Rodzinny interes

Okładka książki Rodzinny interes Anders Roslund, Stefan Thunberg
Okładka książki Rodzinny interes
Anders RoslundStefan Thunberg Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Rodzinny interes (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Rodzinny interes (tom 1)
Björndansen
Sonia Draga
2015-11-18
2015-11-18
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy minuty Börge Hellström, An...

Męczyłam tą książkę długo, strasznie długo, bo jak zaczęłam to skończę.
Ogólnie nie moje klimaty, wypożyczyłam książkę w bibliotece, bo zaciekawił mnie opis, tylko że to była druga część, a skoro mam drugą to wypada zacząć od pierwszej.
Ostatni napad, samo przygotowanie jakoś zaciekawiło mnie i skończyłam czytać szybko, ale samo zakończenie... no nie tego się spodziewałam. Aczkolwiek druga część już czeka, może wciągnie szybciej niż pierwsza ;)

Męczyłam tą książkę długo, strasznie długo, bo jak zaczęłam to skończę.

Mam kłopot z ocenieniem tej książki. A może by jednak 7? Przemoc w rodzinie początkowo psychiczna, w końcu jest fizycznym znęcaniem się. I jej konsekwencje, z którymi nie zgadzam się. Przesłucham kolejną część.

Osz w mordę jakie to dłuuugie. Prawie dwadzieścia godzin słuchania opowieści przekonującej o tym, o czym większość z nas się już przy różnych okazjach przekonała, że rodzinne przedsięwzięcie biznesowe zwykle kończą się porażką (by nie być gołosłownym: rządy młodych w zakładach mięsnych Kania czy wrogie przejęcie w Drutexie). Tu dwa wątki: jeden przemocowej rodziny i konsekwencji wychowania młodych chłopców pod silną ręka ojca (przejmujący),drugi średnio ciekawy dotyczący organizacji i przeprowadzania napadów na banki. Gdyby Autorzy wycięli połowę mogło by być ekscytująco, tak jak jest, jest nudno.

Autorzy zrobili tutaj emocjonalny rollercoster. Lubimy wszystkich. I przestępców i detektywa. Bracia napadają na banki. Ale ich przeszłość jest tak beznadziejna, stary który znęca się w imię miłości, matka nie mająca nic do powiedzenia, a oni i tak się kochają, że cieszymy się że im się udało...i policjant, któremu w życiu osobistym jest byle jak. I chcemy, by ich znalazł, i nie chcemy. Ja chcę, żebyście przeczytali,przeczytały.

Jest to opowieść o losach pewnej patologicznej rodziny , której dzieci trudnią się w dorosłym życiu napadaniem na banki . Historia jest tym bardziej ciekawa , że oparto ją na autentycznych wydarzeniach , a jeden z autorów podobno jest bratem członków tej rodzinnej szajki .
Akcja książki rozgrywa się w dwóch planach czasowych : teraźniejszym , opisującym planowanie napadów i akcje bandytów , oraz retrospektywnym , który jest wspomnieniami z dzieciństwa przywódcy i pomysłodawcy napadów .
Sądzę , że autorzy postanowili w ten sposób przedstawić czytelnikom szerszy , psychologiczny obraz postaci i przyczyny jakie poprowadziły ich na drogę przestępstwa . I tak prawdziwa historia , która mogłaby być znakomitym , trzymającym w napięciu kryminałem stała się mudnawą opowieścią o trudnym dzieciństwie i przemocy w rodzinie przeplataną bandyckimi wyczynami przestępców . Dodatkowo , mnie czytelnika z Polski irytuje to , że w roli czarnego charakteru czyli ojca rodziny autorzy obsadzili człowieka z Jugosławii , a dobrą i opiekuńczą mamą jest Szwedka . No jakby mogło być inaczej ? Trochę to pachnie ksenofobią , a matka też przecież nie jest bez winy . Przypomina to trochę sytuację w sądzie , gdzie oskarżony o zamordowanie rodziców tłumaczy się tym , że miał trudne dzieciństwo i prosi o łagodny wymiar kary , bo teraz jest podwójnym sierotą .
Całość jest nudna i rozwleczona , a próby rozwikłania problemu genezy zła jak zwykle nieudane . Złe geny , czy złe wychowanie nie mogą przecież usprawiedliwiać łamania prawa .
W sumie większość gwiazdek przyznałem za ciekawe historie opowiedziane przez autorów , niemniej tej książki nie czyta się z wypiekami na twarzy i nie odkłada się z żalem na szafkę nocną przed snem . Przeczytajcie ją i oceńcie sami .

Opowieść o 3 braciach . Nie wiem dlaczego, ale zawsze w książkach jest mi szkoda rodziców. I tutaj też tak było. Ojciec, który sporadycznie się pojawiał - przypadł mi do gustu. Takie przemyślenia przedstawiam. Książka bardzo dobra.

Mamy tu historie rodziny przestępców, którzy weszli do historii poprzez największe i brutalne napady na bank w Szwecji. Akcja i jej planowanie oraz nietuzinkowe śledztwo to moim zdaniem to wątek poboczny. Za główny uznaje genezę przemocy skąd się wzięła i to jak ciężko ją porzucić choć to możliwe bo w książce są wyraziste przykłady.

Świetny psychologiczny kryminał o więziach rodzinnych, ale nie jestem przekonana czy można określać te więzi jako miłość.Przemoc, brutalność zostaje powielona w osobie Leo najstarszego z braci, który zręcznie manipuluje młodszymi braćmi. Oni nie chcą tak żyć, ale muszą, bezwolnie poddając się terrorowi najstarszego, podobnie jak w dzieciństwie kiedy przewodnikiem stada był ojciec.Książka mówi o dorastaniu w atmosferze przemocy i jak to rzutuje potem na dorosłe życie członków rodziny. A właściwie po co napadali na te banki? Chyba dla kasy wielkiej.Nic nie wiemy albo mało wiemy, czy te wielkie pieniądze dawały im radość posiadania, korzystania z życia. Najbardziej wyrazisty jest najstarszy syn, którego bawi konstruowanie planowanie napadów i wręcz czujemy jego radość z odgrywania przywódcy stada, radość z kierowania "podwadnymi". Jeszcze ta "zimna ryba"- policjant, który wyrastał w podobniej dysfunkcyjnej rodzinie, a teraz jest pusty i samotny, czy on potrafi kogoś pokochać?

Doskonały kryminał, oparty na faktach. Historia najbrutalniejszych napadów na banki w Szwecji, dokonanych przez trzech braci (i ich przyjaciela z dzieciństwa),nazwanych przez policję Gangiem Wojskowym. Jednego ze współautorów książki, Andersa Roslunda 'poznałem' już przy okazji lektury kryminałów o detektywie Grensie, które osobiście bardzo mi się spodobały. Spodziewałem się zatem po "Rodzinnym interesie" wysokiego poziomu, i nie zawiodłem się absolutnie.
Polecam!

Świetna książka.
Wszystkie dotychczas poznane przeze mnie powieści Andersa Roslunda pisał on w duecie z przedwcześnie zmarłym Börge Hellströmem. Byłem ciekaw, jak sobie poradzi tym razem bez sprawdzonego partnera, ale nie sądziłem, że efekt aż tak przerośnie moje oczekiwania.
Historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, zatem już z założenia musiała być pozbawiona typowej dla powieści kryminalnej zagadki. Okazało się, że w najmniejszym stopniu nie wpłynęło to na atrakcyjność lektury, a emocje nie opadły do samego końca.
Wątek sensacyjny rozgrywa się na dwóch płaszczyznach i jest swego rodzaju pojedynkiem.
Z jednej strony mamy Leo - młodego chłopaka, charyzmatycznego organizatora, który perfekcyjnie planuje, a potem wraz z dwoma młodszymi braćmi i przyjacielem z dzieciństwa realizuje coraz bardziej zuchwałe napady na banki. Z drugiej Broncks - samotny (chociaż przy pełnym wsparciu przełożonych) policjant traktuje serię napadów jako osobiste wyzwanie, odkłada na bok wszystkie dotychczasowe sprawy i krok po kroku zaczyna zbliżać się do nieuchwytnych bandytów.
W tle głównych wydarzeń autorzy opowiadają o trudnych relacjach z ojcem i i zupełnie innych z braćmi, jakie w dzieciństwie mieli zarówno Leo, jak i Broncks. Skutki okazały się skrajnie odmienne, ale ukształtowały ich obu na zawsze.
Powieść jest znakomicie napisana i mimo pokaźnej objętości czyta się ją rewelacyjnie. W trakcie lektury doszukałem się pewnych skojarzeń z najlepszą książką duetu Roslund-Hellström „Dwaj żołnierze” i to jest najlepsza rekomendacja.
Gorąco zachęcam do przeczytania.

Świetna książka.

• Audiobooki
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • W bibliotece

Dodaj cytat z książki Rodzinny interes