rozwiń zwiń

Mężczyźni objaśniają mi świat

Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat
Rebecca Solnit
7,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Men Explain Things to Me
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2017-09-13
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-13
Data 1. wydania:
2014-01-01
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365271532
Tłumacz:
Anna Dzierzgowska
Tagi:
eseje feminizm mentalność obyczajowość przemoc psychiczna przemoc symboliczna publicystyka relacje międzyludzkie równouprawnienie
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 6 (66) / 2023 Fatma Aydemir, Pola Braun, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Karol Muszyński, Mike Perkins, Redakcja magazynu Pismo, Michał Romański, Rebecca Solnit, Sylwia Stano
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Fatma Aydemir, Pola...
Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Ocena 7,9
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2282 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1103
407

Na półkach: ,

http://ksiegarka.pl/sprane-w-milczeniu-czyli-o-zniewolonej-tozsamosci-kobiet-esejow-kilka/

Choć na okładce widnieje wymowny znak przypisu, który ma na celu wiecznie odsyłać kobiety na margines dialogu, to dla mnie cała zawartość tej książki powinna być jednym obszernym cytatem. Jednak bez wkładania kobiet w szyderczy cudzysłów pogardy. Ale by podkreślić, że my, kobiety „swój język mamy”.

Rebecca Solnit zaczyna od bezlitosnego tonu. Informuje nas, że codziennie w USA giną trzy kobiety, najczęściej z rąk swoich partnerów. Morderstwo to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci ciężarnych. W tej książce wiele kobiet pojawi się jako numer statystyczny, ale wiele też zabłyśnie swoim nazwiskiem i brutalną historią własnej walki o przeżycie i odzyskanie głosu, bo nic tak nie „utrwala szpetoty tego świata i nie odbiera mu blasku” jak bierne przysłuchiwanie się krzywdzie i przystawanie na obecny stan rzeczy. A jaki jest ten stan?
Autorka przypomni nam historię Kasandry, siostry Hektora i Parysa, która otrzymała dar przepowiedni, którym nikt nie wierzył. Uznana przez rodzinę za wariatkę i kłamczynię. Skończyła zamordowana jako niewolnica seksualna. Rebecca porównuje losy Kasandry do współczesnej walki kobiet o wiarygodność. Zwłaszcza „kiedy krytykuje ona instytucje, zwłaszcza te, które mają coś wspólnego z seksem, w odpowiedzi zakwestionowane zostaną nie tylko fakty, które przytacza, ale samo jej prawo i zdolność do mówienia. Pokoleniom kobiet wmawiano, że mają urojenia, wszystko im się miesza, że manipulują, są złośliwe, spiskują, że nieuczciwość jest im wrodzona...”
Wszystkie jesteśmy Kasandrami.

Choć wiele prawd w tej książce może wydawać się oczywistymi, to jednak dobrze usłyszeć wprost i przypomnieć, że dzisiejszy świat „tresuje nas w wątpieniu we własne siły i w samoograniczaniu się.„

"Milczenie, jak piekło Dantego, składa się z koncentrycznych kręgów. Najpierw jest wewnętrzne wahanie, wątpienie w siebie, wyparcie, pomieszanie, które sprawiają, że mówienie staje się trudne lub wręcz niemożliwe; równocześnie pojawia się strach przed karą lub ostracyzmem, które mówienie może za sobą pociągnąć."

„Przemoc nie ma koloru skóry, klasy, wyzwania ani narodowości, ale ma płeć.” Trudno uwierzyć?

Gdy w 1991r. Anita Hill zeznawała przeciwko swojemu byłemu szefowi, kandydatowi na sędziego Sądu Najwyższego, na pewno nie zdawała sobie sprawy, że rozpęta burzę zmian w nazewnictwie i prawach kobiet do własnego głosu. Nagonka na jej osobę i zeznania sprawiła, że mnóstwo osób miało na samochodach naklejkę z napisem „Wierzę ci, Anito”.

Po przeczytaniu tej książki chciałoby się nosić naklejki z napisem „Wierzę ci, kobieto”.

Nie tyle co, nigdy nie godzić się na cudzą krzywdę, bo to oczywiste, ale przede wszystkim nie godzić się na tej krzywdy podważanie. Gdy świat obiegł hasztag #YesAllWomen, nie uciekł on od krytyki i kontry płci przeciwnej. #NotAllMen miało z kolei podkreślić, że nie każdy mężczyzna jest skorym do przemocy gwałcicielem. To też jest oczywiste. Jednak #YesAllWomen niósł w sobie przekaz mówiący, że tak, my wszystkie kobiety boimy się skrzywdzenia i tych mężczyzn, którzy tymi oprawcami są. Pewna wzburzona kobieta zapytała kiedyś Rebeccę: „Czego oni chcą? Ciasteczka w nagrodę za to, że nie biją, nie gwałcą i nie zastraszają kobiet?”

Yes, all women. Sama byłam kiedyś atakującą rzucającą się na oprawcę w obronie, a raz ofiarą w ucieczce, by uniknąć najgorszego. Ale czy kiedykolwiek, mimo to, bałam się wracać sama po zmroku? Nie. Nocne spacery to ukochanie mojej własnej wolności i rozkoszy samotności. Jednak ta książka przypomina, że wciąż bać się powinnam. Zagrożenie nie minęło. Droga jest długa, choć mniej kręta.

Dla niektórych lektura tych esejów będzie oczywista, dla innych może okazać się odkrywcza. Sięgajcie po nią. Dajcie się ukąsić żarliwej dyspucie prowadzonej przez Rebecce od lat. Bo ona wciąż musi być prowadzona. Bo mężczyźni w dalszym ciągu objaśniają nam świat. A my musimy zakładać maski uległości i zamykać się w skorupach własnych opinii chowanych w sobie. Pięść po lekturze zaciska się samoistnie.

"Najgorszy rodzaj krytyki stara się mieć ostatnie słowo i pozostawia nas wszystkich w milczeniu; najlepszy otwiera rozmowę, która nie potrzebuje końca."

Wielu może się pewnie tego obawiać, ale Rebecca nie kreuje nagonki na płeć przeciwną. Nie zakłada płaszcza fanatycznej feministki ani nie nakłania do bycia takową. Nie demonizuje, nie generalizuje. Całą wiedzę i przykłady czerpie z życia. Dlatego jej rozmowa „nie potrzebuje końca”, musi się kontynuować, a czytanie takich książek jest dobrym nośnikiem rozgłosu, a nie słów „ostatnich”. Wierzę, że z ust Rebecci padnie jeszcze niejedno, a wtedy ja chętnie po nie sięgnę.

http://ksiegarka.pl/sprane-w-milczeniu-czyli-o-zniewolonej-tozsamosci-kobiet-esejow-kilka/

Choć na okładce widnieje wymowny znak przypisu, który ma na celu wiecznie odsyłać kobiety na margines dialogu, to dla mnie cała zawartość tej książki powinna być jednym obszernym cytatem. Jednak bez wkładania kobiet w szyderczy cudzysłów pogardy. Ale by podkreślić, że my, kobiety...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 901
  • Chcę przeczytać
    2 296
  • Posiadam
    442
  • 2021
    157
  • Teraz czytam
    128
  • 2018
    90
  • Feminizm
    67
  • 2020
    67
  • 2022
    63
  • 2019
    57

Cytaty

Więcej
Rebecca Solnit Mężczyźni objaśniają mi świat Zobacz więcej
Rebecca Solnit Mężczyźni objaśniają mi świat Zobacz więcej
Rebecca Solnit Mężczyźni objaśniają mi świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także