Moralność pani Piontek

Wydawnictwo: Edipresse Polska S.A.

Gertruda Poniatowska, de domo Piontek, to ekscentryczna kobieta, harpia i pirania, od której chcą trzymać się z daleka wszyscy ci, których ona sama chciałaby mieć blisko. Wszystko w jej życiu przebiega zgodnie z założonym planem. Augustyn Poniatowski to jej ukochany 35-letni syn. Gertruda już dawno obiecała sobie, że nigdy nie pozwoli na to, aby usidliła go jakaś "lafirynda". O, nie! Zbyt dużo w niego zainwestowała. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli w dniu, kiedy Augustyn podejmuje desperacką decyzję i wyprowadza się od apodyktycznej mamusi...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: https://kiosk.ruch.com.pl/products/bestsellery-na-obcasach-41851x-4-17

Perzka | 2015-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2015

Gertruda Poniatowska z domu Piontek to cała kwintesencja powieści Pani Magdy. „Upiorna mamuśka, harpia, pirania” jak o niej mówił syn Augustyn, potrafiła każdemu zajść za skórę.
Wszędzie było jej pełno, we wszystko się wtrącała, wszędzie ją „mąszeri” (jej ulubione słówko) można było usłyszeć, każdy musiał bez dyskusji spełniać jej polecenia. Uwielbiała pić kawkę ze swoich markowych filiżanek, miała całą garderobę butów, każdą parę na inna okazję, nawet te z czerwona podeszwą na własny pogrzeb.
Jej mąż spokojny Romuald, marzył o spokoju, wypiciu kawy ze zwykłego kubka i poczytaniu zwykłej powieści, a nie tylko książek noblistów, tak jak to czyniła jego żona.
Na końcu syn, Augustyn, który jako już dorosły lekarz ginekolog potrafił przeciwstawić się mamusi i wyprowadził się z domu.
„Moralność pani Piontek” to przezabawna powieść. Pomysły Trudzi Piontek zaskakiwały mnie i bardzo śmieszyły. Cała jej postać jest w ogóle wyjątkowa. Raz wkurzająca, a znowu po kilku stronach...

Joanna | 2015-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2015

Napisana z dużą dawką humoru powieść poruszająca odwieczny problem jakim jest konflikt pokoleń między rodzicami a ich dorosłymi już dziećmi. W przypadku głównej bohaterki na plan pierwszy plasuje się egoizm i manipulacja zamiast podejmowania dialogu dążącego do kompromisu , szczerości wobec najbliższych. Do wykreowanego obrazu dochodzą liczne dziwactwa jej zachowania wynikające z nieudolnych prób zmiany swojego statusu społecznego oraz zatuszowania prawdy o swoim pochodzeniu. Opisanie tego pięknym lekkim piórem Autorki czyni powieść humorystyczną .
Jednak prawdziwą moralność pani Piontek poznaje czytelnik z chwilą odkrycia jej sekretu.
Mądra, życiowa książka o współczesnym pokoleniu 30. i ich rodzicach.

Książniczka | 2017-07-03

Gertruda Poniatowska, z domu Piontek, to naprawdę koszmarna postać. Zarozumiała snobka, manipulująca całym otoczeniem, egoistka, kobieta potwornie irytująca i toksyczna dla swoich bliskich. Jej mąż i dorosły syn nieustannie są ofiarami jej knowań, stłamszonymi i zahukanymi.

Ta opowieść jest jednocześnie drażniąca i zabawna. Jest lekka, ale do momentu, kiedy zacznie się robić poważniej... Trudzia ma bowiem tajemnicę, którą usilnie kryje przed rodziną, dla ich dobra, by oszczędzić im zmartwień. I nagle okazuje się, że ta baba z piekła rodem nagle zyskuje w naszych oczach, że ma też odrobinę ludzkie serce. I oprócz niechęci może też budzić współczucie i sympatię.

"Moralność pani Piontek" to pozornie lekka i błaha historia. Jednak ja dostrzegłam w niej coś więcej, czego i Wam życzę.

Kiwi_Agnik | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Lekka, łatwa i przyjemna książka, przy czym trywialna i do bólu przewidywalna.
Bohaterowie mnie irytowali i nie wzbudzili choćby odrobinki sympatii.
Powieść zabawna, ale jakoś tak na siłę.
Zabrakło mi głębi i treści.

Można sięgnąć po tę pozycję dla relaksu i rozluźnienia, ale według mnie to najsłabsza książka pani Witkiewicz jaką przeczytałam.

Beata | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Zabawna i lekka powiastka obyczajowa, choć nie zawsze słodziuteńka. Pomysł oparty na klasycznej komedii pomyłek. Mimo że lekka dotyka też ważnych spraw: Szczęścia, lojalności, miłości. Jej główne przesłanie - ciesz się tym co masz i bądź szczęśliwy z tym "tu i teraz".

Hipek | 2016-10-29
Przeczytana: październik 2016

Leciutka, zabawna historia ukazująca w humorystyczny sposób konflikt pokoleniowy. Ambicje rodziców wobec swoich dzieci i dzieci nie zawsze do końca znające swoich rodziców. Książka czyta się łatwo, krótkie zdania w tym bardzo pomagają. Humor wciąga, ale intryga jest przewidywalna. Powieść godna polecenia osobom, które chcą na chwilkę zapomnieć o swojej codzienności.

sola255 | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, Komedia

Tak się składa , że w mojej biblioteczce brak polskich , współczesnych autorów .To chyba taki mój prywatny "bzik" ;-)
Może jeszcze to nadgonię ,chociaż mam opory (uparta, jak osioł jestem) .
Pomocne w tym na pewno będzie LC i opinie czytelników :-)
Teraz o książce.
Pierwsza pozycja M.Witkiewicz, jaką przeczytałam.
Słodko-gorzki fragment życia Gertrudy Poniatowskiej de domo Piontek , o jej rodzinie , znajomych , sąsiadach.
Całość utrzymana w zabawnej , humorystycznej konwencji , a Gertruda Poniatowska , jako żywo przypomina mi Hiacyntę Bucket z komediowego brytyjskiego serialu "Co ludzie powiedzą?" ,która zawsze starała się przedstawiać , jako zamożniejsza i należąca do wyższej klasy społecznej niż w rzeczywistości.
( Jeśli ktoś nie oglądał , polecam :-)

To ta "słodka " część powieści.

Jest również i ten "gorzki " fragment . W nim upatrywałabym się przesłania autorki . Przyznaję trafnego.
W życiu, ...

Ela | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 31 maja 2015

Książka – plasterek na zbolałe serce i skołatany umysł :). W założeniu typowo rozrywkowa i w moim przypadku znakomicie wywiązała się z tego zadania, bo nie tylko poprawiła mi humor, ale i nieco zmieniła postrzeganie świata. No, przynajmniej na jakiś czas:).

Autorka stworzyła powieść pełną paradoksów. Przezabawną o poważnych sprawach. Ciepłą, choć chwilami gorzką. Lekką, a mądrą. Mamy tu prawdziwą galerię zwariowanych postaci, które prezentują nam swoje charaktery i charakterki. Mnóstwo zabawnych dykteryjek, świetne dialogi, a co najważniejsze – klimat, dzięki któremu nie sposób oderwać się od tej historii, to zdecydowanie atuty tej książki. Zastrzeżenie mam tylko jedno – w książce powinna być umieszczona informacja, że „zawiera lokowanie produktu” ;).

Książka, która rozpędza ciemne chmury i dodaje energii. Bliżej jej do „Milaczka” niż do „Pierwszej na liście” czy „Opowieści niewiernej”. Gdybym musiała określić ją jednym słowem powiedziałabym: „cudna”. Gorąco polecam.

książek: 2049
jamczyk | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Perypetie życiowe i uczuciowe przedstawicieli rodu Poniatowskich. Sympatyczna opowiastka ku pokrzepieniu niewieścich serc, z wątkiem romantycznym, humorystycznym i dydaktycznym. Zgrabnie napisana, bardzo szybko się czyta i chyba równie szybko zapomina, ale jako swego rodzaju odskocznia, jak najbardziej do przeczytania.

SeVIIen | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

„Najważniejsze było życie. Tu i teraz. Z najbliższymi.”

Gertruda Poniatowska, z domu Piontek… Takiej kobiety nikt nie chciałby spotkać, a już na pewno nie mieć takiej żony ani matki. Na całe nieszczęście – jej mąż Romuald i syn Augustyn muszą się męczyć i znosić humory Gertrudy. Gusio – jak nazywa syna pani Poniatowska – jest ginekologiem, czego matka nie umie mu wybaczyć. Bo co to za specjalizacja? Przecież żadna znajoma do niego nie pójdzie! Nie mógł zostać stomatologiem czy laryngologiem tak jak ojciec? Ale nie! On musiał zrobić matce na złość! Augustyn zaczyna mieć dość matki i jej rządów. Postanawia zacząć żyć na własny rachunek i wynajmuje pokój. Ale okazuje się, że razem z nim ma zamieszkać studentka Anula. Pani Poniatowska mało nie dostaje zawału! Jak tak można?! Zaczyna wtrącać się w nieswoje sprawy i zachowywać się coraz bardziej dziwnie…

Dawno tak serdecznie nie uśmiałam się czytając książkę. Na szczęście czytałam ją w domowym zaciszu, a nie miejscu publicznym, więc...