Okładka książki 4321 Paul Auster
2017-01-31
Maria Makuch
Maria Makuch Nagroda Bookera proza powieść literatura amerykańska
Inne

Nic dwa razy się nie zdarza. Zdarza się cztery razy

1956 14 299

Jej obszerność początkowo mnie wystraszyła. Za chwilę weszłam w rytm i - tu nastąpiło zdziwienie, że jakoś to szło inaczej. Dopiero po przypomnieniu sobie opisu książki, zrozumiałam. Później zaczęłam robić notatki. Ale mimo tych notatek wszystko było tak zagmatwane, że koniec końców oceniam książkę na tylko dobrą. Były momenty, kiedy chciałam dać więcej, bo opowieść zaczęła mnie zachwycać, ale były też chwile, kiedy chciałam to rzucić w kąt.
Dla mnie za dużo opisów gier w piłkę. Za długie zdania (kiedy zorientowałam się, że czytam i czytam i końca zdania nie widać - policzyłam wyrazy w pierwszym lepszym zdaniu. Było ich 174).
Generalnie fajny pomysł, ale jak dla mnie, to za bardzo przekombinowane to wszystko było.

Ferguson urodził się, podobnie jak Auster, w 1947 r., a jego życie poznajemy w czterech wersjach. Mamy więc Fergusona nr 1, 2, 3, 4 – jak w tytule powieści. Zaskoczeniem jest rozmach tej realistycznej panoramy. Każdą wersję życia bohatera Auster pokazuje bardzo drobiazgowo. I ta opowieść sprawia wrażenie uwięzionej w szczegółach. Brniemy przez codzienność, która w wymiarze każdej opowieści jest ciekawa, ale w całości staje się mozolna. Bohatera w jego czterech wcieleniach bez przerwy spotykają jakieś katastrofy, ale sposób narracji nie pozwala się nimi przejmować. Okazuje się też, że szczególnie ważny jest (znany z wielu jego książek) wątek pisarza, który tworzy powieść. I w ten sposób Auster znowu stał się więźniem swojego ulubionego tematu.

Za dużo opisów, momentami o niczym. Walenie tytułami książek czy filmów jednym ciągiem na pół strony albo jeszcze dalej. Zastanawianie się kto jest kim, dla którego Fergusona ile znaczy dana osoba. Ktoś wcześniej napisał, że zrobił ściągawkę o każdym Fergusonie – co lubi, stosunki rodzinne itp. Przydatna rzecz.

Ci niżej, co dali słabe opinie, niech trzymają się swoich szmir, bo ratunku dla ich rozwoju intelektualnego już nie będzie.

Wielka proza wymaga powolnego delektowania się nią, co też czyniłem czytając „4321”. Skąd taki nieco dziwaczny tytuł? Książka przedstawia cztery alternatywne wersje życiorysu amerykańskiego chłopaka imieniem Archibald Ferguson. Chociaż historie różnią się od siebie, to możemy znaleźć ich wspólny mianownik, czyli uczucie Artiego do nieco tajemniczej Amy Schneiderman. Uczucie to rozwija się w różnorodny sposób, w zależności od tego z którą z czterech opowieści mamy do czynienia.
„4321” mówiąc najogólniej to piękna podróż, epopeja XX wieku jak ją nazwano i prawdziwe wyzwanie czytelnicze, bowiem liczy sobie 850 stron. Nie wszystko mi jednak w niej zagrało, jak na przykład nadmierne epatowanie seksem, niekiedy na granicy dobrego smaku. Artie jako młody, niewyżyty chłopak przygód erotycznych ma całe mrowie, niekiedy nawet z osobami tej samej płci, więc wątek gejowski też się tutaj pojawia. Niektóre fragmenty mogą szokować, ale jak wiadomo coraz mniej jest rzeczy szokujących dzisiaj ludzi. Przejaskrawione sceny erotyczne nie zepsuły mi jednak odbioru całości a niektóre fragmenty były wręcz rewelacyjne! Główny bohater gra w bejsbol i w koszykówkę, chodzi do kin, teatrów i restauracji, słucha muzyki, przeżywa pierwsze miłości, podejmuje próby pisarskie i podróżuje do Europy. To naprawdę świetna opowieść. Polecam. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

4321"Start! Bo najbardziej tąpnęła mną po przeczytaniu, kiedy miałam możliwość poukładania sobie wszystkiego w głowie. Jeden bohater i 4 różne wersje jego życia. Czasem chwilę mi zajęło, zanim poukładałam sobie linię życiową i dopasowałam ją do wersji życia. Dlatego pewnie jeszcze kiedyś po nią sięgnę. Ale nie uważam żeby lekkie zaplątanie się w wątek było problemem. Tak, jak w życiu. Każdy się plącze, każdy dostaje kolejne szansę, choć nie każdy je zauważa i potrafi je wykorzystać.
Wielowątkowa, obszerna książka, która może zniechęcić ale daje nadzieję.

Powieść Austera wywołuje we mnie mieszane odczucia. Od zachwytu po znużenie. Są fragmenty wciągające i zwyczajne dłużyzny. Rzeczy ważne i zupełnie nieistotne. Raz mam ochotę wpisać „4321” na listę książek ulubionych by zaraz potem przerwać lekturę i odstawić książkę na półkę. Czytam różne recenzje w Internecie i widzę, że nie jestem w mej ocenie odosobniony.

Największą wadą tej książki jest jej absurdalna objętość. Przeczytałem grubo ponad pięćset stron, a nie pamiętam już, co działo się kilkadziesiąt kartek wcześniej. Odchudzenie tej cegły o połowę wyszłoby powieści na zdrowie.

Największą...

Za długa, ale czytana jednocześnie z inną książką ok.
Dużo słów, mało treści 😎

Za długa, ale czytana jednocześnie z inną książką ok.
Dużo słów, mało treści 😎

Bardzo mi się podoba na LC przelicznik czasu jaki jest potrzebny do przeczytania danej książki.
Jeżeli ktoś przeczyta 4321 w 14 godz i 8 min (a nie jest po kursie błyskawicznego czytania) to jest mistrzem świata.

4321 blisko rok leżało na moim stosiku do przeczytania na już. Ciężar książki, twarda oprawa i gabaryty nie zachęcały. Ciężko znaleźć dogodną pozycję do czytania, kiedy ma się w rękach cegłę, a właściwie dwie. W końcu styczniowe #wyzwanieLC2021 zmobilizowało mnie do sięgnięcia na górę stosiku. I nie żałuję ani jednej sekundy, jaką poświęciłam na lekturę. Długie zdania, brak dialogów i nietypowa forma początkowo zniechęcały, ale kiedy już wpadłam w odpowiedni rytm, nie mogłam się oderwać. Pędziłam przez 850 stron i nawet przez chwilę nie czułam znużenia, żadnego fragmentu nie mogę uznać za zbędny, niepotrzebny albo gorszy.
Książka opowiada o losach A. Fergusona w czterech różnych odsłonach od przybycia jego przodków do Stanów, przez poczęcie aż do chwili śmierci. Autor prowadząc nas przez jego życie/a, wyśmienicie wplata najnowszą historię Stanów Zjednoczonych, wątki polityczne i przedstawia nastroje społeczne tamtych lat, za każdym razem patrzymy na tę samą rzeczywistość, ale z różnych płaszczyzn, pod różnym kątem. Losy chłopca/nastolatka/mężczyzny układają się różnie, ale dwie rzeczy są niezmienne miłość do literatury i Amy. Wiem, że na pierwszy rzut oka książka nie zachęca, gruba, duża, nieporęczna, zdania długości strony i podział na cztery historie, ale zapewniam, że warto. Nie jest to lekka lektura na wieczór typu przeczytaj i zapomnij, nie jest to też nużące, ambitne i pełne mądrości życiowych dzieło, z którego ciężko coś zrozumieć, ale kawał solidnej, dojrzałej literatury. Polecam.

• Literatura amerykańska
  • Literatura piękna