Idzie żołnierz borem, lasem (Pieśń o żołnierzu tułaczu)

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Wolne Lektury
Tohverus

„Pieśń o żołnierzu tułaczu” (inc. „Idzie żołnierz borem, lasem”) – polska pieśń żołnierska, która zyskała dużą popularność szczególnie w XIX wieku. Składa się z ośmiozgłoskowców rymowanych parzyście. Jej tekst powstał na podstawie „Pieśni o kole rycerskim” z 1584 i „Dumy rycerskiej” (ok. 1597) Adama Czahrowskiego. W utworze można odnaleźć podobieństwo do staropolskich żołnierskich lamentów, które traktują o trudach żołnierskiego żywota. Od XIX wieku zaczęto ją kojarzyć z tradycją legionów.

* W literaturze nawiązanie do niej można odnaleźć we fragmencie koncertu Jankiela w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, w opowiadaniu „O żołnierzu tułaczu” i „Popiołach” Żeromskiego.
* Zespół muzyczny Lao Che nawiązał do tej pieśni w utworze Zrzuty, znajdującym się na płycie „Powstanie Warszawskie”

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pie%C5%9B%C5%84_o_%C...(?)

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/idzie-zolnierz-borem-lasem/

Tohverus | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, WOLNE LEKTURY, 2017