What to Say Next

What to Say Next
Delacorte Press
2017-07-11
2017-07-11

Pełna ciepła powieść dla młodzieży poruszająca temat neuroróżnorodności, prześladowania w szkole oraz żałoby. Książka jest ukazaną z dwóch perspektyw opowieścią o powoli rodzącej się relacji między Davidem, chłopakiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i Kit, która właśnie straciła w wypadku ojca. Ogólnie książka bardzo mi się podobała, ale zakończenie mnie rozczarowało, było dla mnie jakieś takie zbyt dramatyczne na siłę. Mimo wszystko polecam serdecznie.

Bardzo urocza opowieść. Różni się nieco od innych młodzieżówek bo opowiada o rzeczach ważnych, o relacji która nie jest płytkim odzwierciedleniem buzujących hormonów w nastoletnim ciele. Bohaterowie podczas akcji naprawdę się poznają i uczą się akceptować swoje wady - i za takie spojrzenie na nastoletnią miłość jestem tej książce wdzięczna.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/ChClL8OMH0x/

"David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi."
Kit Lowell, wcześniej jedna z popularniejszych osób w szkole, towarzyska, miła dla innych.
Obecnie, po śmierci swojego ojca, cicha, zagubiona w świecie którego już nie poznaje, dosiada się do cichego chłopaka, "dziwaka", na którego wszyscy zwykli mówić.
David, chorujący na zespół Asperger'a to samotnik, noszący codziennie słuchawki, przyjeżdżający do szkoły o tej samej godzinie w każdy dzień, mający wiele nawyków.
Kiedy dosiada się do niego Kit, niespodziewanie zyskuje przyjaciółkę oraz zadanie na najbliższe miesiące.
Razem postanawiają, by David wszczął śledztwo dotyczące okoliczności śmierci taty Kit.
Jednak żadne z nich nie mogło przewidzieć, co będą w stanie odkryć...

Wow, cóż to była za przyjemna historia. Już od kilkunastu dni pragnęłam przeczytać książkę, najlepiej młodzieżówkę, przy której miło spędzę czas. Na szczęście, tak też mi się udało.
Co do książki, bardzo przyjemnie spędziłam przy niej czas. Przeczytanie jej nie zajęło mi sporo czasu, ponieważ czytałam ją około 2-3 dni.
Główną zaletą książki jest pokazanie choroby - zespołu Asperger'a / łagodnego spektrum autyzmu, z zupełnie innej strony. Nie tej "podręcznikowej", która jest dla nas tylko definicją, a ludzkiej, która ukazuje objawy, myśli i emocje drugiego człowieka.
Na początku David był dla mnie bardzo niezrozumiały. Nie wiedziałam, że jego nawyki, rutynowe zachowania, problemy z zawieraniem przyjaźni, silniejszych więzi, mogą być skutkiem tejże choroby.
Bardzo spodobała mi się również kreacja Kit.
Jej okres żałoby, myśli, które mogliśmy poznać, spojrzenie na świat po stracie bliskiej osoby. Gniew, bezsilność oraz smutek na wszystkie szczęśliwe osoby, były pokazane w bardzo ludzki sposób.

Historia ta jest ważna z powodu poruszanych tematów - choroby i straty bliskiej osoby. Jednak nie należy ona do wybitnych pozycji.
J.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/ChClL8OMH0x/

"David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi."

Zawsze są jakieś książki, które wejdą w paradę innym, ale... no cóż... tak musi najwyraźniej być. Książkę przeczytałam jadąc w pociągu, a moja podróż była okropnie długa (nie łatwo wytrzymać 9h). To co na pewno jest zaskoczeniem, to kwestia tego, że nie spodziewałam się takiej historii. Książkę wrzuciłam dawno do listy, ale nie zapadła mi szczególnie w pamięć. W sumie odkopałam ją przed wyjazdem, by mieć coś lekkiego do poczytania. I było lekkie, ale też niespodziewane - temat Aspergera/ lub chyba obecnie lekkie spektrum autyzmu (proszę mnie nie bić, ja się nie znam).
To co na pewno rzuciło mi się w oczy, to odświeżająca forma bohaterów - jakby nie patrzeć, nie często z takimi mamy do czynienia i naprawdę ciekawie widziało się jego oczami świat. Nie ma co na pewno z góry stwierdzać, że książka jest arcydziełem, ale na swój sposób jest ciekawa i przyjemna. W moim osądzie warta przeczytania, chociażby raz.

Jest to książka opowiadająca o dwójce nastolatków. Popularna uczennica Kit Lowell oraz chory David Drucker. Zaprzyjaźniają się ze sobą, co szokuje wszystkich dookoła. Jednak nie to jest chyba tak bardzo poruszające w tej książce. Tajemnica, jaką skrywa Kit, jest jeszcze bardziej wzruszająca według mnie.
,,Gdy słowa zawodzą" to niezbyt wyróżniający się tytuł, a jednak warto po niego sięgnąć. Uczy nas tolerancji, miłości i sprawiedliwości. Bardzo polecam tą książkę.

,,Gdy słowa zawodzą" to niezbyt wyróżniający się tytuł, a jednak warto...

Mam wrażenie, że jestem już trochę za stara na takie historie. Potrafiła zaskoczyć, ale między tymi zwrotami akcji po prostu się nudziłam. Niestety, ale średnio mnie zachwyciła. Była po prostu ok.

David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi.
Gdy śliczna i popularna Kit Lowell zaprzyjaźnia się z chorym na zespół Aspergera Davidem Druckerem, wszyscy są zszokowani – a najbardziej David i Kit. Tych dwoje – wydawałoby się niemających ze sobą nic wspólnego – świetnie się rozumie! Kit zmaga się z życiową tragedią – jej ojciec zginął w niejasnych okolicznościach. David angażuje się w prywatne śledztwo, ale żadne z nich nie jest w stanie przewidzieć, jak ono się skończy...

Pamiętam, że gdy czytałam tą książkę zawładnęła moim sercem wzruszyła i wciągnęła do ostatnich stron , została ze mną na zawsze . Polecam wszystkim jednak dla nastolatków najbardziej. CZYTAJCIE !

David nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Kit zapomniała, jak to się robi.

Jedna z najlepszych książek, które ostatnio przeczytałam. Świetnie pokazuje codzienną walkę z rzeczywistością dwóch bohaterów z całkiem innego świata. Z całego serca polecam.

Znam rodziców i ich dzieci, które mirzą się z autyzmem. Może dlatego te książki i historie są dla mnie takie ważne.
Jeżeli oglądałxś "Atypowego" na Netflixie to ta książka na pewno się Tobie spodoba.

Cieszę się, że takie książki powstają. Pełne humoru a zarazem przekazujące coś wartościowego. Historia nastolatków nie tylko dla młodzieży. Polecam bo ma w sobie to "coś"

• Literatura młodzieżowa