rozwińzwiń

Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni

Okładka książki Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni Leszek Moczulski
Okładka książki Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni
Leszek Moczulski Wydawnictwo: Zona Zero publicystyka literacka, eseje
648 str. 10 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Zona Zero
Data wydania:
2019-04-08
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
648
Czas czytania
10 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366177550
Tagi:
Geopolityka Strategia Bezpieczeństwo
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Ocena 4,9
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 2 Waldemar Andrzejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Zofia Chmurowa, Janusz Christa, Mieczysław Derbień, Waldemar Kazanecki, Edward Lutczyn, Leszek Moczulski, Witold Parzydło, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Krzysztof Szwed, Marek Szyszko, Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski, Zakasz
Ocena 7,4
Relax - Antolo... Waldemar Andrzejews...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Ocena 7,1
Ameryka i Świa... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich Michał Karnowski, Piotr Zaremba
Ocena 6,5
O dwóch takich... Michał Karnowski, P...
Okładka książki Anatomia władzy Michał Karnowski, Eryk Mistewicz
Ocena 6,1
Anatomia władzy Michał Karnowski, E...

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
155
31

Na półkach: , , ,

Mam problem z oceną tej książki, bo z jednej strony to rozprawa naukowca z geopolityką, z drugiej strony bardzo dużo tam treści związanych z teorią państw i narodów. Nie to, że się rozczarowałem, wszak autor nie zdecydował się na skonkretyzowanie treści książki w formie rozprawy naukowej albo pójścia w stronę czegoś "luźniejszego", wręcz przeciwnie, sam stwierdza, że to prostu jego zebrane przemyślenia i informacje na temat z tytułu książki. Po prostu Moczulski stara się wytłumaczyć geopolitykę na tyle głęboko, że w pewnym momencie sięga nawet po teorię cywilizacji (co z geopolityką nie ma ścisłego związku) a nawet po historię gospodarczą, co w efekcie może wydać się brakiem konsekwencji w pisaniu na dany temat. Ja oceniam to na plus, bo daje szerokie pojęcie o z jaką siłą w danej części globu mamy bądź możemy mieć do czynienia. Zważywszy na stopniowo rosnące zainteresowanie geopolityką w naszym kraju (co raczej zawdzięczamy nie Moczulskiemu a słynnemu z internetu Bartosiakowi) "Geopolityka. Potęga..." zdaje się być bardzo odpowiednią lekturą dla kogoś, kto dopiero poznaje ten temat.

Mam problem z oceną tej książki, bo z jednej strony to rozprawa naukowca z geopolityką, z drugiej strony bardzo dużo tam treści związanych z teorią państw i narodów. Nie to, że się rozczarowałem, wszak autor nie zdecydował się na skonkretyzowanie treści książki w formie rozprawy naukowej albo pójścia w stronę czegoś "luźniejszego", wręcz przeciwnie, sam stwierdza, że to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
13

Na półkach: ,

Ciekawa książka na pierwszy rzut okien w świat geopolityki. Strukturą przypomina prace naukową, ale jest napisana przystępnym tekstem. Wprowadza nas przez definicje i historie badań nad geopolityką do najważniejszych teorii wyjaśniających i kształtujących rozłożenie siły światowej. Pochodzi bardzo naukowo i tworzy intelektualne podstawy do rozumienia świata z tej perspektywy.

Ciekawa książka na pierwszy rzut okien w świat geopolityki. Strukturą przypomina prace naukową, ale jest napisana przystępnym tekstem. Wprowadza nas przez definicje i historie badań nad geopolityką do najważniejszych teorii wyjaśniających i kształtujących rozłożenie siły światowej. Pochodzi bardzo naukowo i tworzy intelektualne podstawy do rozumienia świata z tej perspektywy.

Pokaż mimo to

avatar
570
353

Na półkach:

„Geopolityka” Leszka Moczulskiego to jedna z bardziej wartościowych lektur, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Książkę zaliczyłabym do literatury fachowej, w której znajdziemy skondensowaną dawkę wiedzy poświęconą dziedzinie, jaką jest geopolityka i jej uwarunkowania. Stąd też nie da się powyższego tytułu przeczytać w tempie, w jakim czytamy literaturę rozrywkową, każdy jednak kto podejmie się lektury z pewnością poszerzy horyzonty i na bieżące wydarzenia spojrzy z zupełnie innego punktu widzenia. O tym, jak ważną dziedziną pozostaje przedmiot badań L. Moczulskiego, upewnia fakt, iż zarówno jeden z najsilniejszych ośrodków władzy na wschodzie (Rosja) jak i USA, od lat nieodmiennie prowadzą swoją politykę w oparciu o geopolityczne doktryny (np. wikłanie się Stanów w konflikty w basenie Pacyfiku w XX-tym wieku wynikało z poglądu mówiącego o pozycji hegemona dla tego, kto panuje nad dostępem do mórz i oceanów; podobnie Rosja i jej aktywność na Ukrainie oraz w Gruzji zdają się potwierdzać doktrynę o podleganiu jej strefie wpływów po przystąpieniu do WNP). Do ciekawych konkluzji prowadzi analiza kryteriów wyznaczających silne państwo. Żeby być krajem liczącym się należy mieć jakiś potencjał, do którego oprócz sporego terytorium zaliczamy potencjał demograficzny, siłę ekonomiczną oraz militarną. Jak jest w Polsce może sobie każdy czytelnik sam odpowiedzieć analizując sytuację wg powyższych kryteriów. Oczywiście nie każde państwo świata może być potęgą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wyznaczać sobie długofalowe cele na rzecz poprawy pozycji kraju, do tego jednak potrzeba mądrych i kompetentnych polityków oraz koherentnej, przewidzianej na dłuższą perspektywę czasową polityki strategicznej, realizowanej nawet wówczas, gdy zmieniają się ekipy rządzące. Autor pisze także bardzo ciekawie na temat uwarunkowań ekonomicznych i podziale państw na ośrodki wiodące, pół-peryferie i peryferie. Jednak ponieważ moja opinia nie jest streszczeniem, każdego chętnego aby dowiedzieć się więcej odsyłam do lektury.

„Geopolityka” Leszka Moczulskiego to jedna z bardziej wartościowych lektur, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Książkę zaliczyłabym do literatury fachowej, w której znajdziemy skondensowaną dawkę wiedzy poświęconą dziedzinie, jaką jest geopolityka i jej uwarunkowania. Stąd też nie da się powyższego tytułu przeczytać w tempie, w jakim czytamy literaturę rozrywkową, każdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
2

Na półkach:

Niestety, ale zawiodłem się na tej pozycji. Moim głównym zarzutem w stosunku do Moczulskiego jest pisanie nie na temat i wodolejstwo. Spośród czterech głównych rozdziałów książki tylko pierwszy i ostatni były poświęcone geopolityce (czyli badaniu wpływu środowiska geograficznego na stosunki międzynarodowe) - pozostałe części dotyczyły teorii narodu, podziałów cywilizacyjnych i historii politycznej Europy. Oczywiście nie kwestionuję, że te zagadnienia silnie łączą się z zagadnieniami geopolitycznymi, ale w gruncie rzeczy wszystko się łączy ze wszystkim, a kunszt dobrego naukowca poznajemy po tym, czy potrafi w sposób zwięzły opisać te rzeczy, których dotyczy przedmiot danej pracy. Inna sprawa, że Moczulski pisał o rzeczach oczywistych, których powinna być świadoma każda osoba zainteresowana historią i polityką, a podejrzewam, że jednak głównie takie sięgają po pozycje dotyczące geopolityki. Sprawia to, że środkowe rozdziały niemiłosiernie się dłużą, bo nie dość, że w gruncie rzeczy tylko w ograniczonym zakresie dotyczą tematu książki, to jeszcze opisują rzeczy powszechnie znane z lekcji historii i WOS-u. Opisana sytuacja jest ponadto spotęgowana przez absolutnie niezrozumiałą przeze mnie strukturę książki - jest ona podzielona na sześć rozdziałów i to wszystko - nie ma dalszego podziału w poszczególnych rozdziałach, przez co Moczulski prowadzi ciągły wywód, co sprzyja mieszaniu wątków i ogólnej nieprzejrzystości pozycji. Dodajmy jeszcze do tego fakt, że treść przypisów stanowi blisko 1/3 treści książki i otrzymujemy ciężką w odbiorze rzecz. Nie oznacza to jednak, że jest ona niewarta przeczytania - uważam, że rozdziały faktycznie traktujące o geopolityce sporo wniosły do mojej wiedzy, można zaznajomić się też z wartościowymi mapami, które trudno znaleźć np. w Internecie. Po prostu książka powinna stanowić jakieś 50-70% objętości, którą faktycznie stanowi i powinna być napisana w bardziej przejrzysty sposób.

Niestety, ale zawiodłem się na tej pozycji. Moim głównym zarzutem w stosunku do Moczulskiego jest pisanie nie na temat i wodolejstwo. Spośród czterech głównych rozdziałów książki tylko pierwszy i ostatni były poświęcone geopolityce (czyli badaniu wpływu środowiska geograficznego na stosunki międzynarodowe) - pozostałe części dotyczyły teorii narodu, podziałów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
61

Na półkach:

Po tej książce inaczej spojrzycie na wydarzenia na świecie oraz na politykę. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, kto chciałby siebie nazywać "obywatelem".

Po tej książce inaczej spojrzycie na wydarzenia na świecie oraz na politykę. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, kto chciałby siebie nazywać "obywatelem".

Pokaż mimo to

avatar
790
58

Na półkach: , ,

Niech mnie ktoś doinformuje, jeśli powstała druga taka książka na świecie. Przegląd wszystkich najważniejszych teorii geopolitycznych ze szczególnym uwzględnieniem idee fixe Moczulskiego: Intarmarium. Dodatkowo Autor przytacza takie teorie ekonomiczne (np. cykle Kondratiewa),co do których wiarygodności nie możemy być przekonani, ale które służyły do konstruowania doktryn geopolitycznych. Dużo map, których opracowanie przeorientowuje myślenie czytelnika o układzie sił na świecie - zobaczcie świat oczami Nowozelandczyka, spójrzcie na glob z perspektywy bieguna północnego albo zwróćcie uwagę na Lwów jako węzeł komunikacyjny a polityka i historia nigdy nie wyda się Wam taka sama. Warto też przetrzepać bibliografię Moczulskiego i iść tym śladem!

Niech mnie ktoś doinformuje, jeśli powstała druga taka książka na świecie. Przegląd wszystkich najważniejszych teorii geopolitycznych ze szczególnym uwzględnieniem idee fixe Moczulskiego: Intarmarium. Dodatkowo Autor przytacza takie teorie ekonomiczne (np. cykle Kondratiewa),co do których wiarygodności nie możemy być przekonani, ale które służyły do konstruowania doktryn...

więcej Pokaż mimo to

avatar
69
62

Na półkach:

Książka jest rewelacyjna i stanowi przekrój przez podstawy, założenia, koncepcje, doktryny geopolityczne. Jeżeli ktoś interesuje się teoretycznymi powodami agresywnego imperializmu rosyjskiego znajdzie odpowiedź w tej książce. Jeżeli ciekawi kogoś, dlaczego Niemcy zawsze ciągną do Rosji i odwrotnie, również dowie się dlaczego tak jest.
Gorąco polecam!

Książka jest rewelacyjna i stanowi przekrój przez podstawy, założenia, koncepcje, doktryny geopolityczne. Jeżeli ktoś interesuje się teoretycznymi powodami agresywnego imperializmu rosyjskiego znajdzie odpowiedź w tej książce. Jeżeli ciekawi kogoś, dlaczego Niemcy zawsze ciągną do Rosji i odwrotnie, również dowie się dlaczego tak jest.
Gorąco polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    192
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    20
  • Teraz czytam
    11
  • Polityka
    5
  • Geopolityka
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Historyczne
    2
  • Trudno dostępne ale warto
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    2

Cytaty

Więcej
Leszek Moczulski Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni Zobacz więcej
Leszek Moczulski Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni Zobacz więcej
Leszek Moczulski Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także