Struktura iki

Tłumaczenie: Henryk Lipszyc
Wydawnictwo: Karakter
filozofia, etyka
Edunia

Jedna z najważniejszych książek poświęconych estetyce japońskiej, opublikowana po raz pierwszy w 1930 roku. Brawurowa próba uchwycenia i opisu specyficznej, istniejącej tylko w Japonii kategorii estetycznej, której nie sposób oddać za pomocą pojedynczych znanych w Europie pojęć. Pisząc o iki, autor analizuje bardzo wiele aspektów życia – od uczuciowości i mentalności po sztukę, estetykę wnętrz, architekturę i stroje.

Esej na temat iki można również czytać jako traktat o przekładalności języków i kultur – a lektura precyzyjnego, wyczulonego na każdy niuans tłumaczenia Henryka Lipszyca czyni z tej lektury wielką przyjemność.

Shūzō Kuki (1888-1941) japoński filozof. W latach 1921-1929 przebywał w Niemczech i Francji, gdzie poznał Henri Bergsona i uczęszczał na wykłady Edmunda Husserla i Martina Heideggera. Autor kilku książek poświęconych filozofii i estetyce, z których najgłośniejszą jest właśnie „Struktura iki”.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/struktura-iki

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/struktura-iki

książek: 1923
Ola | 2019-08-02
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2019

Cóż... bardzo trudno było mi przełknąć "Strukturę iki". "Księga herbaty" i "Pochwała cienia", wydane w tej serii, zrobiły na mnie ogromne wrażenie i rozbudziły apetyt na więcej. Piękne wydanie i wcześniejsze doświadczenia sprawiły, że moje oczekiwania były bardzo wygórowane w stosunku do tej książki. I okazało się, oczywiście, że oczekiwania w stosunku do książek to nie jest zbyt rozsądne podejście, ponieważ utrudniają odbiór kolejnych. I tak stało się tym przypadku. Głównym odczuciem po lekturze jest rozczarowanie... Dlatego, że oczekiwałam stylu podobnego jak we wcześniej wymienionych książkach, poetyckiego i subtelnego sposobu snucia rozważań, a potłukłam się o pseudofilozoficzne wypociny, mocno przeintelektualizowane stworki, w których autor, w moim odczuciu, zdecydowanie nie potrafił opowiedzieć o tym, co było głównym tematem książki. A im dalej, tym było gorzej. Czytałam coraz bardziej poirytowana i rozczarowana. Hm... źle wyszłam na dobrym nastawieniu, a szkoda, bo...

tomasz | 2019-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2019

Co się stanie, kiedy zechcemy ukazać nie ducha czy smak właściwie nieprzekładalnego zjawiska zwanego "iki", a jego (jak w tytule) s t r u k t u r ę? Kiedy wejdziemy w sferę intymną Japończyków i nazwiemy ją pretensjonalnie innoodniesieniowością. Kiedy zaczytani trzema europejskimi H: Heglem, Heideggerem i Husserlem, przy pomocy zniewalająco zawikłanego apparatusu fenomenologii hermeneutycznej (czy też na odwrót, hermeneutyki fenomenologicznej, konia z rzędem temu, kto to odróżni), spróbujemy wykazać wyższość eleganckiej, hardej i podszytej wyrzeczeniem idealistycznego arealizmu kultury Wschodu nad prostacką kulturą Zachodu, nie zrezygnowawszy uprzednio z filozofii i pojęć wziętych żywcem z tej drugiej i służących do pognębienia tej pierwszej w akcie dzielenia włosa na czworo?

Dostaniemy na przykład wpisanie "iki" i innych pojęć pokrewnych w "elegancki" prostopadłościan-diagram mający zilustrować, uczynić wyraźnym i rzekomo naukowym -- no właśnie -- nie wiadomo do końca,...

ZCYKLU | 2018-08-25
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Choć do opisu "Struktury iki" należałoby używać określeń: „traktat”, „rozprawa”, to jest ona tekstem napisanym językiem nieakademickim. Jednocześnie spełnia przy tym warunki naukowości. To wielka zaleta książki, która ma przecież w założeniu wyjaśniać i tłumaczyć, a nie gmatwać i epatować masą odniesień filozoficznych. Tak się jednak składa, że Shūzō Kuki znalazł sposób, żeby jasno oświetlić tę skomplikowaną kwestię, tak żeby subtelność iki dostrzegł czytelnik z Zachodu.
Więcej w recenzji: http://zcyklu.pl/na-czasie/643/Uchwycic-ulotne

bellson | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Mam problem z filozoficzno-rozprawową formą niektórych tytułów, i "Struktura iki" niestety pogłębiła we mnie to wrażenie. Mimo, że interesuje mnie to zagadnienie, bardzo chciałam poczuć i zrozumieć "ducha iki", to pogłębiona analiza tego zjawiska i filozoficzne zabiegi niestety utrudniły tylko lekturę. Zamiast opisów i wyjaśnień, dostałam esej rozpisany bardzo technicznie, strukturalnie, nie zaś ideowo.

abel | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, Nieznane lądy
Przeczytana: 16 maja 2018

"Jaki rodzaj pasków najlepiej oddaje iki?" - zakochałem się w tym zdaniu i w tej książce!

Gin | 2018-03-16

Wydawać by się mogło, że to dość hermetyczna publikacja, tylko dla osób zainteresowanych japońską estetyką i skłonnych przebrnąć przez teoretyczne rozważania pana Kukiego o nieprzekładalności kultury, opatrzone licznymi odwołaniami do zachodnich filozofów i języków. Brzmi jak coś, w czym przeciętny czytelnik się nie odnajdzie. Uważam jednak, że to lektura otwierająca oczy. Pozwala poznać inną kulturę od strony bardzo intymnej, bo relacji damsko-męskich, kanonów piękna i atrakcyjności. Jednocześnie skłania do refleksji nad tym, czy są one wciąż aktualne oraz możliwe do wdrożenia w kulturze zachodniej.

Ja bym nie miała nic przeciwko, gdyby na Zachodzie znalazło się trochę więcej miejsca dla iki, wraz z jego zalotnością powabem, hardością i wyrzeczeniem. Świat byłby troszkę piękniejszy.

Więcej o tym, jak być atrakcyjnym w Japonii :) https://azjatyckapolka.wordpress.com/2018/03/16/shuzo-kuki-struktura-iki/

Dociekliwy_Kotek | 2018-02-24
Przeczytana: luty 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Karakter ostatnio rozpieszcza nas przedrukami z bardzo przyzwoitej - i zapewne już niedostępnej - antologii estetyki japońskiej w redakcji Wilkoszewskiej. A to "Księga herbaty", a to "Pochwała cienia" - rzeczywiście z takiej śmietanki brakowało "Struktury iki".

Proszę jednak nie dać się zwieść tą "śmietanką" - to jest ciężka książka. Kuki Shuzo był filozofem i jego esej taki właśnie jest - filozoficzny, z potężnym "aparatem" analizy w bardzo europejskim stylu.
O iki pisze w kontekście zachowania, emocji, projektowania wnętrz czy ubiorów, powołując się głownie na przykłady literackie, ale nawet dla zapalonego japonofila wywody o głębokim sensie iki w pasiastych kimonach może być męczące.

Jeśli zatem ktoś z łaskawych Czytelników zamierza książeczkę nabyć, a zniechęciło go moje marudzenie, proszę porzucić obawy. "Struktura iki" nawet nieprzeczytana jest piękną typograficzną pracą i na półce prezentuje się godnie, chociaż może skromnie (całość nie ma niecałe 130 stron). Dobre i...

tomasz_dobro | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

przeczytane, ale co to jest iki nadal nie wiem. autor chyba też nie.
czy paski pionowe są bardziej iki od pasków poziomych ?