecydowanie najdłuższa z całego cyklu, ale w związku ze znacznym przyspieszeniem akcji (miałem wrażenie, że już z większym naciskiem na fantastykę niż naukę) nie dało się tego odczuć. Całość czytało się bardzo dobrze, wydaje mi się, że nawet brak znajomości poprzednich części nie utrudniałby w jakiś...

Ostatnia część moim zdaniem najciekawsza ale też trzeba zważać na to, że autor kompletnie popłynął w stronę fantasy.
Ogólnie uważam, że ten wszechświat jest za duży i żeby się to jakoś spinało autor musiał dodać wiele wątków pobocznych, które nie mają większego znaczenia dla głównych postaci.
W ostateczności cały cykl mi się podobał i miło spędziłem czas.

Już wiemy, że nie jesteśmy sami we wszechświecie i wiemy, że zdradzenie położenia Ziemi jest równoznaczne z zagładą Układu Słonecznego. Jakich wyborów dokonają bohaterowie „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”?
Pierwsza część trylogii była świetna, druga była refleksyjna i bardzo dobra, ale trzecia to petarda. To najlepsza książka z tych, które przeczytałam. Polecam!

Ogólnie dobra lektura, bardzo ciekawy pomysł, ale jest kilka minusów. Niektóre wątki uważam za zupełnie niepotrzebne (nie wnoszą praktycznie nic do całości). Autor chyba nie do końca ogarnął rozmach swojego pomysłu, być może niektóre postaci są lekko niedopracowane... ale ogólnie warto przeczytać, chce się wiedzieć co będzie w kolejnych rozdziałach.

Dyskusje

1 293