Nowy dom

Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Cykl: Legenda Drizzta (tom 3)
Wydawnictwo: ISA
Sojourn

Drizzt Do'Urden uciekł z Podmroku do świata oślepiającego słonecznego blasku i przedziwnych istot, świata tętniącego życiem, w którym czyhają nań niezliczone niebezpieczeństwa.

Łukasz | 2014-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Akcja toczy się szybko, a czarne charaktery zwłaszcza na początku padają masowo. Wraz z wyjściem na powierzchnie opisy stają się bardziej kolorowe. Drizzt powoli ewoluuje i uczy się jak przetrwać w nowym świecie, oraz szuka w nim swojego miejsca. Motyw ze smokiem okraszony niewielką dawką humoru dostarcza rozrywki co nie zdarzało się w poprzednich dwóch częściach.

Aginio | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia :)
Przeczytana: lipiec 2008

Trzeci tom sagi o Drizztcie Do'Urdenie.
Opowiada on o dalszych losach naszego przyjaciela, który robi coś, czego żaden drow nie dokonał - stara się zamieszkać na powierzchni. Słońce pali jego oczy, lecz determinacja drowa wojownika jest ogromna. Jak zniósł tą zmianę? Kogo spotkał? Jak go przyjęto? A może wrócił do podmroku, by tam dalej umykać swym pobratymcom? Czy Loth to jedyna bogini, która może być przewodnikiem dla drowa? Dowiecie się tego po tej lekturze :)

Zakończenie trylogii o Drizzcie.Pozycja frapująca, fascynująca, pociągająca. Obnażająca wiele.
Drizzt w końcu znajduje sobie miejsce w świcie, odnajduje się, choć z trudem. Poznaje, jak to jest żyć na Powierzchni, poznaje przyjaźń i porażkę. Ale wciąż zachowuje pierwotne ideały, którym wierzył jeszcze w Podmroku.
To przyjemna lektura, lekka i wciągająca. A może i nawet frapująca, zmuszająca do myślenia nad kwestiami dobra i zła.

Arson | 2015-03-29

Po dwóch udanych tomach, ostatnia część Trylogii Mrocznego Elfa mnie nie zawiodła. Mało tego – podobała mi się tak bardzo, że nawet rozważałem czy nie dać jej najwyższej oceny z możliwych, jednak po grubszych zastanowieniach doszedłem do wniosku, że mocna „dziewiątka” będzie bardziej adekwatna. Głównie dlatego, że nie jest to powieść wybitna, a jedynie bardzo dobre czytadło, ale i takie rzadko się zdarzają. Poza tym, chciałbym aby niektóre aspekty, wątki, wyglądały czy przebiegały nieco inaczej, ale o tym rzeknę słów kilka niżej…
Początek „Nowego Domu”, w zasadzie cała część pierwsza, w moim odczuciu, była rewelacyjna. Wyjście z Podmroku, przyzwyczajanie się do warunków zewnętrznego świata czy obserwowanie przez Drizzta ludzkiego gospodarstwa, spotkanie z dziećmi miały naprawdę niepowtarzalny klimat i aż żal, że nie skończyło się to inaczej – nie doszło do ponownej konfrontacji czy nawiązania kontaktów lub współpracy. To jeden z tych wątków, których koniec wyobrażałem sobie...

Alger | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Po przeczytaniu trzeciej części Legendy Drizzta, wypełniła się luka, którą czułem czytając pierwsze dwa tomy. Nareszcie nasz bohater wychodzi na powierzchnię, starając się udowodnić, iż nie jest zły dla otoczenia. I to nie jest tak prosto pokazane, na przykład Drizzt ratuje dziewczynkę przed orkiem i zostaje lubiany przez otoczenie. Nie, nie jest tak, bodajże nasz bohater przez cały trzeci tom, próbuje udowodnić że nie jest taki jak wszyscy uważają. Podczas swej wędrówki Drizzt spotyka Mooshiego, który zostaje jego nauczycielem i przyjacielem. Pokazał mu jak żyć na powierzchni oraz nauczył języka. R.A Salvatore podążył ze swym własnym pomysłem, i nie patrzył na innych. Czuję się niemal tak samo jak czytałem książki Brandona Sandersona lecz nadal to nie to co oczekuje. Może wypełnię tą ostatnią gwiazdkę przy następnej części. Książkę polecam gorąco zawziętym fanom długich serii.

MatiOti | 2015-08-08
Przeczytana: sierpień 2015

Powrót do dawnych lat i pierwszej lektury przygód Drizzta Do'Urdena - obawiałem się bardzo, czy zapamiętana magia z perspektywy czasu gdzieś się nie ulotni. Na szczęście nie - Trylogia Mrocznego Elfa dalej jest bardzo mocną pozycją.

Wielu zakrzyknie teraz, że R. A. Salvatore jest pisarzem-fabrykantem, a saga o niepokornym drowie to sztampa i powielanie schematów. No cóż, nie podzielam tego zdania, mnie się podobało - Trylogia Mrocznego Elfa nie jest opowieścią o ciągłym machaniu sejmitarami, jest za to opowieścią o poszukiwaniu swojego miejsca, o obronie swoich wartości, o przezwyciężaniu uprzedzeń, o przyjaźni, oddaniu, ale też o niegodziwości i nienawiści.

Jako najlepsze podsumowanie przytoczę tutaj cytat z przedmowy napisanej przez Eda Greenwooda: "Jeśli oczaruje was historia snuta przez gawędziarza przy ognisku, to jest to dobra opowieść. Jeśli nie chcecie, żeby kiedykolwiek się skończyła, albo chcecie słuchać jej w kółko, jest skarbem... a w życiu nigdy nie można mieć za...

michnar3 | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Kończy się trylogia. Fantastyczna, kolejna warta zapamiętania seria w moim życiu. Książki spodobają się czytelnikom wielbiącym fantasy jak ja. Występują tam wszystkie magiczne stworzenia, jest tam na prawdę duża różnorodność ras. Dodatkowo piękne opisy walki, które są bardzo częste tak na marginesie. Fabuła mknie szybko.
Książka jak i seria jest bardzo ciekawa.

Mallignus | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Do Zapomnianych Krain żywię dość mocny sentyment.
Cała saga Baldur's Gate czy Incewind Dale to gry które swego czasu naprawdę mnie pochłonęły i historie, które wycisnąłem na wszystkie możliwe sposoby, wyboru scenariusza czy rozwoju postaci, do ostatniej kropli.
Dzięki pierwszym trzem częściom Legendy Drizzta wspomnienia wróciły. Bohaterowie, których znałem tylko z gier wrócili i dzielą się swoją historią.

Sam styl pisania Salvatore'a jest moim zdaniem dość przeciętny, ale sympatia do całego uniwersum Forgotten Realms podnosi ocenę o przynajmniej jedną gwiazdkę.

Pepe_Tczew | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Drizzt nie ma już domu, przeklęty i wygnany ma już tylko jeden cel, przeżyć. Świat Podmroku jest już dla niego obcy, jedyna szansa aby przeżyć to wydostać się na powierzchnię. I tu właśnie zaczynają się najlepsze smaczki trzeciej części przygód Drowa. Przyzwyczajony do ciemności stara się przystosować do życia w blasku dnia, a przede wszystkim do życia w świecie gdzie dla każdego jest wrogiem. Autor znów funduje czytelnikowi niesamowite tempo akcji, dynamiczne i barwnie opisane sceny walk i cały szereg niezwykłych postaci, wyrazistych i trwale zapadających w pamięć. Czy Drizzt odnajdzie nowy dom? Polecam przeczytać i przekonać się.

Neryf | 2011-07-19
Przeczytana: 27 maja 2011

Ostatnia część "Trylogii Mrocznego Elfa". Po wyjściu z Podmroku, Drizzt próbuje znaleźć sobie miejsce na powierzchni. Jednak z powodu zakorzenionego przekonania na temat jego rasy, nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Z czasem odnajduje "nauczyciela" oraz tymczasowe schronienie, jednakże w międzyczasie kłopoty pojawiają się na horyzoncie - zaczyna się bitwa o zagajnik Mooshie'go.. Kolejna dobra część o mrocznym elfie, po którą warto sięgnąć - polecam ;]