Lot pegaza

Tłumaczenie: Włodzimierz Nowaczyk
Cykl: Pegaz (Anne McCaffrey) (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Pegasus in Flight
9788371201882
ujeździć pegaza, pegaz,
nar

Ciąg dalszy przygód opisanych w Ujeździć Pegaza. Restrykcyjne prawo stanowi, że małżeństwo może mieć tylko jedno dziecko - mimo to przeludnienie Ziemi zbliża się do punktu krytycznego. Nadliczbowe dzieci żyją w subkulturowym świecie lub wykorzystywane są jako niewolnicy. Jedyną nadzieją są kosmiczne platformy - baza wypadowa do kolonizacji innych światów. Lecz do budowy i obsługi owych platform potrzeba coraz więcej Utalentowanych.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2013-05-07
Przeczytana: 2006 rok

Książka już nie tak dobra jak jej pierwsza część ale dalej rozwijająca ciekawy wątek czyli funkcjonowanie osób posiadających specjalne zdolności tzw. "talenty" w społeczeństwie.
Tym razem historia przenosi nas dość daleko w przyszłość. Kosmos jest kolonizowany przez ludzi. Główny problem z jakim spotyka się ludzkość to przeludnienie. W społeczeństwie tym już na porządku dziennym jest możliwość korzystania z usług oferowanych przez "talenty". Czy to chodzi o odnalezienie kogoś, lub czegoś, czy o przekaz telepatyczny albo pracę telekinetyków zamiast zwykłych osób w kosmicznej próżni.
Oczywiście obecność homo superior w społeczeństwie nie każdemu się podoba więc aby utrzymać status i swoje prawa muszą oni ciągle walczyć i udowadniać swoją wartość. Co po śmierci założyciela organizacji Henrego Darrowa staje się coraz trudniejsze.
Książka pod względem narracji jest bardziej spójna niż pierwsza część (która byłą bardziej zbiorem luźno powiązanych ze sobą opowiadań). Ale brakuje jej już...

Jola | 2015-05-23
Na półkach: REBIS, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2015

Dobra kontynuacja powieści "Ujeździć Pegaza".

Dwa pokolenia po wydarzeniach znanych z poprzedniej części ludzkość nie dziwi się już istnieniu Utalentowanych, ale ci nadal spotkają się na przemian z podziwem oraz nieufnością i niechęcią. Tymczasem centrum zainteresowania ludzkości staje się kolonizacja międzygwiezdna. Oczywiście Talenty, a w szczególności telekinetycy, mogliby pomóc w budowaniu stacji kosmicznych, ale na własnych warunkach.

Komu poleciłabym "Lot Pegaza"? Przede wszystkim osobom, którym nie jest obca pozostała twórczość autorki. Znajomość "Lotu Pegaza" oraz trylogii "Rowan" raczej się przydaje do zrozumienia treści powieści oraz klimatu uniwersum, które stworzyła autorka.

MagdalenaD | 2016-11-01
Hedonistas | 2016-09-13