Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic

Tłumaczenie: Saba Zuzanna Litwińska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Economic Naturalist
978-83-08-04393-6
ekonomia
Inne
Ewa

Przekonaj się co decyduje zamiast Ciebie. Książka Franka pokazuje, że gdy każesz studentom rozejrzeć się wokół, potrafią dostrzec bardzo ciekawe rzeczy. Okazuje się, że podstawowe założenia ekonomii dostarczają przekonywujących wyjaśnień dla naszych działań i ich rezultatów. To wspaniała metoda nauczania tego przedmiotu. Prawdę mówiąc, bardzo przydatna jako poprawka dla reszty nas,...

Przekonaj się co decyduje zamiast Ciebie.

Książka Franka pokazuje, że gdy każesz studentom rozejrzeć się wokół, potrafią dostrzec bardzo ciekawe rzeczy. Okazuje się, że podstawowe założenia ekonomii dostarczają przekonywujących wyjaśnień dla naszych działań i ich rezultatów. To wspaniała metoda nauczania tego przedmiotu. Prawdę mówiąc, bardzo przydatna jako poprawka dla reszty nas, ekonomistów.

Robert Solow, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Dlaczego mleko sprzedawane jest w prostokątnych opakowaniach, a coca-cola w cylindrycznych? Co sprawia, że w niektórych krajach jajka o białych skorupkach są droższe niż te brązowe? Czemu służą zamki w drzwiach sklepów czynnych przez całą dobę? Z jakiej przyczyny nowojorskie taksówki są żółte? Dlaczego na monetach znane osoby są portretowane z profilu, a na banknotach en face? Z jakiego powodu guziki w ubraniach męskich są po prawej, a w kobiecych po lewej stronie? I co decyduje o tym, że modelki zarabiają o wiele więcej niż modele?

Życie jest pełne zagadek i paradoksów, które wbrew pozorom mają bardzo racjonalne przyczyny! Znany profesor ekonomii oraz jego studenci tropią absurdy codzienności i znajdują dla nich zaskakujące naukowe wyjaśnienia. Oto najlepszy kurs ekonomii dla żółtodziobów. Całość dodatkowo uatrakcyjniają czarno-białe zdjęcia i humorystyczne rysunki.

Kazik | 2012-04-21
Na półkach: Przeczytane, Do nauki
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Jeżeli do orientowania się w ekonomii nie trzeba studiów, tylko znajomości kilku podstawowych praw i odrobiny zdrowego rozsądku (tak, no nie wiem, na poziomie dość rozgarniętej wrony, potrafiącej bez problemu złożyć kilka faktów do kupy), to ja może rzucę szkołę i zacznę grać na giełdzie.
Tego właśnie nauczyłam się z tej książki.

Pomysł był dobry. Zebrać kilkadziesiąt pytań dotyczących otaczającego nas świata i na zasadzie "ucząc przez wyjaśnianie przykładów" wyrobić w czytelniku umiejętność analizowania rzeczywistości z ekonomicznego punku widzenia, czyniąc go tym samym bardziej świadomym mechanizmów, o których nie miał dotychczas pojęcia.

Niestety, wyszło kiepsko. Na przytłaczającą większość pytań można odpowiedzieć po samym ich przeczytaniu (np. "Dlaczego niemożliwe jest znalezienie wolnego pokoju hotelowego pokoju w mieście, w którym odbywają się właśnie wielkie krajowe zawody w rugby Super Bowl?" czy "Dlaczego wiśnie i czereśnie na drzewach w parkach publicznych są zjadane...

Hubert | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Ten sympatycznej książeczce ostro się od Was oberwało - a przyczyną tego jest, jak się domyślam, mylący podtytuł. Bo chociaż o ekonomię tutaj chodzi, to jednak ekonomię w zupełnie innym ujęciu aniżeil to, z którym stykamy się na wykładach w uniwersyteckich salach i książkach Smitha, Freiedmana czy Keynesa.

Rober H. Frank próbuje pokazać w jaki sposób pewne aspekty życia wyglądają tak, a nie inaczej tłumacząc to przy pomocy różnych teoryjek krążących gdzieś tam na obrzeżach Poważnej Nauki o nazwie Ekonomia. Wszystko w formie pytań i odpowiedzi, przy czym odpowiedź na większość z nich można streścić pięcioma słowami: "bo tak się opłaca bardziej".

Dowiadujemy się m.in. dlaczego opakowania płyt DVD i CD wyglądają inaczej, dlaczego ubrania męskie i żeńskie zapinają się inaczej (guziki z różnych stron), jak zamówić kawę, które istnieje w ofercie, ale nie znajduje się menu w Starbucksie (ciekawe, czy w Polsce też działa?), dlaczego istnieją wypożyczalnie sukien ślubnych, ale nie ma...

Katka | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

"Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?" to książka traktująca o ekonomii poprzez prosty, przystępny każdemu język. Nie powinno się jednak patrzeć na nią jak na książkę "na studia". Porusza ona zagadnienia ekonomiczne, ale jest to ekonomia codzienna, którą możemy zaobserwować dookoła siebie.
Każdy rozdział zaczyna się wprowadzeniem w jakieś "prawo ekonomii", a następnie zadawane są pytania z życia codziennego. Autor próbuje wytłumaczyć nam dlaczego jest tak a nie inaczej. Książka zmusza do zastanowienia się nad otaczającym nas światem. Jeśli interesujące wydaje Ci się:
"Dlaczego światło zapala się, gdy otwieramy lodówkę, a nie zapala się kiedy otwieramy zamrażarkę? Dlaczego telefony komórkowe sprzedaje się za funta, podczas gdy zapasowa bateria do tegoż telefonu kosztuje 19.99? Dlaczego za niektóre usługi zostawiamy napiwki, a za inne nie? Dlaczego linie lotnicze liczą sobie znacznie więcej za bilety kupione w ostatniej chwili, podczas gdy teatry londyńskie postępują...

Juri | 2013-07-21

Oceny tej książki bardzo cierpią z powodu decyzji wydawcy o umieszczeniu na okładce takiego a nie innego quasitłumaczenia tytułu boldem. Sądząc po komentarzach, wielu spodziewało się podręcznika ekonomii, który przydałby się na studiach. Nic bardziej mylnego.
Autor chce jedynie przedstawić wpływ czynników ekonomicznych na otaczający nas świat. Za przykłady służą typowe tajemnice dnia codziennego. Wiele pytań zawartych w książce to pytania jednocześnie z pozoru głupie, na które jednak trudno znaleźć odpowiedź. Po lekturze okazuje się, że nic nie jest takie oczywiste, a ogólnikowych odpowiedzi można się domyślić, pamiętając o pewnych prawach rządzących światem, które autor stara się czytelnikom uzmysłowić.
Ta książka nie próbuje na nowo odkryć Ameryki ani uczynić czytelnika wszystkowiedzącym. Natomiast po jej przeczytaniu, gdy ktoś przykładowo zapyta dlaczego dany towar transportuje się w Europie TIRami, zamiast koleją, to zarys odpowiedzi będzie oczywisty: Z jakiegoś powodu jest to...

Dominik T | 2014-08-16
Przeczytana: lipiec 2014

Tą książkę dobrze si szybko się czyta, zasada opisywania pewnych zjawisk na przykładach z życia wziętych jest świetna dla przyswajania ekonomicznych prawideł. Natomiast nie jest to żadne kompendium, studentom ekonomii raczej na nic się nie zda (jest zbyt powierzchowna) - polecam ją za to wszystkim laikom, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć o pewnych mechanizmach rynku i zasadach ekonomii, które mają duży wpływ na nasze portfele, a które niekoniecznie sobie uświadamiamy.
Oczywiście niektóre przykłady są mocno naciągane i doszukiwanie się w każdym elemencie życia przyczyn ekonomicznych zaczyna drażnić - im dłużej się czyta tę książkę. Niemniej jednak właśnie dzięki tym przykładom książka jest dobrze przyswajalna i lekka w lekturze.

Magdalena Nowakowska | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Ekonomia może być fajna – z takiego założenia wychodzi Robert Frank, wykładowca uniwersytecki, i założenie to wprowadza w życie. Książka Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic pokazuje, że do zrozumienia ekonomii nie potrzebujemy wiedzy pojęciowej i matematycznej, ale zmysłu obserwacji i uruchomienia procesów logicznego myślenia.
Na książkę składają się pytania z zakresu codziennych zjawisk, które przyjmujemy za oczywiste, a przecież niekoniecznie takie są. Wyjaśnieniem i odpowiedzią jest ekonomia. To, dlaczego niektóre działania wyglądają tak, a inne inaczej, jakie są motywy kształtu butelek i opakowań na mleko, dlaczego w Japonii wydaje się więcej na wesela niż w krajach zachodnich, czy dlaczego niektórzy płacą za towary mniej niż inni – to tylko niektóre z omówionych problemów. Dzięki książce Franka czytelnik zaczyna uważniej obserwować otoczenie i szukać takich problemów, a następnie ich rozwiązania – w większości ekonomicznego, ale czasem także...

Patrycja Dubas | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

W jaki sposób pytania o rzeczy, mogłoby się wydawać oczywiste, można odpowiedzieć wkładając w to ekonomię?! Można? Oczywiście. Książka pełna ciekawych anegdot i zaskakujących niekiedy porównań. Na niektóre pytania zadane w książce nie przypuszczałam, że może mieć aż tak duży wpływ ekonomia.

pdp | 2015-01-10

Polecam wszystkim zainteresowanym ekonomią jako książkę "do poduchy". Polecam też tym, którzy nic o ekonomii nie wiedzą, gdyż książka ta jest bardzo prosta pod względem językowym i jest też ciekawą wycieczką intelektualną, pokazująca nieszablonowe spojrzenia na z pozoru błahe sprawy.

Forma krótkich esejów sprawia, że przyjemnie się ją czyta w podróży choćby w tramwaju czy metrze, czekając na ugotownie ryżu etc. W prosty sposób autor wykłada podstawowe zagadnienia ekonomii z którą stykamy się na codzień często nieświadomie. Mnie samego mimo, że jest lekką bardzo rozwinęła, mam teraz nowe spojrzenie na wiele kwestii dotyczących moich decyzji, a także tego czym kierują się ludzie dookoła.

Dla niektórych męczące mogą być dziesiątki przykładów tego samego ekonomicznego prawa, jednak mi to przypadło do gustu bo pomogło utrwalić sobie ważne kwestie. Spodobały mi się też nieszablonowe pytania i często zaskakujące odpowiedzi. Zdarzało się, że autor czasem ograniczał się do ekonomicznego...

Witek | 2014-11-03

Dziwią mnie tak niskie oceny, książka jest bardzo dobra i w stu procentach sprawdza się jako to, czym miała być - wyjaśnia podstawowe zależności z ekonomii (czasem w prostszy, czasem w bardziej zawiły sposób) i nie jest podręcznikiem - bo nie takie było zamierzenie.

Bardzo dobrze pokazuje, dlaczego miejsce mają sytuacje na pierwszy rzut oka pozbawione sensu (np. sytuacja z handlarzami lodów na plaży, która chyba była tutaj opisana), jednak dające się wytłumaczyć dzięki prawom ekonomii.

Najbardziej spodobał mi się rozdział o stosunkach międzyludzkich, który też wyjaśnia bardzo wiele zjawisk z dziedziny psychologii za pomocą praw ekonomicznych.

Lekturę polecam każdemu zwłaszcza, że książkę czyta się bardzo szybko i można zaczynać wyrywkowo od dosłownie każdego jej fragmentu.

PS. To wszystko piszę jako student ostatniego roku ekonomii.

Z_błyskiem_w_oku | 2014-04-26

Profesor ekonomii o zjawiskach dnia codziennego. Forma książki to ciekawe pytania, do których zadawania zachęcał swoich studentów. Odpowiedzi pozwalają inaczej popatrzeć na nasze codzienne otoczenie, rozpocząć ciekawą rozmowę w towarzystwie lub pomóc w rozmowie z dociekliwymi dziećmi. "Dlaczego wszystkie taksówki w Nowym Jorku są żółte?", " dlaczego baterie są droższe niż telefony?", "czy darmowe dolewki opłacają się restauracjom?", "dlaczego gdy dzielimy rachunek z innymi, zjadamy więcej?",... "czemu łatwiej znaleźć partnera, gdy się już go ma?". Książka na luźne popołudnie.