Stanisław Mikołajczyk w dokumentach aparatu bezpieczeństwa, t. 1: Działalność w latach 1945–1947

Cykl: Stanisław Mikołajczyk w dokumentach Aparatu Bezpieczeństwa. (tom 1)
Wydawnictwo: IPN
historia
SperoLux

Stanisław Mikołajczyk był przywódcą jedynego masowego ruchu sprzeciwu wobec komunistycznej dyktatury w Polsce w latach, które nastąpiły bezpośrednio po zakończeniu wojny. Polskie Stronnictwo Ludowe i jego prezes dawali Polakom nadzieję na zbudowanie trwałej demokracji, odpowiadającej aspiracjom i dążeniom większości obywateli. Przekazywany czytelnikom wybór dokumentów ma oddawać w zamyśle...

Przekazywany czytelnikom wybór dokumentów ma oddawać w zamyśle autorów – mimo fragmentarycznego zachowania źródeł – stan wiedzy aparatu bezpieczeństwa o planach i działaniach Stanisława Mikołajczyka w okresie walki politycznej z powstającą komunistyczną tyranią (od powrotu do Polski w czerwcu 1945 r. do ucieczki z kraju w październiku 1947 r.).

źródło opisu: ipn.gov.pl

źródło okładki: ipn.gov.pl