Wyspy Koralowe

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

Slow travel. Wśród najbardziej gościnnych ludzi świata „Wyspy koralowe” to relacja z siedmiomiesięcznej podróży w stylu slow po archipelagach Fidżi, Vanuatu i Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Przyświecająca autorowi idea angażowania minimalnych środków finansowych sprawia, że oprócz bajecznych, pocztówkowych widoków, sielskiej natury i luksusowych kurortów dostrzega on prawdziwe warunki, w...

Slow travel. Wśród najbardziej gościnnych ludzi świata

„Wyspy koralowe” to relacja z siedmiomiesięcznej podróży w stylu slow po archipelagach Fidżi, Vanuatu i Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Przyświecająca autorowi idea angażowania minimalnych środków finansowych sprawia, że oprócz bajecznych, pocztówkowych widoków, sielskiej natury i luksusowych kurortów dostrzega on prawdziwe warunki, w jakich toczy się życie mieszkańców tego zakątka świata. Więcej – podróżując w tak minimalistyczny sposób, sam doświadcza życia, jakie prowadzą miejscowi. Zmuszony – a może zdecydowany? – omijać typowe turystyczne atrakcje, jak te oferowane przez luksusowy kurort założony przez Jaques’a Cousteau nad zatoką Savusavu, ma czas na zwiedzanie wysp według własnego pomysłu i na własnych warunkach.

źródło opisu: zaczytani.pl

źródło okładki: zaczytani.pl

Izabela Pycio | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

"Do każdej wyprawy przygotowuję się długo, nieraz kilka lat. Podróże rodzą się z marzeń... wolę dobrze poznać jedno miejsce niż kilka przelotnie... Chociaż podróżuję sam, nigdy nie czuję się samotny... spotykam wszędzie dobrych i uczynnych ludzi, którzy chętnie i bezinteresownie mi pomagają."

Pierwsze wrażenie, które nasuwa się, kiedy zagłębiamy się w relację z siedmiomiesięcznej podróży po Fidżi, Vanuatu i Wyspach Salomona, to umiejętność wyczerpującego i interesującego przedstawienia wrażeń z poznawania świata. Narracja uwzględnia wnikliwe opisy elementów dostrzeżonych w otaczającej rzeczywistości, a jednocześnie pulsuje własnym spokojnym rytmem podróży, któremu i czytelnik chętnie się poddaje. Fascynująco jest towarzyszyć autorowi na każdym kroku wędrówki, spoglądać na turkusowe wody Pacyfiku, urzekające panoramy wysp archipelagów, otaczające je bogate w życie rafy koralowe. Ujmują nas różnorodne krajobrazy, zarówno te naturalne stworzone przez przyrodę, jak i powstałe w wyniku...

Weronika | 2017-07-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Link do recenzji: http://www.bookparadise.pl/2017/06/wyspy-koralowe-krzysztof-kryza.html

„Byłem w wielu miejscach na ziemi, są jednak takie rejony świata, gdzie człowiek dociera z uczuciem zachwytu i w pierwszej chwili ma ochotę się uszczypnąć. To ja tu jestem ciałem i duchem, nie śpię i nie ulegam sennym złudzeniom? Czy to wszystko, na co patrzę, istnieje naprawdę?”

Krzysztof Kryza w swojej książce „Wyspy Koralowe” zabiera nas w niesamowitą i malowniczą podróż po archipelagach Fidżi, Vanuatu i Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Przedstawia nam te zakątki świata z zupełnie innej perspektywy, niż znaliśmy je dotychczas. Odbywa on podróż w stylu slow, przy jak najmniejszym zaangażowaniu środków finansowych – żyje za około 20 dolarów amerykańskich dziennie. Wymusza to na nim podejmowanie działań, o których normalnie człowiek by nie pomyślał podczas takiej podróży, ale jednocześnie pozwala spojrzeć na te tereny z innej strony. Omija typowe atrakcje turystyczne i luksusowe hotele, a...

Madame Booklet | 2017-08-14
Przeczytana: lipiec 2017

Przyznam, że nie należałam do zwolenników książek o podróżach – zawsze żyłam w przekonaniu, iż należy je przeżyć, aniżeli czytać o nich. Aż do momentu przeczytania książki „Wyspy koralowe" wierzyłam, że to słuszne.
Czytając, doświadczyłam niesamowitej, trwającej ponad 400 stron, przygody na wyspach Oceanu Spokojnego. I dziwnie się z tym czuję, bo teraz wiem, że to możliwe.

Książka ta, to przede wszystkim relacja pasji do odkrywania nieznanego, przez dojrzałego mężczyznę – Krzysztofa Kryza – który wyrusza w samotną podróż po archipelagach Fidżi, Vanuatu oraz Wyspach Salomona. Trudno mi uwierzyć, ale kroczę tuż za nim – w tak bardzo szczery sposób opisuje świat oraz ludzi, których spotyka. Co więcej, wierzę autorowi nie tylko na słowo, ale również dzięki fotografiom, które wzbogacają moją wędrówkę, przez gąszcze słów. Wykonane oraz wybrane z wielu, znajdują się na ostatnich stronach publikacji.
Krzysztof Kryza podróżuje w stylu slow. Jednego dnia wydaje zaledwie 20 dolarów!...

Kiwi88 | 2017-09-06

Mam mieszane uczucia...
Z jednej strony ciekawe miejsca, ciekawe przygody, a z drugiej, pisane jakoś tak nie wciągająco, że jest to jedna z dłużej czytanych przeze mnie książek. Autor niezbyt ma talent pisarski... I O TO CHODZI! Nie jest to pisarz, a podróżnik. Czytając książkę ma się wrażenie, jakby ktoś to opowiadał na zywo, występuje wiele powtórzeń i potocznych wyrażeń, ale nadaje to klimat pewnej swojskości. Dużą zaletą książki jest wiele wstawek historycznych - autor sporo roboty musiał włożyć w wyszukiwanie danych. Ponadto w necie można znaleźć dużo zdjęć i filmów z opisanych wypraw.
Tak więc, mimo, że książka nie jest bardzo wciągająca, to polecam!

urka | 2017-09-11

Podróże i przeżycia autora nie przełożyły się na jakąś pasjonującą, wciągającą lekturę, ale to dość częsty przypadek dzisiaj. Wielu podróżuje i potem to opisuje, ale niewiele osób potrafi to zrobić z talentem literackim, który jest przy pisaniu książek przecież potrzebny.

Marianna | 2017-08-11
Przeczytana: 04 września 2017