Wojna prewencyjna. Czy Piłsudski planował najazd na Niemcy?

Wydawnictwo: Bellona
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
polska polityka zagraniczna,
historia

Najnowsza książka Leszka Moczulskiego poświęcona jest problemom wprawdzie kluczowym, lecz ciągle niedocenianym przez historiografię. W szczególności dotyczy to polskiej polityki zagranicznej, konsekwentnie reagującej na rosnące zagrożenie ze strony dwu wielkich sąsiadów. Niebezpieczeństwo było trwałe – poczynając od 1918 r., lecz stało się bezpośrednie wraz z Wielkim Kryzysem. Na tle ogólnoświatowej katastrofy gospodarczej urosły gwałtownie masowe nastroje agresywne i rewizjonistyczne, zarówno nacjonalistyczne, jak bolszewickie: już w 1930 r., wykorzystując czasowe napięcia społeczne w Polsce, zarówno Niemcy, jak Sowieci zaczęli się szykować do najazdu na Rzeczpospolitą. Niebezpieczeństwem stawała się również polityka ustępstw mocarstw zachodnich; Wielka Brytania była już bliska przyjęcia niemieckiej tezy, że tylko rewizja granicy z Polską może uratować pokój.

NOWA KSIĄŻKA BESTSELLEROWEGO AUTORA „WOJNY POLSKIEJ 1939”

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9192

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9192

Pawello | 2018-01-07

Interesująca pozycja. Można ponarzekać na kilka nieporadnych momentów językowych czy brak najnowszych ustaleń ale biorąc całość jest to książka dobra i z pewnością stanowi niezłą bazę do dalszych samodzielnych poszukiwań.

Mateusz | 2018-07-29
Przeczytana: 30 lipca 2018