Rodzinny interes

Cykl: Rodzinny interes (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Björndansen
Ag2S

Trzej bracia połączeni wyjątkowo silną więzią i trudnymi wspomnieniami z rodzinnego domu, dodatkowe wsparcie ze strony dziewczyny jednego z nich i przyjaciel z wojskowym doświadczeniem. Tyle wystarczyło, by zorganizować serię wzorowanych na operacjach militarnych napadów na banki, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły Szwecją. Rodzinny interes to oparta na faktach powieść z mistrzowsko...

Rodzinny interes to oparta na faktach powieść z mistrzowsko skonstruowaną intrygą i wciągającą akcją. To również przejmująca historia rodziny, opowieść o uczuciach, jakie mogą łączyć jedynie braci, oraz o trudnych relacjach synów z ojcem. A któż mógłby opowiedzieć tę historię lepiej niż Stefan Thunberg – czwarty brat, który nie brał udziału w rozbojach?
Książka ukazała się w 35 krajach, a prawa do jej ekranizacji kupiło studio DreamWorks Stevena Spielberga!

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2664/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2664/thriller-i-sensacja.html

Beata | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Świetna powieść kryminalna osnuta na prawdziwych wydarzeniach. Czyta się świetnie (szczególnie nocką złotą), ale najważniejsze jest obyczajowe tło, jakie widzimy - niezwykła więź łącząca braci oraz prawie brata - przyjaciela, wzajemna miłość i to jak przeżycia z dzieciństwa, doznana przemoc wpływają na całe nasze życie, na relacje międzyludzkie i rodzinne. Polecam.

Heisenberg | 2016-03-21

Doskonały kryminał, oparty na faktach. Historia najbrutalniejszych napadów na banki w Szwecji, dokonanych przez trzech braci (i ich przyjaciela z dzieciństwa), nazwanych przez policję Gangiem Wojskowym. Jednego ze współautorów książki, Andersa Roslunda poznałem już przy okazji lektury dwóch kryminałów o detektywie Grensie, które osobiście bardzo mi się spodobały. Spodziewałem się zatem po "Rodzinnym interesie" wysokiego poziomu, i nie zawiodłem się absolutnie.
Polecam!

Gośka | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Czterech młodych mężczyzn i jedna zakochana kobieta. Wstrząsnęli całą Szwecją dokonując serii udanych, brawurowych napadów na banki w latach dziewięćdziesiątych. Ich skoki są perfekcyjnie przygotowane, brutalne, stylizowane na akcje militarne. Drobiazgowe, przygotowane co do sekundy, z idealnie zaplanowanym odwrotem, sprawiają, że przestępcy zostają bezkarni przez długi czas.
John Bronks, który na co dzień fascynuje się zgłębianiem istoty przemocy, stawia sobie za punkt honoru dorwanie tej nieuchwytnej bandy. Jest przekonany, że ludzie dokonujący tak brutalnych ataków, musieli być poddawani w przeszłości aktom przemocy i to w tym środowisku postanawia poszukiwać swoich sprawców.

Bohaterami książki są trzej bracia, ludzie pomiędzy siedemnasty a dwudziestym czwartym rokiem życia, ich przyjaciel Jasper, który został zwolniony ze służby wojskowej ze względu na niestabilną osobowość, oraz trochę od nich starsza kobieta, zakochana w najstarszym z braci. Mózgiem wszystkich operacji jest...

Anna-mojeksiążki | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

"Rodzinny interes" to mistrzowsko napisana książka, która ukazała się w ponad 30 krajach, a prawa do jej ekranizacji zakupiło studio DreamWorks Stevena Spielberga. Powieść jest oparta na wydarzeniach, które miały miejsce ponad dwadzieścia lat temu w Szwecji. Doszło wówczas do serii misternie przygotowanych i wykonanych brutalnych napadów na banki. Pikanterii dodaje fakt, że książkę napisał członek rodziny sprytnych włamywaczy - ich brat, który nie brał udziału w napadach.

Czterech mężczyzn i jedna kobieta, to oni wstrząsnęli Szwecją i stali się tam niemal legendą. Trzech braci Thunberg, ich przyjaciel oraz dziewczyna jednego z nich. W latach 90-tych XX wieku zaplanowali i dokonali serii napadów na banki. Ich akcje były przygotowane jak wojskowe działania, z wielką precyzją, detalami, zgrane w czasie co do sekundy. Tutaj nie było miejsca na pomyłki, czy improwizację, akcje zostały przeprowadzone z zegarmistrzowską precyzją, w mocny i brutalny sposób. Ich perfekcjonizm sprawiał, że...

Matylda Saresta | 2017-10-03

Jak mnie zmęczyła ta książka...
Im bardziej byłam uparta i czytałam dalej, tym bardziej mnie męczyła...
Zupełnie nie polecam - dla mnie rozwlekła, bez polotu, bez iskry. Bajdurzenie. Druga część podobnie...

Monika | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Prawdopodobnie źle zrozumiałam opis na okładce książki, spodziewałam się bowiem nieco bardziej biograficznej książki, sensacji połączonej z dramatem. Tymczasem autora, który jest jednym z braci, rodzeństwa napadającego kilkanaście lat temu w Szwecji na banki w ogóle w książce nie ma. Zaburza to według mnie całą strukturę powieści, uniemożliwia dokładny pogląd na życie czwórki rodzeństwa, z których tylko jeden nie wszedł na drogę przestępstwa. Ciężko mi bowiem uwierzyć w część opisywanych sytuacji, gdy tylko trójki z braci dotykały pewne zdarzenia z udziałem znęcającego się nad rodziną ojca, bez udziału czwartego z nich, brak tego odniesienia co się z nim działo.
Niemniej powieść jako taka wyszła całkiem dobrze. Z dużym zaciekawieniem czytałam kolejne pomysły na akcje i ich realizację już dorosłych głównych bohaterów, wzruszałam się ich młodzieńczym dość ciężkim życiem. Mimo, iż książka jest całkiem spora objętościowo czyta się ją szybko, jest wciągająca. We wrześniu tego roku ma...

Bunk | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobook
Przeczytana: 04 maja 2016

Bardzo ciekawa i wciągającą powieść napisana w oparciu o rzeczywiste wydarzenia jakie się rozgrywały w Szwecji na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. W tamtym okresie w okolicach Sztokholmu zaczął działać tzw. "gang wojskowy", który napadał na banki. Opisana w książce historia jest również świadectwem wielkiego dramatu jaki przeżywała rodzinna głównego bohatera. Opisany w niej świat jest bardzo brutalny, pełen patologii i okrucieństwa losu.
Ponadto warto dodać, że współautorem tej książki jest jeden z braci rzeczywistego "gangu wojskowego". Stefan Thunberg nie działał w gangu ale historia którą znał była inspiracją do fabuły książki.
Polecam!

ikark | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Doskonały kryminał. Nareszcie dobra powieść skandynawska. Po latach świetności literatury sensacyjnej z północy od kilku lat zapaść, nikt nic ciekawego nie stworzył. Po tą pozycję warto i należy sięgnąć.

Yassamet | 2016-11-03
Przeczytana: 31 października 2016

Trzech braci, przyjaciel i jedna kobieta, to cały gang, który przeprowadził serię napadów rabunkowych w Sztokholmie i okolicach. Pięcioro osób, których celem było zdobyć fundusze, ale przy tym nikogo nie zamordować. Jeden funkcjonariusz, jedna technik, ich szef oraz jeden strażnik, to ich główni przeciwnicy, którzy próbują ich za wszelką cenę ująć. Akcja z dwóch stron - raz oczyma "złoczyńców", raz oczyma funkcjonariuszy.

Książka jest wciągająca, potrafi zaabsorbować uwagę czytelnika. Nie miewa momentów nużących, w których czytelnik mógłby się niecierpliwić w oczekiwaniu na dalszą akcję.
Dla nas, Polaków, ta książka jest też wycieczką w nieco inną "normalność", jest w pełni ukazaniem szwedzkiej kultury i obyczajów. Bywają zachowania bohaterów, które nas (wychowanych w Polsce) mogą zastanowić, ale dla Skandynawów są czymś oczywistym i wyłapywanie ich jest tym lepszą rozrywką. Jeden z bohaterów, który nie jest rodowitym Szwedem, czasami je wręcz wytyka.
Cenię sobie tę pozycję...

patsy | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobook