Okładka książki Sposób na Alcybiadesa

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk
typ
papier
nar
6.6 (3415 ocen i 179 opinii)

Opis książki

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące

źródło opisu: opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2012-01-13
Przeczytana: 1994 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wesoła i pełna humoru lektura, mówiąca o uczniach pewnej warszawskiej szkoły...

Głównymi bohaterami są Ciamcia, Zastępa, Słaby i Pędzel, a także liczni nauczyciele oraz koledzy z klas starszych... Bohaterowie bardzo chcieli mieć dobre oceny, lecz chcieli to osiągnąć jak najniższym kosztem... Przez to udali się do starszego od siebie Szekpsira, od którego chcieli odkupić Sposoby na nauczycieli...

Jednak przez brak kasy musieli się zadowolić tym "najniżej" notowanym... Lecz od tego momentu zaczyna się szereg komicznych zdarzeń, których nie spodziewali się sami zainteresowani...

Osobiście bardzo lubiłem tę lekturę i zapadła mi w pamięci, a dzięki niezłej ekranizacji mogłem ją jeszcze utrwalić... Polecam ją wszystkim... Naprawdę warto, a środku akcji chwilami możemy dostrzec samych siebie...

Jest to książka przygodowa. Autorem powieści jest Edmund Niziurski. Jest on pisarzem współczesnym, który żył i twożył w XX wieku. Pisarz tworzył głównieksiążki dla młodzieży.

Bohaterami powieści jest czwórka młodych chłopców o przezwiskach Zasępa, Słaby, Ciamcia i Pędzel. Są oni uczniami klasy 8a. Ta klasa jest znana w szkole jako najbardziej niegrzeczna w placówce.

W fabule jest mowa o 'paczce' przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale na tyle ,aby się uczyć. Szukają więc sposobu, który pomógł by im przetrwać rok szkolny bez przemęczania się i świecie wierzą, że taki sposób na nauczycieli istnieje. Proszą o pomoc starszych kolegów. Uczniowie 10 klasy godzą się jedynie na sprzedanie chłopcom sposobu na nauczyciela zwanego 'Alcybiadesem'. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące!!!

Zawsze chciałam mieć takiego nauczyciela historii jak Alcybiades:)! tj. profesor Misiak:) Ale moi nauczyciele - choć nie byli tacy źli:) - nigdy nie pomyśleliby, o zawarciu triumwiratu z klasą:)!!

Książka ta pięknie pokazuje, jak wspaniałą nauką jest historia!! Bo kiedy zapomni się o datach i przypisanych do nich suchych faktach, a zacznie dostrzegać się - niekończącą się opowieść o ludziach z krwi i kości, którzy przeżywali różne tragedie, którzy dokonywali wyborów, którzy rządzili, wojowali, ginęli - wtedy widzi się HISTORIĘ:) Tak ja ją widzę:)

Co jak co, ale ta książka mi się naprawdę podobała, gdy byłam malutkim, uroczym brzdącem :)

Rewelacyjna! Jedna z ulubionych lektur podstawówki :)

Pani_Wu | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

O dryfujących pedagogach

Główny bohater oraz narrator, Marcin Ciamciara zwany Ciamcią, wraz kolegami Józiem Pędzelkiewiczem zwanym Pędzlem, Słabińskim nazywanym Słabym oraz Zasępą uczęszczają do klasy ósmej, jedenastoletniej szkoły męskiej w Warszawie. Trwają lata ’60 XX wieku, szkoła jest wielce zasłużona oraz obfituje w absolwentów, którzy wsławili się rozlicznymi osiągnięciami na wielu polach. Natomiast uczniowie klasy ósmej A, z bardzo wielu powodów, z których główny stanowi lenistwo, reprezentowali tak niski poziom wiedzy, że ciało pedagogiczne postanowiło wziąć ich ostro do galopu.
Jak określił to wychowawca klasy pan Żwaczek „…to długi proces przejść wszystkie stadia rozwojowe od neandertalczyka do ucznia klasy ósmej Szkoły im. Lindego. Utrzymywał, że na razie jesteśmy w epoce kamienia łupanego.”
Profesor Żwaczek, jak można się domyślić z nazwiska oraz rodzaju porównania, był biologiem. Wśród plejady gwiazd pedagogicznych wspomnieć należy matematyka Ejdziatowicza, zwanego Dzia...

Pani_Wu | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

O dryfujących pedagogach

Po pierwsze kto to był Alcybiades? Jakiś bóg rzymski, czy grecki, a może jakiś filozof? Po drugie, o co chodzi z tym sposobem? Te dwa pytania nie dawały mi spokoju.
Z ciekawością otworzyłam książkę i jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że jest to książka o szkole, o młodzieży, a ściślej o pewnej klasie 8a z liceum im. Lindego w Warszawie. To jeszcze bardziej mnie zaintrygowało. Czytałam więc z zapartym tchem.
Powieść opowiada o grupie przyjaciół, która chce przebrnąć przez ostatni rok szkoły z względnie dobrymi ocenami, a nie przykładając się szczególnie do nauki. Rzecz wcale nie jest taka prosta i oczywista. Jeden z chłopców Ciamcia zdobywa wiedzę o sposobach na gogów, w których posiadaniu są klasy starsze. Żeby zdobyć te sposoby trzeba jednak wykazać się nie lada sprytem i niestety ponieść pewne, dość wysokie koszta. Chłopcy są jednak gotowi na wszystko, aby tylko mieć święty spokój. Nie dysponują jednak zbyt wielką gotówką, dlatego starcza im tylko na sposób na Alcybiadesa...

NaNcy | 2014-03-09

Czy kiedykolwiek wpadło wam do głowy aby obmyślić przebiegły plan mający na celu rozszyfrowanie sposobów nauczycieli?
Bohaterowie tej książki są zwyczajni, ale przy tym również wyjątkowi. Każdy ma inny charakter, upodobania i hobby, ale wszyscy są przyjaciółmi, którzy próbują za wszelką cenę zdać klasę, a przy tym najmniej się uczyć.
Wiadomo, że jest to nierealne, ale książka sama w sobie ma mało z realnego świata, choć się w nim toczy.
Nauczyciele są przedstawieni po przezwiskach. Zazwyczaj bardzo łatwowierni, albo zgorzkniali i okrutni, ale opisani w bardzo humorystyczny i fantazyjny sposób, jak z resztą wszystko i wszyscy w tym dziele.
Książkę miałam jako lekturę i nie wszystkie lektury mi się podobały, ale ta była wyjątkiem. Od pierwszych stron przypadła mi do gustu i nie mogłam się od niej oderwać. Była znakomita, choć pewnie większość z was uzna mnie za dziwadło, które gustuje w bardzo, a to bardzo różnorodnych dziełach, zazwyczaj o tematyce fantastycznej lub sciene-fiction to t...

Joanna_kalio | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

To jest nudne? Napisane nieprzystającym do dzisiejszego świata językiem? Być może. Ale jak się pokaże dzieciakom, że szkoła w gruncie rzeczy się nie zmieniła, to można się pośmiać nad "Sposobem..." nawet dziś. Muszę sobie odświeżyć Niziurskiego.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku